کد خبر 16638

تحلیلی از وضغیت یک شرکت

رفتار عجیب شرکت لاستیک سازی کویر تایر سبب شده که این شرکت که از لحاظ فروش در وضعیت مناسبی به سر می برد و در سال جاری نیز 394 ریال سود اعلام کرده است در روزهای اخیر با کاهش قیمتی 7 درصدی مواجه شود این در حالیست که قیمت سهم در حالی بر روی عدد 260 تومان نگه داری شده است که یک سهامدار حقوقی در ساعات پایانی کار بازار این سهم را به فروش می رساند.

به گزارش پایگاه خبری "بااقتصاد"، شرکت لاستیک­ سازی کویر تایر که سهامدار عمده ۷۰ درصدی آن شرکت سرمایه‌گذاری امید می باشد در دو هفته اخیر رفتار قیمتی عجیب و کاملاً برخلاف شرکت­های دیگر لاستیک ساز هم گروه خود داشته است. شرکت سرمایه گذاری امید سهامدار عمده کویر تایر در ماه گذشته اعلامیه فروش بلوکی ۷۰% خود در این سهم را منتشر کرده است و خبرهای رسیده نیز حاکی از وجود بیش از پنج خریدار برای خرید این بلوک مدیریتی و عمده کویرتایر است.

 کویرتایر از لحاظ وضعیت تولید و فروش عملیاتی در وضعیت مناسبی قرار دارد و در سال مالی جاری نیز پیش بینی سود ۳۹4 ریالی دارد. ضمن اینکه در صنعت تایر در ماه­های اخیر تحولات قیمتی مثبتی وجود داشته است و علاوه بر رشد قیمت تایر در بازار آزاد،‌ افزایش نرخ ۲۰ درصدی محصولات تایرسازان داخلی نیز به صورت جدی مطرح است. به طوری که قیمت سهام شرکت های تایر ساز بورسی و فرابورسی در یک ماهه اخیر تحت تاثیر این موضوع رشدهای بیش از ۱۵ درصدی را تجربه کردند.اما همانطور که در جدول زیر نمایش داده شده است در همین مدت شرکت کویر تایر کاهش قیمتی 7 درصدی را تجربه کرده است!

موضوع جالب تر اینکه در این مدت و در برخی از روزها یک حقوقی در این سهم اقدام به عرضه سهم در ساعات پایانی می کرده است که سبب کاهش قیمت و حفظ قیمت سهم در حوالی ٢٦٠ تومان شده است!

اگرچه ممکن است که این شرکت حقوقی عرضه کننده قصد کنترل قیمت سهم و خرید بلوک با قیمت­های پایین­تر را داشته باشد اما خبرهای رسیده حاکی است که شرکت سرمایه گذاری امید در روزهای گذشته با خریدارانی که برای خرید این بلوک ۷۰ درصد اعلام آمادگی کردند مذاکرات خصوصی به انجام رسانده است و در این مذاکرات به آنها اعلام کرده است قیمت پیشنهادی برای عرضه این بلوک بیش از ۲ تا ۳ برابر قیمت تابلوی سهم خواهد بود.

گفتنی است که این سهم در سال ۹۶ یک بار نیز به قیمت ۴۲۰ تومان رسیده بود. حال باید ببینیم آیا در روزهای آینده این شرکت حقوقی از این عرضه های مشکوک دست خواهد کشید.

نام شرکت

نماد

بازدهی سهم در خرداد 97

گروه صنعتی بارز

پکرمان

30% (با محاسبه سودتقسیمی مجمع)

ایران یاساتایرورابر

پاسا

25%

ایران تایر

پتایر

13%

کویرتایر *

پکویر

7% -

*بازدهی ها از 1 خرداد تا 22 خرداد محاسبه شده است.

 

ارسال نظر

تازه ها