کد خبر 100104

شرکت‌های تایرسازی که سال گذشته را به دلیل تحریم‌های اعمال شده با مشکلات بسیار سپری کردند، از سه ماه آخر سال گذشته جانی دوباره گرفتند و امسال را با هدف جهش تولید خوش آغاز کردند.

  به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، سال گذشته با فشار یک‌باره وارد شده از سوی تحریم‌ها صنایع کشور و جریان تولید دچار شوک شدند.

چراکه جریانات ثبت سفارش و مشکلات حمل مواد اولیه، تخصیص ارز، فرایند انتقال وجه و تجهیزات که به نوعی به طور مستقیم و غیر مستقیم توسط کشورهای ثالث انجام میشد با مشکل جدی روبه رو شده بودند.

شرکت‌های تایر سازی نیز که از این شوک اعمال شده در صنعت مستثنی نبودند دچار کمبود مواد اولیه در انبارها شدند و نتوانستند همچون قبل چرخ تولید این صنعت را بچرخانند. اما کم کم در زمستان سال گذشته با مدد بانک مرکزی و وزارت صنعت، معدن و تجارت کارخانجات تجهیز و روند تولید به تدریج به روال عادی بازگشت.

از شروع امسال تاکنون پیشروی تایرسازان به گونه‌ای بوده است که در صورت تداوم آن پیش‌بینی می‌شود صنعت تایرسازی رکورد تولیدی خود به ویژه در تایر سواری را فتح کند.

در ادامه به بررسی عملکرد شرکت‌های تایر سازی پتایر، پاسا، پکرمان، پکویر، پسهند و پیزد و مقایسه‌ی سهم هر کدام در تحقق جهش تولید طی این هشت ماه منتهی به آبان می‌پردازیم.

مجمع صنایع لاستیک یزد ( پیزد )

شرکت صنایع لاستیک یزد با نماد پیزد در دوره هشت ماهه منتهی به آبان سال جاری 21 هزار و 192 محصول به فروش رسانده که 13هزار و 984 تعداد از آن تایر رادیکال سیمی با نرخ فروش 31 میلیون و 699 به ازای هر تن بوده است. شرکت از جمع فروش محصولات خود در این 8 ماه 673 میلیارد تومان درآمد کسب نموده است.

تولیدی ایران تایر (پتایر)

شرکت تولیدی ایران تایر با نماد پتایر در دوره هشت ماهه منتهی به ابان سال جاری 18 هزار و 101 تعداد محصول به فروش رسانده که 11 هزار و 261 عدد آن تایر رادیکال سیمی با نرخ فروش 30 میلیون و 739 تومان به ازای هر تن بوده است. شرکت در 8 ماه گذشته از فروش محصولات خود 591 میلیارد و 333 میلیون تومان درآمد داشته است.

صنایع پلاستیکی سهند (پسهند)

شرکت صنایع پلاستیکی سهند با نماد پسهند در دوره هشت ماهه منتهی به آبان سال جاری 2 هزار و 283 تعداد محصول به فروش رسانده است که 2 هزار و 178 تعداد آن تسمه نقاله با نرخ فروش 64 میلیون و 101 هزار تومان به ازای هر تن، و مقدار ناچیز باقیمانده قطعات فنی بوده است. شرکت از فروش محصولات خود که امسال عددی بیشتر از تولید را نشان میدهد 126 میلیارد و 441 میلیون تومان کسب درامد نموده است.

گروه صنعتی بارز (پکرمان)

شرکت گروه صنعتی بارز با نماد پکرمان در دوره هشت ماهه منتهی به آبان سال جاری 57 میلیون و 467 تعداد محصول به فروش رسانده است که 35 میلیون و 595.5 تعداد آن مربوط به تایر رادیال با نرخ فروش 32 میلیون و 136 هزار تومان به ازای هر تن میباشد. شرکت از مجموع فروش خود یک هزار و 898 میلیارد تومان درآمد کسب نموده است.

ایران پاسا تایر و رابر (پاسا)

شرکت ایران پاسا تایر و رابر با نماد پاسا در دوره هشت ماهه منتهی به آبان سال جاری 11 میلیون و 129 هزار تعداد محصول به فروش رسانده است که 9 میلیون آن فروش داخلی و مابقی فروش صادراتی بوده است. بیشترین میزان فروش شرکت تایر با تعداد 6 میلیون و 888 هزار تعداد با نرخ فروش 40 میلیون و 494 هزار تومان به ازای هر کیلوگرم بوده است. شرکت 458 میلیارد و 937 میلیون تومان فروش در این شش ماه داشته است.

کویر تایر (پکویر)

شرکت کویر تایر با نماد پکویر در دوره هشت ماهه منتهی به آبان سال جاری 25 هزار و 799 تعداد محصول به فروش رسانده است که 25 هزار و 715 تعداد آن تایر رادیال با نرخ فروش 32 میلیون و 591 هزار تومان بوده است. درآمد شرکت در این 8 ماه 840 میلیارد تومان بوده است.

مقایسه فروش شرکت‌ها

در بین این شش شرکت تایرساز، پکرمان و پکویر با فروش 898 و 840  میلیارد تومان به ترتیب بیشترین وزن درجهت تحقق جهش تولید را ایفا کرده اند.

 

ارسال نظر

تازه ها