کد خبر 19169

با اقتصاد گزارش می دهد؛

آیین پنجمین سالگرد ورود تاپیکو به بورس، ۱۹ تیرماه با حضور روح‌الله حسینی مقدم معاون ناشران و اعضاء شرکت بورس، محمود مخدومی مدیرعامل تاپیکو برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، در ابتدای این نشست حسینی مقدم گفت: ارزش ثبتی تاپیکو زمانی که به بورس آمد، حدود ۵ هزار میلیارد بود، پس از گذشت ۵ سال، اکنون ارزش این شرکت به ۱۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان رسیده که این نشان از رشد تاپیکو طی این سال‌ها دارد.

معاون ناشران و اعضاء شرکت بورس ادامه داد: همانطور که می‌دانید مهم‌ترین اصل برای سهامداران نقدشوندگی سهام  شرکت است که خو شبختانه سهام تاپیکو جز سهم‌های پرگردشی است که از نقدشوندگی بالایی برخوردار است.

حسینی مقدم در پایان با اشاره به حضور تاپیکو در بازار دوم گفت؛ با توجه به وضعیت مطلوب سهام تاپیکو اگر سهامداران درصد سهام شناور را تامین کنند این شرکت می‌تواند به بازار اول بیاید.

در ادامه این جلسه محمود مخدومی مدیرعامل هلدینگ تاپیکو در خصوص وضعیت پرتفوی تاپیکو و هلدینگ های تابعه گفت: در حال حاضر این مجموعه دارای ۳۸شرکت کنترلی و ۴۲ شرکت غیرکنترلی را در اختیار دارد.

وی با بیان اینکه ۳۳شرکت بورسی و ۴۷ شرکت غیربورسی است، افزود: سود اصلی مجموعه از شرکت های بورسی حاصل می شود ، لذا هر چه شفافیت در بازار سرمایه افزایش یابد میزان بازدهی افزایش خواهد یافت.

وی در ادامه تصریح کرد: ۱۷ درصد سود شرکت از شرکت های غیربورسی حاصل میشود.

این مقام مسئول در خصوص روند صادرات شرکت گفت: از ۳۱ درصد در سال ۹۵ به ۴۰درصد در سال ۹۶ ارتقا یافته، همچنین در این حوزه  با ۱۶درصد رشد در مقدار و ۳۱ درصد افزایش ارزش صادرات را کسب نمودیم.

مخدومی اظهار داشت: در راستای کاهش هزینه های تامین مالی از ابزارهای نوین بازار سرمایه و تسویه بخشی از بدهی ها و تسهیلات با هدف کاهش هزینه های تامین مالی را در سیاست های خود قرار دادیم.

مدیرعامل مجموعه تاپیکو با اشاره به انتشار لیست و اطلاعات شرکت های قابل واگذاری در سامانه ادغام و تملیک سامانه فرابورس، گفت: در حال حاضر برای واگذاری شرکت های کوچک مقیاس، کم بازده، زیان ده و خارج از استراتژی پیگیری های مستمر در حال انجام است.

مخدومی در ادامه این جلسه بیان کرد: در سال گذشته نیم میلیارد دلار ارزش صادرات ما بوده و ۲۰۰میلیون دلار نیز واردات داشته ایم. در حال حاضر بازار صادراتی محصولات ما آمریکا نخواهد بود و مقاصد صادراتی ما چین، هند، افغانستان و عراق است.

مدیرعامل هلدینگ تاپیکو در خصوص فاز یک و دو خلیج فارس گفت: در حال حاضر ۲۴میلیون لیتر بنزین یورو۵ تولید می شود.

وی با اشاره به ظرفیت های قانونی موجود برای بهبود شرایط افزود: اگر بتوانیم پالایشگاه را ثبت کنیم از تخفیف مالیاتی سالانه برخوردار می شویم.(معافیت مالیاتی ۱۰۰درصد) 

مخدومی تاکید کرد:در حال حاضرتخفیف خوراک ۵درصد نسبت به FOB است و به دنبال گرفتن تخفیف ۱۰درصدی هستیم.

وی در ادامه به افزایش سرمایه این شرکت در سال ۹۶ اشاره و اظهار کرد: اصلاح ساختار مالی تاپیکو با افزایش سرمایه ۳۸۰۰ میلیارد تومانی در آبان ماه سال ۹۶ انجام شد و این مهم توانست تاپیکو را به عنوان برترین شرکت بورسی کشور بر اساس سرمایه ثبتی برساند.

این مقام مسئول گفت: بخشی از خوراک می تواند از طریق تهاتر بدهی های دولت به تامین اجتماعی تامین گردد و ما به طور مستمر پیگیر این امر هستیم.
مدیرعامل تاپیکو  در مورد بازدهی سهام بورسی تاپیکو در سال ۹۶ گفت: در سال گذشته بازده پرتفوی بورسی تاپیکو ۳۶.۶%، بازده شاخص شیمیایی %۳۱.۹ درصد و بازده شاخص کل این شرکت %۲۴.۳ بوده است.

مدیرعامل هلدینگ تاپیکو تصریح کرد: برای دو شرکت شازند و جم اوراق بدهی منتشر نمودیم که هر دو در زمان مقرر تسویه شد. حدود ۱۳۰۰میلیارد وام بانکی داشتیم که در حال حاضربیش از ۵۰درصد آن تقلیل یافته است.

 

ارسال نظر

تازه ها