کد خبر 27236

شرکت پتروشیمی شازند از جمله شرکت های پتروشیمی خوراک مایع در بورس است که ماده اولیه آن نفتا است که عمده آن از پالایشگاه های داخلی تامین می شود. سرمایه شرکت در حال حاضر بالغ بر 800 میلیارد تومان است.

بررسی تولید و فروش سال 1396

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد و به نقل از شرکت مشاور سرمایه گذاری ابن سینا، مدبران(اماکو) شرکت شاراک در 12 ماهه منتهی به 96/12/29  نزدیک به  1880000 تن محصول تولید کرد که اتیلن به عنوان عمده ترین محصول تولیدی خود در تولید محصولات دیگر مورد استفاده قرار می گیرد. شرکت با فروش 880 هزار تن توانست درآمدی معادل 28,918,961 میلیون ریال را محقق کند که در مقایسه با سال قبل خود رشد 20 درصدی را نشان می دهد. عمده ترین محصولات شرکت که نقش عمده ای در درآمد شرکت دارد عبارتند از پلی اتیلن سنگین، پلی اتیلن سبک، پلی پروپیلن و هیدروکربورآ 80 که تقریبا هر کدام از این محصولات 15 درصد مبلغ فروش را به خود اختصاص می دهند. همچنین از نظر مقدار فروش، شرکت نیمی از محصولات خود را در بازار داخلی و نیمی دیگر را در بازارهای صادراتی به فروش می رساند و در این بین هیدروکربور آ 80 محصولی است که تماما به صورت صادراتی به فروش می رسد.

شرکت در سه ماهه منتهی به خرداد 1397 با مقدار فروشی تقریبا معادل با مدت مشابه سال قبل رشد 55 درصدی در مبلغ فروش را تجربه تجربه نموده است  و در نهایت سود خالص با رشد 70 درصدی نسبت به سه ماهه سال 1396 رو به رو شده است.

در جدول زیر ظرفیت اسمی هر یک از محصولات شرکت و همچنین فرآیند تولید نشان داده شده است.

2

3

شازند

جدول زیر مقدار فروش شرکت را نشان می دهد. همانطور که از جدول زیر پیداست هیدروکربورآ80 حدود 25 درصد مقدار فروش را به خود تخصیص می دهد و بعد از آن پلی اتیلن سنگین، پلی پروپیلن و پلی اتیلن سبک در رده های بعدی قرار دارند. ازآنجایی که شرکت طرح توسعه ای خاصی ندارد میزان تولید و فروش شرکت در سال های گذشته تغیرات چندانی نداشته است.

4

5

6

همانطور که قبلا گفته شده 4 محصول پلی اتیلن سنگین، پلی اتیلن سبک، پلی پروپیلن و هیدروکربورآ 80 عمده مبلغ فروش شرکت را به خود اختصاص می دهد. در جدول زیر مبلغ فروش هر یک از محصولات نشان داده شده است.

7

8

9

نرخ فروش محصولات شرکت که تابع قیمت های جهانی و همچنین نرخ دلار است در سال های گذشته روند رو به رشدی را نشان می دهد. در جدول زیر نیز نرخ های فروش محصولات نشان داده شده است.

10

11

12

بهای تمام شده درآمدهای عملیاتی

در بخش بهای تمام شده، بیش از 70 درصد این مبلغ مربوط به مواد مستقیم مصرفی است. ماده اولیه مورد استفاده شرکت نفتا می باشد که با بر مبنای فوب خلیج فارس منهای 5 درصد قیمت گذاری و در اختیار این شرکت قرار می گیرد. عمده تامین کنندگان مواد اولیه مورد نیاز شرکت به ترتیب عبارتند از پالایش نفت آّبادان، پالایش نفت شیراز و پالایش نفت اصفهان. بعد از مواد مستقیم، سربار ساخت حدود 25 درصد از بهای تمام شده شرکت را به خود اختصاص می دهد که حدود نیمی از آن مربوط به حقوق و دستمزد است.

پیش بینی سود

از آنجایی که شرکت طرح توسعه خاصی نداشته است میزان تولید و فروش در سال های قبل نوسان زیادی نداشته است و پیش بینی سال 1397  با توجه به تولید فروش و ضرایب تولید سال گذشته برآورد شده است.

مفروضات:

  • نرخ فروش صادراتی محصولات مطابق با نرخ دلاری سه ماهه اول در نظر گرفته شده است.
  • نرخ تسعیر ارز برای فروش محصولات صادراتی در ادامه سال 10000 تومان فرض شده است.
  • نرخ فروش داخلی با توجه به آزاد سازی نرخ بورس کالا برآورد شده است.
  • نرخ نفتا برابر با 600 دلار در هر تن و با نرخ 10000 تومان در نظر گرفته شده است.
  • هزینه اداری عمومی، اداری و فروش متناسب با تورم رشد داده شده است.
  • سایر درآمد های عملیاتی و غیرعملیاتی برابر با سال قبل در نظر گرفته شده است.

13

 

همانطور که ملاحظه می شود شرکت قادر است به ازای هر سهم 1903 ریال سود محقق کند. از آنجایی که این شرکت تقریبا نیمی از محصولات خود را در بازار داخلی به فروش می رساند از این حیث آزاد سازی نرخ های بورس کالا تاثیر بسزایی برسود آوری شرکت دارد.

http://emaco.pro/

 

دانلود فایل
ارسال نظر

تازه ها