کد خبر 36528

بااقتصاد بررسی می‌کند

شرکت سرمایه گذاری ساختمان ایران در سال مالی منتهی به 31 شهریور 97، مبلغ 3 میلیارد تومان زیان خالص شناسایی کرده است که نسبت به سال مالی قبل زیان شرکت 87درصد کاهش یافت.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، شرکت سرمایه‌گذاری ساختمان ایران فعال در زمینه سرمایه‌گذاری شرکت‌های انبوه سازی و ساختمانی می‌باشد، 55 درصد از پرتفوی شرکت را گروه واسطه‌گری‌های مالی و 43درصد پرتفوی را شرکت‌های گروه انبوه سازی و املاک تشکیل می‌دهد. بررسی روند هزینه و درآمد شرکت نشان می‌دهد درآمد عملیاتی شرکت طی سال مالی منتهی به شهریور 97، نسبت به سال مالی قبل 50 درصد رشد داشته است و از درآمد عملیاتی 25 میلیارد تومان به 39 میلیارد تومان رسیده است. اما بررسی میزان سودآوری شرکت نشان می‌دهد در سال‌ها 96 و 97 شرکت زیان ده بوده است.

با وجود افزایش درآمد عملیاتی شرکت، شرکت از زیان خارج نشده است و در سال مالی 31 شهریور 97، مبلغ 3.1 میلیارد تومان زیان خالص شناسایی کرده است. دلیل اصلی زیان ده بودن شرکت هزینه مالی شرکت می‌باشد به طوری که در سال مالی 97، مبلغ 40 میلیارد تومان هزینه مالی شرکت می‌باشد. بالا بودن هزینه مالی در کنار کم بازده بودن سرمایه‌گذاری‌ها موجب زیان‌ده شدن شرکت می‌باشد. همانطور که گفته شد، 43 درصد از سرمایه‌گذاری شرکت بر روی انبوه سازی و املاک می‌باشد. به دلیل رکود و نابسامانی اقتصادی، بخش املاک نیز در رکود به سر می‌برد و تقاضایی واقعی در این بخش وجود ندارد. بنابراین رکود در اقتصاد و رکود در انبوه سازی و املاک شرایط را برای کم بازده بودن سرمایه گذاریها در این بخش به وجود آورده است. گرچه افزایش قیمت املاک همره با افزایش قیمت دلار در شش ماه اول سال جاری موجب رشد قیمتی املاک و سرمایه گذاری‌ها در این بخش شده است اما نگاه واقع بینانه نشان می‌دهد عملا در این بخش تقاضایی موثری شکل نگرفته است. بنابراین جهت خارج شدن از رکود در این بخش افزایش قدرت خانوارها و رونق اقتصادی موثر می‎باشد. چراکه با افزایش رونق اقتصادی سرمایه‌گذاری‌ها در بخش املاک جان تازه‌ای به خود می‌گیرد که افزایش تقاضای مسکن و ساخت خانوارها و بخش خصوصی و دولتی موجب رونق این بخش خواهد شد.

 

ارسال نظر

تازه ها