کد خبر 47519

صورت مالی حسابرسی نشده دوره 3 ماهه نشان می‌دهد

غبشهر در عملکرد سه ماهه منتهی به اسفند 97 مبلغ 587 میلیارد تومان درآمد ساخته است که از این میزان درآمد به ازای هر سهم مبلغ 103 ریال سود شناسایی کرده است

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، عملکرد سه ماهه منتهی به اسفند 97 نشان می‌دهد این شرکت در این دوره مالی 587 میلیارد تومان درآمد داشته است که نسبت به مدت مشابه گذشته درآمد عملیاتی شرکت 2 درصد کاهش یافته است. بهای تمام شده شرکت در دوره سه ماهه منتهی به اسفند 97 مبلغ 510 میلیارد تومان بوده که نشبت به مدت مشابه سال گذشته، 10 درصد کاهش یافته است. درآمد عملیاتی و هزینه عملیاتی شرکت کاهشی بوده اما به ازای هر یک درصد کاهش در درآمد عملیاتی، هزینه عملیاتی شرکت 5 درصد کاهش یافته است که موجب شده است سود ناخالص شرکت 138 درصد افزایش یافته است. شرکت از محل فروش محصولات خود 587 میلیارد تومان درآمد ساخته است که با این میزان از درآمد عملیاتی 77 میلیارد تومان سود ناخالص و 31 میلیارد تومان سود خالص شناسایی کرده است.

غبشهر در سال مالی منتهی به آذر 97 مبلغ 282 ریال به ازای هر سهم سود شناسایی کرده است که نسبت به سال مالی 96 این مبلغ 27 درصد کاهش یافته است. اما در دوره سه ماهه منتهی به اسفند 97 غبشهر 103 ریال سود به ازای هر سهم شناسایی کرده است که که از میانگین سه ماهه سال مالی منتهی به آذر 97 نیز بیشتر می‌باشد و نسبت به دوره مشابه سال گذشته 178 درصد افزایش یافته است.

افزایش درآمد شرکت به افزایش تولید وابسته می‌باشد

شرکت در میانگین سه ماهه خود در سال مالی منتهی به آذر 97 بیش از 122 هزا تن محصول تولید کرده است که در سه ماه منتهی به اسفند 97 شرکت توانسته است 117 هزار تن تولید کند و میانگین سه ماهه شرکت در سال گذشته را بالغ بر 95 درصد پوشش داده است. همچنین شرکت در میانگین سه ماه خود در سال مالی منتهی به اسفند 97 بیش از 132 هزار تن فروش داشته است. که این میزان از فروش در سه ماهه منتهی به اسفند 97 به 119 هزار تن رسیده است که نشان می‌دهد مقدار فروش شرکت کاهش 10 درصدی داشته است. نرخ فروش محصولات شرکت در بازار داخل براساس قیمت‌های سازمان حمایت می‌باشد. بنابراین تعیین قیمت براساس بهره‌وری بالاتر و پوشش هزینه چالش جدی در فروش محصولات به شمار می‌رود. اما نرخ‌گذاری محصولات در بازار صادراتی براساس نرخ‌های دستوری نبوده و این امر می‌تواند رفع چالش درامدزایی به شمار رود. البته تنها سه درصد از مقدار فروش شرکت در بازار صادراتی می‌باشد. بنابراین غبشهر برای افزایش درآمد شرکت باید میزان تولید و فروش خود را افزایش دهد.

قیمت‌گذاری محصولات توسط سازمان ریسکی که غبشهر را تهدید می‌کند

به دلیل تعیین دستوری قیمت محصولات افزایش هزینه‌های شرکت می‌تواند تولید شرکت را با ریسک مواجه کند و اگر میزان تولید ثابت در نظر گرفته شود، حاشیه سود شرکت کاهش می‌یابد. نوسان نرخ بهره می‌تواند هزینه تامین مالی شرکت را افزایش دهد و در صورت پایین و ثابت بودن این نرخ، هزینه تولید نیز کاهش می‌یابد. با توجه به اینکه درصد بسیار کمی از تولیدات شرکت در بازار داخل عرضه می‌شود، شرایط تحریمی نمی‌تواند ریسک پراثری بر درآمد شرکت به شمار آید. با توجه به شرایط تحریمی، همواره شاهد افزایش سطح عمومی قیمت‌ها می‌باشیم که این موضوع موجب افزایش هزینه‌های تولیدی خواهد شد، به عبارتی می‌توان دلیل افزایش سطح عمومی در داخل را نوسان قیمتی دلار دانست، بدین جهت حفظ ثبات ارزی می‌تواند ریسک نوسان قیمت مواد اولیه و هزینه تولید را از بین ببرد.

 

ارسال نظر

تازه ها