کد خبر 44058

بررسی بازدهی نمادهای قند و شکر در یک ماه اخیر

نمادهای گروه قندی و شکر در یک ماه اخیر به طور متوسط 28 درصد بازدهی داشته‌اند. که در این میان بیشترین بازدهی متعلق به قپیرا می‌باشد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، گروه قند و شکر به دلیل وابسته بودن به کشت و برداشت چغندر قند و نیشکر، با تغییر شرایط کاشت و برداشت این محصولات دچار تحول می‌شود. طی ماه‌های آخر سال خبرهایی مبنی بر کمبود شکر در بازار شنیده شده است که این امر بر شرکت‌های قند و شکر و گروه‌ها و کالاهای وابسته به این محصول اثرگذار گذاشته است.

حجم زیادی از چغندر و نیشکر در استان خوزستان کشت می‌شود. تابستان امسال به دلیل پیش‌بینی خشکسالی و جلوگیری از ضررهای شدید، محصولات کشاورزی منطقه خوزستان سهمیه‌بندی شد و آب کمتری به چغندرکاران رسید. این موضوع موجب کاهش چغندر تولیدی این استان شده است، همچنین تأخیر در برداشت نیشکر خوزستان به علت بارندگی‌های پی‌درپی باعث شد عرضه در بازار با تأخیر بیشتری همراه باشد. که همه این عوامل موجب کاهش شکر در بازار و افزایش قیمت این محصولات شده است. اما اثر این موضوع را می‌توان به اقبال سهامدارن در پی کاهش شکر در بازار و امید به افزایش نرخ این محصول مشاهده کرد. روند قیمتی هفت شرکت از گروه قند و شکر نشان می‌دهد از اواخر بهمن ماه سال جاری شاهد رشد قیمتی نمادهای قپیرا، قهکمت، قشهد و قشیر بوده‌ایم. به طوری که این نمادها در یک ماه جاری به طور میانگین 28 درصد بازدهی داشته‌اند و در این میان قپیرا با بازدهی 64 درصدی در یک ماه اخیر بیشترین بازدهی را کسب کرده است.

وضعیت شکر در بازار به عرضه این محصول وابسته می‌باشد و افزایش واردات و تخصیص بهینه این محصول که جز اقلام اساسی به شمار می‌رود، می‌تواند تعادل را به بازار شکر برگرداند. چرا که افزایش بازدهی نمادهای گروه قند و شکر فقط یک روی سکه می‌باشد و افزایش قیمت محصولات گروه‌های وابسته همچون غذایی و فشار تورمی بر خانواده‌ها در این شرایط آن روی دیگر سکه می‌باشد.

 

ارسال نظر

تازه ها