کد خبر 44211

درآستانه عرضه اولیه "تنوین"

شرکت تامین سرمایه نوین در آستانه عرضه اولیه قرار دارد. در این گزارش به مقایسه این شرکت با 2 شرکت تامین سرمایه حاضر در بازار سرمایه پرداخته شده است.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، شرکت تامین سرمایه نوین، فردا (چهارشنبه، 22 اسفند) در آستانه عرضه اولیه می‌باشد. این شرکت در گروه تأمین سرمایه قرار دارد که با عرضه اولیه این شرکت در بازار به جمع دو شرکت دیگر تامین سرمایه اضافه می‍شود. بنابراین مقایسه تامین سرمایه نوین با دو شرکت تامین سرمایه فعال در بازار سرمایه می‌تواند دید بهتری نسبت به این شرکت و سهام این شرکت به فعالیت بازار سرمایه ارائه دهد.

مقایسه سرمایه سه شرکت تأمین سرمایه نشان می‌دهد، شرکت تنوین با 700 میلیارد تومان سرمایه، بیشترین میزان سرمایه را دارا می‌باشد. همچنین مقایسه دارایی‌های سه شرکت نشان می‌دهد، دارایی تامین سرمایه نوین نزدیک به 5 برابر دارایی لوتوس و امید می‌باشد.

مقایسه عملکرد سودآوری شرکت

علاوه بر مقایسه سرمایه و دارایی، مقایسه عملکرد سودآوری شرکت نشان می‌دهد با وجود 9 ماهه بودن صورت مالی شرکت تامین سرمایه نوین (صورت مالی شرکت با توجه به اینکه تاریخ سال مالی تامین سرمایه نوین 29 اسفند می‌باشد، از صورت مالی 9 ماهه شرکت استفاده شده است) درآمد عملیاتی شرکت در 9 ماهه سال جاری 321 میلیارد تومان بوده که بیش از درآمد یک ساله تامین سرمایه امید و تامین سرمایه لوتوس پارسیان درآمد ساخته است. همچنین مقایسه سود عملیاتی و سود خالص شرکت نشان از برتری سودآوری و عملکرد مالی شرکت دارد.

اما برای دقت در مقایسه عملکرد مالی شرکت‌ها از نسبت‌های عملکرد سودآوری استفاده می‌کنیم که دید بهتری نسبت به عملکرد مال شرکت به ما ارائه می‌دهد. مقایسه نسبت حاشیه سود عملیاتی و حاشیه سود خالص سه شرکت نشان می‌دهد، نسبت حاشیه سود عملیاتی تامین سرمایه نوین 97 درصد می‌باشد به عیارتی 97درصد از درآمد عملیاتی شرکت را سود عملیاتی شرکت تشکیل داده است و با اختلاف 10 درصدی نسبت به تامین سرمایه امید و اختلاف 19 درصدی نسبت به تامین سرمایه لوتوس پیشتاز می‌باشد. مقایسه نسبت حاشیه سود خالص نیز برتری تامین سرمایه نوین را تایید می‌کند. بنابراین با توجه به مقایسه سرمایه، دارایی، عملکرد سوداوری شرکت‌های تامین سرمایه، پیشتازی تامین سرمایه نوین مشهود می‌باشد.

بازدهی تامین سرمایه امید و لوتوس در سال جاری

تامین سرمایه امید در سال جاری بازدهی 15 درصدی داشته است. قیمت سهم امید در اولین روز معاملاتی سال جاری در قیمت 1583 ریال بسته شده است و اخرین قیمت مورد معامله این سهم 1820 ریال بوده است. اما تامین سرمایه لوتوس پارسیان عرضه اولیه سال جاری بوده است، این سهم در قیمت 2050 ریال در 13 بهمن‌ماه کار خود را در بازار شروع کرده است و در آخرین روز معاملاتی (تا تاریخ تنظیم گزارش، 22 اسفند ماه) 2354 ریال بسته شده است که بازده 14 درصدی را نشان می‌دهد.

 

ارسال نظر

تازه ها