کد خبر 37285

بااقتصاد بررسی می‌کند

به دلیل افزایش قیمت خودرو در بازار داخل و کاهش قدرت خرید خانوارها به نظر می‌رسد حتی با وجود افزایش قیمت خودرو انتظار می‌رود درآمد حاصل از فروش شرکت کاهش یابد. ورود شرکت در بازار خارجی و فعالیت در کشور شوریه شرایط را برای جبران کاهش درآمدی در بازار داخل را فراهم می‌کند.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، بالاخره بعد از مدت‌ها میزان افزایش نهایی قیمت خودروها مشخص شده است و خودرویی‌ها موفق به اجازه افزایش قیمت شده‌اند. افزایش قیمت خودرو شرایط را برای خودروییها فراهم نموده است که در صنعت خودرویی کشور باقی مانده و بتوانند پاسخگوی نیاز جامعه باشند. از طرفی افزایش قیمت با فرض ثبات در فروش خودرو موجب تأمین نقدینگی خودرویی‌ها خواهد شد. افزایش نقدینگی شرایط را برای پرداخت بدهی خودرویی‌ها  به قطعه سازها فراهم کرده و در نهایت منجر به تعادل در بازار خودرویی و قطعه سازها خواهد شد.

اما موضوع مهمی که باید در کنار افزایش قیمت خودرو افزایش توان خودرویی‌ها مطرح نمود، قدرت خرید خانوار‌ها می‌باشد. با افزایش سطح عمومی قیمت‌ها و عدم افزایش دستمزد‌ها و حقوق در سال جاری قدرت خرید خانوارها کاهش یافته و این امر موجب کاهش تقاضای خانوار خواهد شد. با افزایش قیمت خودرویی‌ها و کاهش قدرت خرید خانوارها در نهایت شاهد کاهش فروش داخلی خودرویی‌ها می‌باشیم و این امر موجب کاهش درآمد خودرویی‌ها خواهد شد. بنابراین تنها عاملی که می‌تواند منجر به افزایش درآمد شرکت‌های خودرویی شود، صادرات و یا فعالیت خودرویی‌ها در بازار خارج از ایران می‌باشد.

شنیده‌ها حاکی از شروع فعالیت ایران خودرو بزرگترین خط تولید خارج از کشور را موسوم به سیامکو و مستقر در سوریه را پس از هشت سال توقف راه اندازی کرد .فعالیت سیامکو که بزرگترین خط تولید خارج از کشور و مستقر در حوالی دمشق است از سال ۲۰۰۷ میلادی آغاز شده و در گذشته انواع سمند  تولید می کرد و در حال توسعه خطوط تولید برای محصولات شاسی بلند، کامیون ، وانت و حمل ونقل عمومی است. با ورود ایران خودرو به بازار‌های خارجی امید می‌رود بازار از دست رفته داخل به دلیل افزایش قیمت خودرو و کاهش قدرت خرید خانوارها را جبران کرده موجب حفظ و یا افزایش درآمد شرکت ایران خودرو می‌گردد.

 

ارسال نظر

تازه ها