کد خبر 47316

بزرگ‌ترین شرکت بورسی به گردونه معاملات بازگشت

در انتهای سال 97، افزایش سرمایه 17 هزار میلیارد تومانی بانک تجارت موجب از بین رفتن زیان انباشته وتجارت شده است. در کنار این موضوع مثبت شدن تراز درآمدی بانک تجارت در سال 97 نسبت به سال 96 خبری خوش‌بینانه‌ای بوده است که در نهایت منجر به اقبال نماد اسن بانک شده است.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، بانک تجارت در گزارش میان دوره‌ای 9 ماهه منتهی به 30 آذر 97 زیان انباشته 13 هزار میلیارد تومانی را شناسایی کرده است. زیان انیاشته شناسایی شده نزدیک به سه برابر سرمایه شرکت می‌باشد. شرکت برای از بین بردن زیان انباشته تصمیم به افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها گرفت که در نهایت در 28 اسفند 97 تجدید ارزیابی 17 هزار میلیاردی اعمال شده است که منجر به از بین رفتن زیان انباشته شرکت شده است. در روز جاری (دوشنبه، 26 فروردین) نماد بانک تجارت بعد از اعمال افزایش سرمایه بازگشایی شده است و قیمت هر سهم با رشد 29.3 درصدی در 454 ریال کشف قیمت شده و منجر به تاثیر 600 واحدی بر شاخص شده است.

بانک تجارت در عملکرد 12 ماهه خود از محل پرداخت تسهیلات 16 هزار میلیارد تومان درآمد شناسایی کرده است که این میزان از درآمد نسبت به سال 96 رشد 101 درصی داشته است. عملکرد سال 96 شرکت حاکی از آن است که بانک مبلغ شش هزار و 897 میلیارد تومان تراز درآمدی منفی داشته است. در واقع هزینه سپرده‌های جذب شده در بانک از درآمد تسهیلات اعطایی پیشی گرفت اما این موضوع در سال 97 به طور چشمگیری تغییر کرده و تراز درآمدی بانک با افزایش محسوس درآمد از منفی شش هزار و 897 میلیارد تومان در سال 96 با رشد 125 درصدی به یک هزار و 733 میلیارد تومان رسیده است.

بنابراین با در نظر گرفتن افزایش درآمد بانک در عملکرد 12 ماهه، انتظار می‌رود زیان شرکت به طور محسوسی کاهش یابد. در کنار این موضوع همانطور که بیان شد افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌های اعمال شده شرایط را برای برطرف کردن زیان انباشته از بین برده است. بنابراین با شرایط بیان شده می‌توان شاهد صورت مالی 12 ماهه خوبی از سوی بانک بود که ارائه صورت مالی خوش بینانه و رفع زیان انباشته و سودده شدن بانک می‌تواند سال خوبی را برای این سهم رقم بزند.

 

ارسال نظر

تازه ها