کد خبر 101622

نماد «پالایش» در معاملات امروز بیش از 8 درصد کاهش یافته و به میانه کانال 5 هزار تومان رسیده است.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، قیمت هر واحد نماد «پالایش» امروز با افت بیش از 8 درصدی به میانه کانال 5 هزار تومان رسید و نزدیک به 50 درصد ارزش خود را از زمان عرضه از دست داده است.

صندوق پالایشی یکم شامل سهام دولت در چهار پالایشگاه «شتران»، «شپنا»، «شبندر» و «شبریز» است که در انتهای شهریورماه به قیمت هر واحد 10 هزار تومان به مردم واگذار شد.

به دنبال فراخوان دولت برای عرضه صندوق پالایشی یکم تعداد زیادی از مردم برای خرید این صندوق اقدام کردند و اگرچه در روز اول با افزایش بیش از 11 درصدی بازگشایی شد اما از آن زمان تاکنون نزدیک به 50 درصد از ارزش خود را از دست داده‌ است.

افت قیمت نماد «پالایش» در حالی است که حتی بازارگردانی این صندوق نیز در هاله‌ای از ابهام است و عملا خبری مبنی بر نحوه بازارگردانی این نماد شفاف سازی نشده است. 

بررسی جریان ورود و خروج نقدینگی در واحدهای این صندوق در معاملات امروز نشان می‌دهد که تاکنون میانگین خرید هر کد حقیقی در این نماد (6668 نفر) حدود 10 میلیون تومان است و میانگین فروش هر کد حقیقی (10270 نفر) 7 میلیون تومان است. برآیند نقدینگی حقیقی‌ها نشان می‌دهد که تاکنون 759 میلیون تومان نقدینگی از این نماد خارج شده است. 

تا این لحظه نزدیک به 12 میلیون واحد از این صندوق معامله شده و ارزش معاملات نیز به 73 میلیارد تومان رسیده است که بیش از 98 درصد واحدهای معامله شده توسط حقیقی‌ها خریداری شده و خبری از خرید حقوقی‌های بازار برای حمایت از این سهم نیست. 

انتهای خبر 

 

ارسال نظر

تازه ها