کد خبر 49916

گروه تحلیلی "با اقتصاد"، "سهامدار" و "بورس فوری" بررسی می کند

هفته‌نامه "سهامدار" در جدیدترین شماره خود به بررسی وضعیت چند شرکت سرمایه‌گذاری فعال در بازار سرمایه پرداخته است و وضعیت پرتفوی بورسی آن‌ها را بررسی کرده است.

شرکت‌های سرمایه‌گذاری از طریق نوسانات قیمت سهام شرکت‌ها و صنایعی که در پرتفوی خود دارند کسب درآمد می‌کنند و اصلی‌ترین تفاوت آن‌ها با یک هلدینگ در این است که سرمایه‌گذاری‌ها تمایلی به اداره مستقیم زیرمجموعه‌های خود ندارند و تنها بالا و پایین شدن قیمت سهام برای آن‌ها با اهمیت است.

در واقع منفعت شرکت‌های سرمایه‌گذاری وابسته به نوسانات قیمت در سهام است اگر سهامی برای آن‌ها سودده نباشد و وارد مرحله زیان‌دهی شود آن را می‌فروشند و اقدام به خرید سهام دیگری می‌کنند.

شرکت‌های گروه سرمایه‌گذاری که در بازار سرمایه حضور دارند در گروه‌های گوناگونی قرار گرفته‌اند ، برخی از شرکت‌ها که حوزه تخصصی و مشخصی برای سرمایه‌گذاری مشخص نموده‌اند در گروه مربوط به خود جای دارند. برای مثال "میدکو" که یک شرکت سرمایه‌گذاری در حوزه فلزات و صنایع معدنی است در میان گروه فلزات اساسی جای دارد اما به جزء آن‌هایی که در دسته مرتبط قرار گرفته‌اند دو گروه دیگر در بورس فعال هستند که به طور مشخص شرکت‌های سرمایه‌گذاری را در خود جای داده‌اند.

گروه شرکت‌های چند رشته‌ای

گروه "شرکت‌های چندرشته‌ای صنعتی" شامل 4 شرکت است که سرمایه‌گذاری‌های آن‌ها متمرکز در یک صنعت خاص نیست، در ابتدا به بررسی وضعیت این 4 شرکت خواهیم پرداخت.

1-مدیریت سرمایه‌گذاری گروه توسعه ملی (وبانک)

سرمایه‌گذاری گروه توسعه ملی در صنایع محصولات شیمیایی، نفت و گاز، سیمان، محصولات غذایی، سرمایه‌گذاری‌ها و... است، به طور مشخص سرمایه‌گذاری در صنعت خاصی را مورد توجه قرار نداده‌ و پرتفوی آن‌ها انواع مختلفی از شرکت‌ها را شامل می‌شود.

در پایان فروردین بهای تمام شده پرتفوی بورسی 2346 میلیارد تومان و پرتفوی غیربورسی 1041 میلیارد تومان بوده است؛ بدین ترتیب 69 درصد از پرتفوی "وبانک" بورسی و 31 درصد از آن غیربورسی است.

1

پرتفوی بورسی "وبانک"

پرتفوی بورسی سرمایه‌گذاری گروه توسعه ملی با سرمایه 1625 میلیارد تومانی در ادامه آورده شده است. در میان شرکت‌های بورسی پتروشیمی اراک (شاراک) با رقم ارزش بازار 2682 میلیارد تومان بیشترین ارزش بازار در میان شرکت‌های بورسی "وبانک" را دارد.

مجموع ارزش بازار "وبانک" در پایان دوره 6596 میلیارد تومان است که نسبت به رقم ابتدای دوره 924 میلیارد تومان افزایش داشته و این افزایش نشان از عملکرد مثبت این شرکت سرمایه‌گذاری در انتخاب سبد سهام دارد. اما این تنها برای زمانی است که سبد سرمایه‌گذاری این شرکت را به تنهایی در نظر بگیریم؛ مقایسه ارزش پرتفوی بورسی "وبانک" با تغییرات شاخص کل در سال 96 و 98 نشان می‌دهد رشد شاخص‌کل 164 درصد بوده در حالی که ارزش بازاری سبد بورسی این شرکت تنها 94 درصد افزایش یافته است و این موضوع به نوعی عقب ماندن "وبانک" در کسب سود را نشان می‌دهد.

2

2-مدیریت سرمایه‌گذاری امید(وامید)

با نگاهی به پرتفوی شرکت سرمایه‌گذاری امید در می‌یابیم سرمایه‌گذاری‌های این شرکت در زمینه سنگ‌آهن و فولاد، پتروشیمی و پالایشی، ساختمان و سیمان متمرکز است و در همین جهت و برای کسب بازدهی بیشتر مساعدت در تامین منابع مالی جهت اجرای پروژه‌هایی با بازده مناسب و ارائه راهکارها و روش‌های تامین مالی را به کار بسته است.

3

پرتفوی بورسی "وامید"

پرتفوی بورسی سرمایه‌گذاری امید با سرمایه 3 هزار میلیارد تومان در نمودار ذیل دیده می‌شود. در میان تمامی شرکت‌های بورسی که "وامید" سهامدار آن‌ها است سنگ‌آهن گل‌گهر با رقم 9080 میلیارد تومان بیشترین ارزش بازار را دارد و نشان می‌دهد وزن سنگینی در کسب درآمد و سود "وامید" ایفا می‌کند.

مجموع ارزش بازار پرتفوی بورسی "وامید" در پایان فروردین 27,584 میلیارد تومان بوده که نسبت به رقم ابتدای دوره (دی ماه 97) تغییرات مثبت 3468 میلیاردتومانی داشته است. ارزش بازار "وامید" از فروردین 96 تا 98 افزایش 310 درصدی پیدا کرده و این افزایش در مقایسه با رشد 164 درصدی شاخص کل نشان می‌دهد سرمایه‌گذاری‌های این شرکت بسیار مناسب انجام شده و توانسته بازدهی بیش از شاخص را به دست آورد.

4

3-سرمایه‌گذاری غدیر(وغدیر)

بخش عمده‌ای از سرمایه‌گذاری‌های غدیر معادل 62.5 درصد، در صنعت نفت و گاز و پتروشیمی است و پس از آن صنایع معدنی و فلزی رتبه دوم را دارند. در مجموع "وغدیر" 30 درصد از سرمایه‌گذاری خود را بر روی شرکت‌های غیربورسی و 70 درصد از آن را بر روی شرکت‌های بورسی انجام داده است.

5

پرتفوی بورسی "وغدیر"

ارزش پرتفوی بورسی سرمایه‌گذاری غدیر در پایان فروردین 21 هزار میلیارد تومان بوده است. پارسان با رقم ارزشی 13 هزار میلیارد تومان بیشترین حجم سبد بورسی را به خود اختصاص داده است. از ابتدای دوره مالی "وغدیر" که دی 97 بود ارزش این پرتفوی 3297 میلیاردتومان رشد یافته است. مقایسه ارزش سبد سهام بورسی این شرکت با شاخص کل از سال 96 تا 98 نشان می‌دهد، "وغدیر" توانسته است رشد قابل قبولی داشته باشد و افزایش 308 درصدی ارزش در مقایسه افزایش 164 درصدی شاخص کل بورس سودآور بودن سهام خریداری شده برای این شرکت را نشان می‌دهد.

6

4-سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی کشوری(وصندوق)

فعالیت اصلی شرکت سرمایه‌‌گذاری صندوق بازنشستگی کشوری، سرمایه‌گذاری در طرح‌ها یا سهام شرکت‌های فعال در زمینه تهیه، تولید و تامین انواع مواد اولیه نفتی، پتروشیمی، فرآورده‌ها و مشتقات فرعی نفت و گاز است. هم‌چنین سرمایه‌گذاری در صنایع فرآوری مواد خام آلی و معدنی و حوزه‌های انرژی نیز از دیگر بخش‌هایی است که در آن سرمایه‌گذاری می‌کنند.

در مجموع 51 درصد سرمایه‌گذاری "وصندوق" در شرکت‌های غیربورسی و 49 درصد در شرکت‌های بورسی بوده است.

7

در مدت اخیر سرمایه‌گذاری‌های این شرکت بیشتر به سمت حوزه نفت و گاز سوق پیدا کرده و بیش از 68 درصد بهای تمام شده پرتفوی بورسی و به صورت تقریبی 54 درصد بهای تمام شده پورتفوی غیر بورسی را شرکت‌های نفت و گاز تشکیل می‌دهند.

در جدول ذیل مقایسه سرمایه‌گذاری‌های نفت و گاز با "وصندوق" آورده شده است.

8

پرتفوی بورسی"وصندوق"

مجموع ارزش پرتفوی بورسی شرکت سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی کشوری 9321 میلیاردتومان است؛ در این میان 2965 میلیارد تومان متعلق به پتروشیمی جم است.

مقایسه ارزش پرتفوی بورسی "وصندوق" طی سال‌های 96 تا 98 نشان می‌دهد رشد ارزش سرمایه‌گذاری‌ها بر روی سهام در این شرکت 120 درصد بوده در حالی که شاخص کل افزایش 164 درصدی داشته و این موضوع نشان از عقب‌ماندگی این شرکت از شاخص کل بورس و انتخاب ناصحیح برخی از سهم‌ها در سبد سرمایه‌گذاری دارد.

9

گروه شرکت‌های سرمایه‌گذاری

جمعا 19 شرکت در گروه صنعت سرمایه‌گذاری قرار دارند که در بازارهای بورس و فرابورس فعالیت می‌کنند. جمع ارزش روز سهام شرکت‌های فعال سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه 11,156 میلیارد تومان تا پایان سال گذشته بوده است.

رتبه‌بندی این شرکت‌ها از نظر سرمایه و ارزش روز در جدول ذیل آمده است.

10

1-شرکت سرمایه‌گذاری ملی ایران(ونیکی)

شرکت سرمایه‌گذاری ملی ایران در حال حاضر جزء واحدهای تجاری فرعی شرکت توسعه معادن جنوب است. بررسی ترکیب بهای تمام شده و ارزش روز سرمایه‌گذاری در صنایع مختلف بورسی نشان می‌دهد که بخش قابل توجهی از پرتفوی شرکت به صنایع فلزات اساسی، مواد و محصولات شیمیایی، دارو، صنعت ساخت مواد غذایی و آشامیدنی و سایر واسطه‌گری‌های مالی اختصاص دارد. به طور کلی 96 درصد از پرتفوی "ونیکی" متعلق به شرکت‌های بورسی و 4 درصد از آن را شرکت‌های خارج از بورس تشکیل می‌دهند.

11

پرتفوی بورسی "ونیکی"

در مجموع ارزش پرتفوی بورسی این شرکت سرمایه‌گذاری 4757 میلیارد تومان است؛ بخش عمده‌ای از شرکت‌هایی که در پرتفوی "ونیکی" هستند، سهامشان در بازار پایه فرابورس معامله می‌شود و از آنجایی که سهام بازارپایه شرایط معامله‌ای خاص و ریسک بیشتری نسبت به بازارهای اول و دوم بورس و فرابورس به همراه دارند، معاملات سهام "ونیکی" پر ریسک تلقی می‌شود. افزایش ارزش پرتفوی بورسی سرمایه‌گذاری ملی ایران از سال 96 تا 98 معادل 123 درصد بوده در حالی که شاخص کل بورس رشد 164 درصدی را تجربه کرده است.

12

2-سرمایه‌گذاری سپه(وسپه)

سرمایه‌گذاری سپه پس از ملی دومین ارزش بازار در میان سرمایه‌گذاری‌ها را دارد. بخش عمده‌ای از سرمایه‌گذاری "وسپه" در بخش صنایع معدنی، فلزی، سیمان و شرکت‌های چند رشته‌ای است. در مجموع 3 درصد از سرمایه‌گذاری‌های این شرکت خارج از بورس بوده و 97 درصد از آن در بازار بورس انجام شده است.

13

پرتفوی بورسی "وسپه"

پرتفوی بورسی "وسپه" که تا پایان فروردین 98 منتشر شده ارزشی بالغ بر 2739 میلیارد تومان داشته است، کگل با ارزش بازار 481 میلیارد تومان صدرنشین است. تغییرات بازدهی در سرمایه‌گذاری از سال 96 تا 98 نشان می‌دهد "وسپه" توانسته انتخاب‌های درست و مناسبی داشته باشد؛ تغییرات ارزش پرتفوی بورسی رشد 221 درصدی را نشان می‌دهد که این رقم 57 درصد بیش‌تر از تغییرات شاخص کل بورس در بازه زمانی مذکور است.

14

3-سرمایه‌گذاری خوارزمی(وخارزم)

فعالیت عمده و اصلی شرکت سرمایه‌گذاری خوارزمی در زمینه‌های تولید برق، احداث ساختمان، تولید دارو، تجهیزات الکترونیکی و رایانه‌ای است. جمعا 47 درصد از سرمایه‌گذاری‌های "وخارزم" در شرکت‌های بورسی و 53 درصد در شرکت های غیربورسی است.

15

پرتفوی بورسی "وخارزم"

بانک صادرات و پاسارگاد دو شرکتی هستند که بیشترین ارزش بازار در پرتفوی "وخارزم" را به ترتیب با اعداد 301 و 203 میلیارد تومان دارند. مقایسه وضعیت این شرکت سرمایه‌گذاری با شاخص کل بورس در دو سال گذشته نشان از عقب ماندگی قابل توجه این شرکت از شاخص دارد. رشد شاخص کل همان‌گونه که در مطالب بالا هم آورده شد 164 درصد از سال 96 تا 98 بوده در حالی که تغییرات ارزش پرتفوی بورسی "وخارزم" تنها 47 درصد بوده است. این موضوع نشان از آن دارد که بهتر است شرکت تغییراتی در سبد سرمایه‌ای خود ایجاد کند.

16

4-سرمایه‌گذاری آتیه دماوند(واتی)

شرکت گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند در سال 1381 با هدف راهبری و ساماندهی شرکت‌های وابسته به بانک صنعت و معدن، واگذاری سهام این شرکت‌ها و نهایتا ارزش آفرینی برای مجموعه بانک صنعت و معدن فعالیت خود را آغاز کرد و در سال 1383 وارد بورس اوراق بهادار شد. در حال حاضر 59 درصد از سبد سرمایه‌گذاری‌های "واتی" را شرکت‌های بورسی و 41 درصد را شرکت‌های غیربورسی تشکیل می‌دهند.

17

پرتفوی بورسی "واتی"

بر اساس آخرین گزارش فعالیت منتشر شده توسط سرمایه‌گذاری آتیه دماوند در فروردین مجموع ارزش بازار سبد بورسی این شرکت 1149 میلیارد تومان است. صنایع شیمیایی ایران با ارزش بازار 880 میلیارد تومان بیشترین رقم ارزشی پرتفوی این شرکت را دارد.

همانند شرکت‌های سرمایه‌گذاری دیگر که تاکنون بررسی کردیم مقایسه شاخص کل بورس با ارزش بازار "واتی" را نیز مدنظر قرار داده‌ایم. در این مقایسه شاهد افزایش 87 درصدی ارزش بازار پرتفوی بورسی آتیه دماوند از سال 96 تا 98 هستیم در حالی که می‌دانیم شاخص کل در مدت مذکور 164 درصد رشد داشته است.

18

چگونگی مدیریت سبد سهام شرکت‌های سرمایه‌گذاری

متنوع‌سازی: اولین نکته‌ای که یک شرکت سرمایه‌گذاری باید همواره مدنظر داشته باشد متنوع‌سازی پرتفوی و انتخاب سبدی از انواع سهام است که صنایع مختلف را شامل شود تا در صورت بروز یک اتفاق غیر منتظره برای یک صنعت، سهام دیگر گروه‌ها بتوانند ریسک پیش آمده را جبران نمایند.

انتخاب استراتژی زمانی:  بهتر است یک شرکت سرمایه‌گذاری هر سه بازه زمانی بلندمدت، میان‌مدت و کوتاه‌مدت را در افق زمانی خود قرار دهد تا بتواند سود خود را در هر دوره‌ای تضمین کند.

خروج از صنایع غیربنیادی: ممکن است ترکیب سبد بورسی شرکت‌ها دارای برخی سهام از صنایعی باشد که شرایط اقتصادی مطلوبی را ندارند به همین جهت باید شرکت در مسیری گام بردارد که تا جای ممکن سهام غیر بنیادی و زیان‌ده که آینده روشنی ندارند از ترکیب پرتفوی کنار گذاشته شوند.

 

برای دریافت مطالب فوق به صورت پی دی اف می‌توانید فایل ذیل را دانلود نمایید. 

 

دانلود فایل
ارسال نظر

تازه ها