کد خبر 32853

فعالیت شرکتهای دارویی از جمله فعالیت هایی است که از چگونگی تحریم ها تاثیر زیادی می گیرند و بر خلاف انچه امریکا ادعا می کند بر طبق اظهارات وزیر بهداشت صنعت دارویی کشور شامل تحریم های امریکا شده است و ادامه فعالیت با مشکلاتی رو به رو است.

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، تحریم اقتصاد ایران و کاهش روابط تجاری با کشورهای دیگر، مشکلات تامین مواد اولیه جهت ساخت کالاها در داخل و صادرات محصولات به کشورهای دیگر را به وجود می­ آورد. در بازار داخل این موضوع فشار روانی و سودجویی سفته بازان و دلالان را به همراه دارد که موجب بالا رفتن قیمت کالاها و محصولات در داخل می ­شود.موضوعات بیان شده یکی از چالش های صنعت دارو به شمار می رود. گرچه تحریم دارویی و غذایی خارج از مسائل انسانی می ­باشد. در این رابطه آمریکا صنعت دارو را معاف از شرایط تحریمی نموده، اما وزیر بهداشت در جدیدترین اظهار نظرات خود، به تحریم دارویی اشاره کرده ­اند.

11

تحریم صنعت دارو، می ­تواند در دو بخش هزینه تولید و درآمد مورد بررسی قرار گیرد. بخش هزینه ای شرکت در گزارشات ماهیانه شرکت­ ها لحاظ نشده و باید منتظر گزارشات 3 ماهه شرکت­ ها بود. اما در بخش درآمد ماهیانه، شرکت ­ها از یک روند صعودی پایدار پیروی کرده­ اند که می ­توان بخشی از افزایش درآمد شرکت­ ها را افزایش نرخ فروش شرکت­ ها دانست و بخش دیگر افزایش درآمدی به افزایش میزان فروش شرکت ­ها مربوط می شود. 

12

بررسی روند تعداد فروش شرکت البرز به عنوان پردرآمدترین شرکت (در میان شرکت­ های مورد بررسی)، مورد بررسی قرار گرفته است که نشان می ­دهد تعداد فروش شرکت دچار مشکل نشده است و در تامین محصولات خود در بازار دچار اخلالی نشده است.

13
هم چنین در بخش میزان تولید مشاهده می­ شود برایند کلی تولید افزایشی بوده و شرکت توانسته میزان تولید خود را حفظ دهد. بنابراین شرکت ­های دارویی از بخش افزایش نرخ فروش و تعداد فروش بهره برده ­اند، اما بحث شرایط تحریمی و عدم تامین مواد اولیه جهت ساخت دارو­ها و محصولات دارویی تا کنون نمودی در بازار نداشته است و برای شرکت های دارویی­ صادرات محور، می ­توان گفتمان ­های دیپلماتیک و اقتصادی جهت تسهیل روابط پولی و بانکی را نوید بخش تسهیل صادرات دانست. 

ارسال نظر

تازه ها