کد خبر 44035

بااقتصاد بررسی می‌کند

شکاف موجود بین حجم عرضه و تقاضا شمش آلومینیومی به دلیل تغییر در نحوه قیمت‌گذاری محصول در بورس کالا در اواسط سال جاری شروع به کاهش کرده است. همچنین نرخ فروش این محصول با اصلاح قانون قیمت‌گذاری محصولات الومینیومی بر اساس ارز بازار ثانویه در بورس کالا، رشد چشمگیری را داشته است.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، شمش آلومینیوم از محصولات شرکت آلومینیوم ایران می‌باشد که طی سال جاری در مقداری تقریبا ثابت در بورس کالا عرضه شده است. اما بررسی حجم عرضه و تقاضا نشان می‌دهد، همواره حجم تقاضا از حجم شمش عرضه شده در بورس کالا بیشتر است. میزان شمش آلومینیوم مورد معامله در بورس کالا طی دوره زمانی یک فرودین تا 15 اسفند سال جاری، 94 هزار و 980 تن بوده استو این در حالی است که مجموع تقاضای شمش آلومینیوم در این بازه زمانی 279 هزار تن بوده است که در واقع شاهد 184 هزار تن اصافه تقاضا می‌باشیم. به طور میانگین در هر معامله شمش آلومینیوم دو هزار و 668 تن اضافه تقاضا وجود دارد. این موضوع نشان می‌دهد با افزایش ظرفیت تولید و افزایش عرضه این محصول پتانسیل فروش برای شمش آلومینیوم بسیار بالاست. بررسی میزان تقاضای این محصول نشان می‌دهد تا ابتدای مرداد ماه سال جاری روند تقاضا (روند رسم شده با رنگ قرمز) با رشد فزاینده‌ای همراه بوده است اما بعد آخرین معامله در 8 مرداد ماه، میزان تقاضا با همگرایی معقول اما همراه با حفظ شکاف و اضافه تقاضا، تا انتهای سال روند خود را حفظ کرده است.

با وجود شکاف تقاضا و عرضه شمش آلومینیوم می‌توان انتظار داشته نرخ فروش شمش آلومینیوم به صورت فزاینده در حال حرکت باشد. بررسی نرخ فروش محصول نشان می‌دهد، همسو با روند فزاینده تقاضا تا 8 مرداد، قیمت محصول با شیب ملایم در حال رشد بوده است، اما از معاملات 8 مرداد به بعد، بر خلاف میزان تقاضا، نرخ فروش محصول رشد چشمگیری داشته است به طوری که معاملات در 8 مرداد ماه به میانگین موزون 113 میلیون ریال به ازای هر تن بسته شده است اما در معاملات 11 شهریور قیمت شمش آلومینیوم به ازای هر تن به طور میانگین در قیمت 198 هزار و 946 میلیون ریال بسته شده است که نشان از رشد 75 درصدی در قیمت فروش محصول دارد. روند افزایش نرخ فروش شمش آلومینیوم با نوسان اندک ریزشی در معاملات اذر و دی‌ماه دوباره به سیکل صعودی خود ادامه داده است و در معاملات 15 اسفند، قیمت پایانی میانگین موزون شمش آلومینیوم 233 هزار و 219 میلیون ریال به ازای هر تن رقم خورده است که نسبت به معامله اول سال، قیمت هر تن شمش آلومینیوم رشد 123 درصدی داشته است.

بنابراین به طور کلی بررسی مبادلات بازار محصولات آلومینیومی از نظر حجم مبادلات و نرخ فروش محصولات نشان می‌دهد بازار در برهه از زمانی مشکلات کاهش عرضه داشته است که به دلیل روند قیمت‌‌گذاری در بورس کالا بوده است که پس از اصلاح روند قیمت‌گذاری شاهد کاهش شکاف عرضه و تقاضا بوده‌ایم. اما همچنان این شکاف وجود دارد و این موضوع را می‌توان در روند فزاینده قیمت‌گذاری محصولات شاهد باشیم. برای به تعادل رسیدن قیمت محصولات آلومینیومی در بورس کالا باید انتظار داشت عرضه این محصولات افزایش یابد و قیمت دلار روند با ثبات و یا کاهشی را طی کند که در غیر اینصورت روند قیمتی همچنان صعودی خواهد بود.    

 

ارسال نظر

تازه ها