کد خبر 39771

بااقتصاد بررسی می‌کند

بررسی روند درآمدی و هزینه‌ای شرکت طی دوره 9 ماهه 97 نشان می‌دهد درآمد شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل به دلیل افزایش نرخ فروش محصولات و افزایش قیمت دلار، نزدیک به 25درصد رشد داشته است که این امر موجب افزایش دو برابری سود خالص شرکت شده است.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، شرکت ملی مس ایران در زمینه استخراج و بهره‌برداری از معادن مس، تولید محصولات پر عیار سنگ معدن و محصولات مسی مظیر کاتد، اسلب، بیلت و مفتول هشت میلیمتری می‌باشد. شرکت ملی صنایع مس ایران دارای معادن متعدد مس در کشور و سه معدن فعال به نام‌های مس سرچشمه، کعدن مس میدوک در کرمان و معدن مس سونگون در آذربایجان شرقی که از مهمترین معادن مس جهان به شمار می‌رود، می‌باشد. شرکت ملی مس ایران در بازار داخل و خارج فعالیت دارد و  سهم عمده بازار خارج محصولات شرکت را چین تشکیل می­‌دهد، اما علاوه بر چین سایر کشورها از جمله ترکیه، هند، روسیه، کره جنوبی، فیلیپین، منطقه خلیج فارس و ... نیز بازار هدف این شرکت را تشکیل داده‌اند. با توجه به اینکه مقادیر عرضه شده از سوی این شرکت به مراتب کمتر از حجم بازارهای مذکور می‌باشد بنابراین مساله رقابت در این بازارها تقریبا منتفی است.

عمده محصولات صادراتی شرکت عبارتند از کاتد مس، کنسانتره مس، کنسانتره فلزات گرانبها (لجن آنـدی ) و اکسید مولیبدن که فروش آنها از طریق برگزاری مزایده و یا مذاکره با خریداران خارجی انجام مـی پـذیرد کـه تحریمهای بین المللی پیش آمده در این فرآیند مشکلات زیادی ایجاد نموده است. فروش داخلی محصولات عمدتا کاتد مس، مفتـول مسـی، کنسـانتره فلـزات گرانبهـا (لجـن آنـدی )، سـولفور مولیبدن و انواع محصولات جانبی نیز در بازار ایران از طریق بورس کالا انجام می گیرد کـه شـرکت‌های دارای پروانه بهره برداری مرتبط می‌توانند از امکان خرید آنها بهره‌مند شوند. بررسی روند فروش شرکت طی دوره شش ساله در بازار داخل و خارج نشان می‌دهد که شرکت در بحث فروش عملکرد قابل قبولی دارد و تنها در دوره‌ی تحریمی قبل به دلیل کند شدن روند صادرات شرکت به کاهش روند فروش مواجه شده است.

بررسی عملکرد 9 ماهه منتهی به 30 آذر 97

بررسی روند درآمدی و هزینه‌ای شرکت طی دوره 9 ماهه 97 نشان می‌دهد درآمد شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل به دلیل افزایش نرخ فروش محصولات و افزایش قیمت دلار، نزدیک به 25درصد رشد داشته است که این امر موجب افزایش دو برابری سود خالص شرکت شده است. همسو با افزایش سود خالص شرکت به سود به ازای هر سهم شرکت نزدیک به 70درصد رشد داشته است. از سود به ازای هر سهم 288 ریالی در دوره مالی 9 ماهه منتهی به 96 به سود به ازای هر سهم 485 ریال رسده است.

براساس اطلاعات جدول فوق، درسال 1397در مقایسه با برنامه، تولید محصولات مختلف شرکت از رشد بسیار خوبی برخوردار است، تولید مس محتوای معدنی که شاخص اصلی تولید شرکتهای معدنی مس است به ترتیب نسبت به برنامه 4 درصد و نسبت به مدت مشابه سال گذشته 2 درصد افزایش نشان می دهد. این رشد با تلاش همه همکاران در کلیه مجتمعهای تولیدی مس سرچشمه، مس میدوک و مس سونگون بوده که منتج از افزایش ریکاوری و نیز خوراک ورودی به کارخانجات بوده است. رشد تولید کاتد نسبت به برنامه 12درصد افزایش نشان می دهد و نسبت به مدت مشابه سال 1396 از رشد 69 درصدی برخوردار است. عملکرد فوق بالاترین رشد و میزان تولید، از ابتدای راه اندازی واحدهای مختلف شرکت تاکنون بوده است.

بررسی پیش بینی فروش 3 ماه منتهی به 29 اسفند 97

برآورد فروش شرکت در سال مالی 1397، میزان 9 هزار و 400 میلیارد تومان می‌باشد که طی فعالیت 9 ماهه شرکت توانسته است نزدیک به 70درصد میزان برآوردی خود را پوشش دهد. اما به دلیل شرایط تحریمی به نظر می‌رسد روند فروش شرکت به کندی صورت گیرد که در کنار روند کاهشی قیمت مس در بازارهای جهانی، فروش شرکت در سراشیبی قرار می‌گیرد. اما شرکت طی برنامه‌ها و بازاریابی‌های مختلفی که انجام داده است موفق به منعقد کردن قراردادهای مختلف شده است که می‌تواند فروش شرکت در سه ماه آتی را تضمین نماید. حاصل برنامه‌های شرکت جهت حفظ فروش در شرایط فعلی، آمادگی خرید کاتد و کنسانتره توسط شـرکت‌های ترکـی، چینـی، هنـدی و برخـی شرکت‌های اروپایی می‌باشد که در این راستا یک محموله 10 هزارتنی کاتد به یکی از کشورها ارسال کرده است و همچنین شرکت قرارداد فروش صادراتی 30 هزار تـن کاتـد و 900 تن اکسید مولیبدن با یکی از کشورها منعقد کرده است. بنابراین به نظر می‌رسد روند فروش شرکت طی سه ماه آتی با حفظ ثبات فعلی ادامه داشته باشد. اما برای دوره‌ مالی سال بعد ریسک‌های فعلی همچنان پابرجا می‌باشد.

 

ارسال نظر

تازه ها