کد خبر 49686

تسهیلات پرداخت شده بانک‌های بورسی در سال 97 بررسی شد

بررسی تسهیلات پرداختی بانک‌های بورسی در سال 97 نشان می‌دهد بانک ملت با 195 هزار میلیارد تومان بالاترین میزان تسهیلات دریافتی را به خود اختصاص داده است و بانک خاورمیانه با هشت هزار میلیارد تومان، کمترین میزان تسهیلات را پرداخت کرده است.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، بانک‌ها به عنوان واسط مالی نقش پذیرنده و اعطا کننده سپرده‌ها را بر عهده دارند و بخش عمده‌ای از درآمد بانک‌ها از محل اختلاف سود تسهیلات اعطایی و سپرده‌های دریافتی حاصل می‌شود بنابراین هر چه میزان تسهیلات اعطایی بیشتر باشد، درآمد بانک بیشتر می‌باشد. ازین‌رو انتظار می‌رود با افزایش تسهیلات پرداختی درآمد بانک نیز افزایش یابد اما میزان سپرده‌های بانکی و سوخت شدن مطالبات و اعتبارسنجی مشتریان از چالش‌های پیش‌رو بانک‌ها در پرداخت تسهیلات می‌باشد. سال 97 با افزایش نرخ تورم جذب تسهیلات از سوی مردم را افزایش داده است چرا که افزایش تورم موجب کم ارزش شدن پول شده و دریافت تسهیلات و تبدیل آن به دارایی با دوام می‌تواند موجب افزایش ارزش تسهیلات دریافتی گردد و تسهیلات گیرنده در واقع مبلغ دریافتی را به همان ارزش قبلی پرداخت خواهد کرد.

بانک دی کمترین تسهیلات را پرداخت کرد

بانک‌های بورسی طی سال 97 مبلغ 655 هزار و 815 میلیارد تومان تسهیلات اعطا کردند. بررسی و مقایسه تسهیلات تسهیلات پرداختبی بانک‌ها در سال 97 نشان می‌دهد بانک ملت با پرداخت 195 هزار میلیارد تومان بیشترین تسیلات پرداختی را در میان بانک‌ها داشته و بانک خاورمیانه با تسهیلات هفت هزار و 810 میلیارد تومان میلیارد تومانی کمترین میزان تسهیلات پرداختی را در گروه بانکی بورس داشته است. به طور کلی بانک‌های ملت، تجارت، صادرات، پاسارگاد و پارسیان سهم قابل توجهی در اعطای تسهیلات سال جاری داشته‌اند.

بانک ملت 10 درصد بیشتر از منابع خود تسهیلات پرداخت کرد

بانک‌های بورسی به طور میانگین در سال 97 نزدیک به 84 درصد از سپرده‌های خود را به اعطای تسهیلات پرداخته‌اند. بانک دی تنها 39 درصد از سپرده‌های خود را به اعطای تسهیلات پرداخته است. این نشان می‌دهد بانک دی به مدیریت صحیح منابع خود نپرداخته و از آن جهت کسب درآمد استفاده ننموده است. اما از آن سو بانک ملت و پست بانک ایران حتی بیشتر از منابع در دسترس به پرداخت سپرده پرداخته‌اند. پست بانک 4 درصد بیشتر از منابع در دسترس به پرداخت تسهیلات پرداخته و بانک ملت  10 درصد بیشتر از منابع خود تسهیلات پرداخت کرده است. این موضوع می‌تواند ریسک افزایش مطالبات سوخت شده را افزایش دهد همچنین ریسک اعتباری بانک افزایش می‌یابد که این موضوع را می‌توان به عنوان چالش جدی در موضوع بانک‌ها در نظر گرفت.

 

ارسال نظر

تازه ها