کد خبر 44186

طی سال 97

شرکت‌های فولادی در سال جاری به طور متوسط 145 درصد بازدهی قیمتی داشته‌اند که ذوب آهن اصفهان با بازدهی 227 درصدی بیشترین میزان بازدهی قیمتی را رقم زده است.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، گروه کامودیتی‌ها در بازار جهانی تحت تاثیر تنش‌های تجاری چین و آمریکا اوضاع خوبی نداشته و همواره تحت تاثیر این تنش‌ها بازار رکودی را تجربه کرده است. سال 2018 اقتصاد جهانی و بازار فلزات و کامودیت‌ها همراه با کسادی و رکود بوده است. اما با نزدیک شدن به انتهای سال 2018 و کاهش تنش‌های تجاری بین چین و آمریکا و کاهش تعرفه‌های تجاری، خوش‌بینی به رونق اقتصادی و افزایش تقاضا موجب شده است قیمت‌ها روند صعودی را طی کنند. رشد قیمتی محصولات فلزی در بازار جهانی موجب رشد قیمتی محصولات فلزی در بازار داخل شده است. علاوه بر کاهش تنش تجاری بین چین و امریکا، در سال جاری شاهد افزایش قیمت دلار به دلیل شکل‌گیری تحریم‌ها بوده‌ایم. افزایش قیمت دلار و اثرات تحریمی اثرات متفاوتی را بر شرکت‌های بورسی گذاشته است اما اثر غالب بر شرکت‌های بورسی افزایش نرخ فروش محصولات و افزایش ارزش دارایی شرکت‌ها به تبع از افزایش سطح عمومی قیمت‌ها و افزایش ارزش کالاهای صادراتی بوده است. همسو با رشد در بازار داخلی به تبع از افزایش قیمت ارزهای خارجی و به طور خاص، دلار، شرکت‌های فولادی نیز از این رشد بی‌بهره نبوده و رشد قابل توجهی را برجای گذاشتند. چرا که علاوه بر اثرات دلاری، اثرات قیمتی بازار جهانی نیز اثرات مثبتی را بر این بازار داشته است.

به طور میانگین 10 شرکت فولادی (فولاد، ذوب، فخوز، فخاس، کاوه، هرمز، ارفع، فولاژ، فولای و فجر) طی بازه زمانی یک سال جاری 145 درصد بازدهی قیمتی داشته‌اند. در میان 10 شرکت مورد بررسی شرکت ذوب آن اصفهان، با رشد 228 درصد بیشترین بازدهی قیمتی را به ثبت رساند. قیمت این سهم در اولین روز معاملاتی سال جاری(5 فروردین) با قیمت پایانی 837 ریال بسته شده است و تا پایان سال با رشد 228 درصدی، در 20 اسفند (یکشنبه) در قیمت 1.479 ریال بسته شده است. بنابراین با این میزان از رشد بیشترین بازدهی قیمتی را در بین فولادی‌ها داشته است. اما فولاد امیر کبیر کاشان (فجر) با رشد 89 درصدی کمترین میزان رشد را داشته است.

 

ارسال نظر

تازه ها