کد خبر 40854

بااقتصاد بررسی می‌کند

مقایسه ترازنامه بانک‌ها و بررسی دارایی و بدهی بانک‌ها نشان می‌دهد بانک ملت دارای بیشترین حجم از بدهی به بانک مرکزی می‌باشد. و در بررسی کلی میزان مطالبات و بدهی بانک‌ها، میزان مطالبات بانک پارسیان از میزان بدهی آن بیشتر است.

مطالبات و بدهی به بانک مرکزی

بررسی و مقایسه صورت‌های مالی بانک‌ها طی دوره زمانی 9 ماهه منتهی به آذر 97 نشان می‌دهد 258 هزار میلیارد تومان دارایی، جز بزرگترین بانک مورد بررسی در این نوشتار و همچنین یکی از بزرگترین بانک‌های کشور می‌باشد. بانک ملت با 56 هزار میلیارد تومان بدهی، دارای بیشترین میزان از بدهی و بانک دی با 1.700 میلیارد تومان بدهی، دارای کمترین میزان از بدهی به بانک مرکزی می‌باشد. اما نکته قابل توجه برایند مثبت بدهی به مطالبات بانک‌های پارسیان و تجارت می‌باشد. بانک پارسیان با مبلغ 12 هزار میلیارد مطالبه از بانک مرکزی و 10 هزار میلیارد تومان بدهی، تراز مثبتی در این زمینه دارد.

مطالبات و بدهی بانک‌ها

بررسی میزان بدهی و مطالبات بانک‌ها طی این دوره نشان می‌دهد که بانک ملت دارای بیشترین میزان از  بدهی و مطالبات می‌باشد. اما برای بررسی دقیق‌تر این موضوع به برایند مطالبات و بدهی بانک‌ها توجه می‌کنیم که در برایند بدهی و مطالبات، بانک ملت با اختلاف 20 میلیارد تومانی دارای برتری در میزان بدهی است اما در بانک پارسیان و تجارت شرایط متفاوت می‌باشد. در بانک تجارت مطالبات به مبلغ 2 هزار میلیارد تومان و  در بانک پارسیان مطالبات به اندازه 14 هزار میلیارد تومان از میزان بدهی این دو بانک بیشتر می‌باشد.

تسهیلات و سپرده بانک‌ها

علاوه بر بررسی بدهی و مطالبات، مقایسه میزان سپرده و تسهیلات نشان می‌دهد که بانک ملت با مبلغ 188 هزار میلیارد تومان سپرده دارای بیشترین میزان سپرده بوده و بانک دی دارای کمترین حجم از سپرده‌پذیری می‌باشد. برای نتیجه گیری بهتر در این زمینه نسبت تسهیلات پرداخته شده به سپرده جذب شده، نشانه بهتری از وضعیت تسهیلات و سپرده بانک به ما نشان می‌دهد. با توجه به این شرایط بانک پاسارگاد بیشترین میزان از سپرده خود را تسهیلات اعطا کرده است و بانک دی با کمترین میزان از سپرده‎ها، کمترین میزان از تسهیلات را اعطا نموده است.

 

ارسال نظر

تازه ها