کد خبر 49559

در عملکرد یک ساله شرکت تولید دارو رقم خورد

شرکت داروسازی تولید دارو در سال مالی 97 مبلغ 128 میلیارد تومان درآمد ساخته است که از این میزان درآمد 16 میلیارد تومان سود خالص و به ازای هر سهم سود خالص 419 ریالی شناسایی کرده است که سود خالص شرکت در سال 97 نسبت به سال گذشته رشد 36 درصدی داشته است.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، شرکت داروسازی تولید دارو، در زمنیه تولید محصولات دارویی مایع، جامد، نیمه جامد و فرآورده‌های تزریقی فعالیت دارد و فروش شرکت در بازار داخل می‌باشد.درآمدهای عملیاتی ناشی از فروش تحقق یافته تولید دارو برای سال مالی منتهی به اسفند 97، مبلغ 128 میلیارد تومان بوده که نسبت به دوره مشابه سال قبل 5,41 درصد افزایش یافته است. بهای تمام شده شرکت برای سال مالی منتهی به اسفند 97 مبلغ 74میلیارد تومان بوده است که نسبت به دوره مشابه سال قبل 12 درصد کاهش یافته است. سود خالص شرکت برای سال مالی منتهی به اسفند 97، مبلغ 16 میلیارد تومان بوده که که نسبت به دوره مشابه سال قبل 36 درصد افزایش یافته است.

حاشیه سود خالص دتولید به 12 درصد رسید

بررسی نسبت‌های سودآوری تولید دارو نشان می‌دهد حاشیه سود ناخالص شرکت از 31 درصد در سال 96 به 42 درصد افزایش یافت و حاشیه سود علیاتی از 23 درصد به 33 درصد رشد کرد و در نهایت سود خالص داروسازی تولید دارو از 9 درصد به 12 درصد افزایش یافت که نشان می‌دهد به ازای یک میلیارد تومان فروش، 12 درصد معادل 120 میلیون تومان، سود خالص ساخته می‌شود.

سود تقسیمی تولید دارو 335 ریال می‌باشد

مشاهده می‌شود سود هر سهم شرکت در سال 96 نسبت به سال 95 کاهشی بوده، اما در سال 97 شاهد رشد سود هرسهم شرکت بوده‌ایم. سود هر سهم شرکت از 308 ریال در سال 96 با رشد 36 درصدی به 418 ریال در سال 97 رسیده است. بررسی دوسال 96 و 95 نشان می‌دهد همواره سود تقسیمی نزدیک به 80 درصد از سود شناسایی شده به ازای هر سهم می‌باشد، بنابراین می‌توان انتظار داشت که با تکرار روند سال‌های گذشته در مورد سود تقسیمی، شرکت به ازای هر سهم سود تقسیمی 335 ریال را در نظر بگیرد.

ریسک تحریمی به ریسک‌های صنعت داروسازی اضافه شد

با توجه به وارداتی بودن مواد اولیه و قطعات و همچنین ماشین الات جدید، هرگونه شرایط محدود کننده از قبیل تحریم‌های بین المللی با تغییر در قوانین و مقررات دولتی می‌تواند باعث کاهش فعالیت‌های شرکت و نهایتا کاهش سود شرکت شود. که در شرایط فعلی بزرگترین ریسکی که شرکت‌ها را تهدید می‌کند، ریسک تحریمی می‌باشد چراکه روند واردات مواد اولیه و جریان مالی را کند کرده که این عامل به شدت بر فعالیت و عملکرد مالی شرکت اثرگذار می‌باشد.

علاوه بر ریسک تحریمی می‌توان به ریسک افزایش نرخ بهره در بازار داخل و افزای نرخ ارز توجه کرد. افزایش قابل توجه در نرخ هزینه های تامین مالی می‌تواند باعث کاهش سود خالص شرکت شود چرا که قسمت قابل توجهی از سرمایه در گردش و مخارج سرمایه ای مورد نیاز شرکت از محل تسهیلات بانکی تامین می شود.                                

با توجه به اینکه بخشی از مواد مصرفی، عمده ماشین الات ، تجهیزات و قسمت زیادی از قطعات یدکی مورد نیاز شرکت، وارداتی است، افزایش قابل توجه قیمت برابری ارز و بخصوص یورو در مقابل ریال می‌تواند باعث افزایش بهای تمام شده محصولات تولیدی و کاهش سود خالص شرکت شود ضمن اینکه فرایند تعیین نرخ فروش محصولات به گونه ای است که معمولا اینگونه نوسانات را پوشش می‌دهد.

 

ارسال نظر

تازه ها