کد خبر 49592

صورت مالی 97 فباهنر بررسی شد

شرکت صنایع مس شهید باهنر در سال 97 مبلغ 996 میلیارد تومان ساخته است که نسبت به دوره گذشته 62 درصد افزایش یافته است و با این میزان از درآمد سود خالص 703 ریالی به ازای هرسهم شناسایی کرده است

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، مجتمع کارخانجات صنایع مس شهید باهنر در زمینه تولید انواع فرآورده‌های مسی و آلیاژهای مسی و برنجی شامل لوه‌له‌های مسی، مفتول و مقاطع مسی و برنجی، ورق و تسمه مسی، ورق و تسمه آلیاژ مس و نیکل و سایر آلیاژهای مسی و برنجی می‌باشد. درآمدهای عملیاتی صنایع مس شهیید باهنر در سال 97 به 996 میلیارد تومان رسیده است که نسبت به سال گذشته 62 درصد افزایش یافته است. بهای تمام شده درامدهای عملیاتی در سال 97 رشد 69 درصدی داشته است که باعث شده است بهای تمام شده درآمدهای عملیاتی شرکت به 844 میلیارد تومان رسیده است که رشد بهای تمام شده فباهنر از رشد درآمدهای عملیاتی بیشتر بوده است که این امر در نهایت منجر به کاهش حاشیه سود شرکت شده است. با ساخت درامد 996 میلیارد تومانی فباهنر، به ازای هر سهم سود خالص 703 ریالی شناسایی کرده است که میزان سود شناسایی شده نسبت به سال گذشته رشد 2 درصدی داشته است.

حاشیه سود خالص فباهنر 5 درصد کاهش یافت

بررسی سودهای شرکت نشان می‌دهد همواره شاهد افزایش سودهای ناخالص، عملیاتی و خالص بوده‌ایم اما به دلیل رشد بالای هزینه شرکت، حاشیه سود شرکت کاهش یافته است. حاشیه سود ناخالص فباهنر از 18 درصد در سال 96 به 15 درصد در سال 97 رسیده است و همچنین حاشیه سود عملیاتی فباهنر 2 درصد کاهش یافته است و در نهایت حاشیه سود خالص فباهنر از 13 درصد در سال 96 با کاهش 5 درصدی به 8 درصد در سال 97 رسیده است.

برخلاف مقدار تولید و فروش فباهنر، نرخ فروش محصولات افزایش یافته است

مقدار تولید صنایع ملی مس باهنر از  در سال مالی منتهی به اسفند 97 به 25 هزار تن رسیده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش 16 درصدی داشته است. همچنین مقدار فروش شرکت در سال مالی 97 به 23 هزار تن رسیده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش 22 درصدی داشته است. بنابراین شاهد کاهش مقدار فروش فباهنر در سال 97 بوده‌ایم اما به دلیل افزایش نرخ فروش محصولات در سال 97 به دلیل افزایش نرخ بازار LME و افزایش قیمت دلار درآمد فباهنر افزایش یافته است. میانگین نرخ فروش محصولات فباهنر در سال 97 بیش از 100 درصد رشد داشته است.

 

روند نرخ فروش مس در بازار لندن

صنایع ملی مس باهنر در بازار داخل و خارج فعالیت دارد و نزدیک به 4 درصد از فروش شرکت در بازار صادراتی می‌باشد و 96 درصد از فروش شرکت در بازار داخلی می‌باشد اما نکته مهم در فروش شرکت، نرخ گذاری محصولات براساس نرخ LME می‌باشد.  تسمه وورق مسی، تسمه ورق برنجی و مقاطع برنجی از محصولات مهم فباهنر می‌باشند بنابراین نرخ فروش و مقدار فروش این سه محصول بر درآمد شرکت اثرگذار می‌باشد. نرخ فروش محصولات فباهنر براساس نرخ LME می‌باشد. قیمت مس در بازار لندن از 21 مارچ 2018 (یک فروردین 97) به دلیل تنش در روابط تجاری بین چین و آمریکا روند نزولی به خود گرفت و از قیمت 7250 دلار به ازای هر تن به شش هزار دلار به ازای هر تن رسید اما این روند بعد از توافقات حاصل شده بین آمریکا و چین و کاهش تنش‌ها در روابط چین و آمریکا و افزایش تقاضا از اوایل سال 2018 (اوایل زمستان 97) شروع به افزایش قیمت کرده و وارد کانال شش هزار دلاری شده و قیمت فعلی هر تن مس در محدوده شش هزار و 375 دلار معامله می‌شود.

چشم‌انداز شرکت در سال 98

نرخ‌گذاری محصولات شرکت براساس نرخ LME می‌باشد که به نظر می‌رسد بعد از یک دوره کاهشی وارد مسیر صعودی شد اما در حال حاضر به دلیل افزایش تنش میان چین و آمریکا نرخ فروش کامودیتی‌ها کاهش بوده که این موضوع می‌تواند ریسکی برای نرخ فروش محصولات فلزی در بازار باشد. علاوه بر تغییر در نرخ فروش محصولات، اجرای طرح‌های توسعه‌ای در شرکت می‌تواند منجر به افزایش مقداری تولید و افزایش مبلغ درامدی شرکت گردد. پروژه تولید و باسبار به روش کانفورم با هزینه یک میلیارد و 343 میلیون تومان در آذر ماه به بهره برداری رسیده است که  موجب افزایش ظرفیت تولید باسبار و مفتول به میزان 2350 تن در سال و افزایش کیفیت و کاهش بهای تمام شده محصولات و کاهش ضایعات، کوتاه شدن پروسه تولید محصول و کاهش بار کاری بر روی خطوط کارخانه ذوب و ریخته گری می‌گردد. که این موضوع می‌تواند به افزایش حاشیه سود فباهنر کمک کند. شرایط تولید فباهنر رو به بهبود بوده و تولید شرکت در معرض ریسک نمی‌باشد بنابراین در سال جاری ریسکی که شرکت را تهدید می‌کند، میزان تقاضای محصولات و تغییرات در نرخ فروش محصولات می‌باشد.

 

ارسال نظر

تازه ها