کد خبر 40483

بااقتصاد بررسی می‌کند

شرکت کشت و دامداری فکا (زفکا) در گروه زراعت و خدمات وابسته قرار دارد و قرار شده است طی هفته جاری 60 هزار سهم از شرکت در بازار عرضه شود. دامنه ثبت سفارش برای این نماد 820 تا 830 تومان می‌باشد و حداکثر سهام قابل خریداری برای هر نفر 600 سهم می‌باشد. در صورتی که میانگین بین 300 تا 400 هزار نفر در این عرضه اولیه شرکت کنند به هر کد 150 تا 200 سهم می‌رسد.

معرفی شرکت

شرکت کشت و دام فکا با سرمایه 30 میلیارد تومانی در گروه دامداری فعالیت دارد و شیرخام، گوساله نر و تولید محصولات کشاورزی محصولات تولید شرکت می‌باشند اما شیر خام جز محصول اصلی شرکت می‌باشد. فروش 10 ماهه کشت و صنعت فکا به واسطه شیر خام 91 میلیارد تومان می‌باشد.

شرکت در مقایسه با هم گروه‌ها

شرکت کشت و دام فکام در صدرپرفروش‌ترین شرکت‌های گروه دامداری قرار دارد. به طوری که در 10 ماه نخست 97 بالغ بر 103 میلیارد تومان فروش داشته است. بنابراین بعد از کشت و صنعت قیام در رده دوم پرفروش‌ترین‌های گروه دامی قرار دارد. اما بررسی روند سودآوری شرکت طی این دوره نشان می‌دهد شرکت کشت و دام فکا در رده نخست سودآوری قرار دارد و با سود خالص 26 میلیارد تومان طی فعالیت 9 ماهه خود حتی با مبلغ فروش کمتر از کشت و صنعت قیام، بالاتر از این شرکت در روند سودآوری قرار دارد.

بررسی فروش شرکت در 9 ماه سال

بررسی روند فروش شرکت نشان می‌دهد مبلغ فروش شرکت در دی‌ماه نسبت به فروردین ماه نزدیک به 60درصد افزایش یافته است که بخش مهمی از افزایش 60درصدی فروش شرکت، مربوط به سیاست‌های افزایش نرخ فروش شیرخام می‌باشد علاوه بر آن افزایش مقداری فروش موجب بالا رفتن مبلغ فروش شرکت گردیده است. همچنین طی دوره جاری شرکت افزایش 127 درصدی در فروش دارایی زیستی مولد ناشی از افزایش فروش تعداد 161 راس گوساله ماده و همچنین افزایش در نرخ فروش منجر به افزایش بالغ بر 9 میلیارد تومانی در فروش شرکت شده است.

مقایسه عملکرد مالی 9 ماهه شرکت در سال 97 و 96

بررسی عملکرد مالی 9 ماهه منتهی به 30 دی 97 نسبت به مدت مشابه سال گذشته نشان می‌دهد، درآمد عملیاتی شرکت 42 درصد افزایش داشته است که دلیل عمده آن افزایش تعداد فروش شیرخام و افزایش 25 درصدی نرخ فروش شیر خام در سال جاری بوده است که بهای تمام شده محصولات نیز به همین میزان افزایش یافته است. علاوه بر تاثیرپذیری از افزایش حجم فروش شیر و دارایی‌های زیستی مولد و غیر مولد، عمدتا ناشی از افزایش نرخ هزینه‌های مواد اولیه از جمله جو، ذرت دانه‌ای، کنجاله سویا، یونجه و ذرت علوفه‌ای می‌باشد. علاوه بر تغییرات در درآمد عملیاتی شرکت و بهای تمام شده، که با یکدیگر همپوشانی دارند، افزایش 383 درصدی در سود فروش دارایی‌های زیستی مولد که ناشی از افزایش تعداد و نرخ این محصولات بوده است منجر به افزایش 92 درصدی سود خالص  شرکت شده است

شناسایی ریسک و روند آتی شرکت

اصلی‌ترین بازار محصولات صنعت دامپروری داخل کشور بوده و با توجه به اینکه شیر جزء کالاهای اساسی مصرف می‌باشد، همواره از حمایت‌های دولتی در تهیه مواد اولیه، فروش و معافیت‌های مالیاتی برخوردار می‌باشد. در صنعت دامپروری، بخش عمده خوراک به صورت وارداتی بوده و نوسانات نرخ ارز اثرات مستقیمی بر نرخ نهاده‌ها می‌تواند داشته باشد. دولت در خصوص سه قلم خوراک دام (جو، ذرت، کنجاله سویا) که بالغ بر 40درصد خوراک غیرعلوفه‌ای را به خود اختصاص می‌دهد، ارز تخصیص داده و تا حد امکان این ریسک را کاهش داده است. ریسک‌هایی از جمله تداوم خشکسالی و کاهش کمیت و کیفیت آب، فسادپذیری محصول و عدم امکان دپو در شرایط خاص، عدم امکان تعطیلی موقت کار تولید در نوسانات اقتصادی با توجه به کار با موجود زنده، وابستگی تکنولوژی به خارج از کشور و انحصاری بودن در تقاضای محصول، از ریسک‌های خاص صنعت دامداری می‌باشد. اما علاوه بر ریسک‌های حاکم بر صنعت شرایط نامناسب کلان اقتصادی می‌تواند بر روند شرکت‌های مختلف تاثیرگذار باشد. علاوه بر این موضوع یکی از ریسک‌های مهم در صنعت دامداری، ریسک نقدینگی می‌باشد که در صورت عدم حفظ تعادل نقدینگی به دلیل خرید‌های فصلی و مقطعی شرکت، می‌تواند شرکت‌های این گروه را با افزایش در هزینه مالی جهت تامین نقدینگی مواجه کند که شرکت کشت و دام فکا توانسته است با فروش محصولات غیر شیر، تعادل مناسبی در جریان‌های نقد ورودی و خروجی برقرار نماید. بررسی دقیق‌تر نشان می‌دهد ریسک خاصی همچون قدیمی بودن تجهیزات، عدم تامین علوفه و مواد اولیه و مشکل نقدینگی و بازار فروش، شرکت را تهدید نمی‌کند و عمده ریسک‌ها مربطو به اقتصاد کلان و صنعت می‌باشند که در صورت بروز هر اتفاقی همه‌ی شرت‌ها را تهدید می‌کنند بنابراین روند آتی شرکت به دلیل ماهیت محصولات تولیدی که جز اقلام ضروری می‌باشد مثبت ارزیابی می‌شود، همچنین شرکت کشت و دام فکام علاوه بر فعالیت در بخش تولید محصولات فرعی مولد و غیر مولد فعالیت دراد که می‌تواند موجب بالا رفتن بازدهی شرکت گردد. شرکت با استفاده از تولید جنین‌های آزمایشگاهی و اسپرم‌های تعیین جنسیت شده، توانایی سالیانه یک گله مولد به ظرفیت 1500 راس را دارد. ارزش دام مولد برای طرح‌های ایجادی معادل 40درصد کل سرمایه‌گذاری یک پروژه می‌باشد.

 

ارسال نظر

تازه ها