کد خبر 92558

ستاد کرونا با توجه به بالا رفتن تعداد تلفات کرونا امکان دارددوباره نامه بسته شدن موزه ها را بدهند.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، از یک سو، سیماسادات لاری - سخنگوی وزارت بهداشت – هفتم مرداد، با اعلام رکوردشکنی دوباره فوتی‌های کرونا، اعلام کرد که «تهران قرمز شد» و از سوی دیگر، علیرضا زالی - فرمانده عملیات مقابله با کرونا در تهران - با اشاره به شرایط سخت و شکننده شهر تهران در  تشدید کرونا در کشور، تاکید کرد: «تمدید محدودیت‌های تهران تا پایان هفته آینده».


هرچند این جمله بیشتر به بحث تجمع‌ها، مجمع‌های عمومی و نمایشگاه‌های عمومی برمی‌گردد، اما با توجه به این‌که موزه‌ها از ابتدا در لیست مشاغل پرخطر قرار گرفتند، افکار عمومی نسبت به تعطیلی یا ادامه فعالیت این مکان‌های فرهنگی – تاریخی در تردید هستند و روند فعالیت این فضاها، آن هم با توجه به هشدارهایی که از ابتدا برای جلوگیری از هر نوع آلوده شدن آثار تاریخی مطرح شده و موزه‌هایی که به واسطه سربسته بودن‌شان احتمال انتقال هر نوع آلودگی را گسترش می‌دهند، قابل تامل است.


این بحثی است که هر روز موزه‌داران و فعالان این حوزه به طور دائم مطرح می‌کنند، اما به نظر می‌رسد هنوز توجهی برای دیدن و شنیدن و اراده‌ای برای گرفتن تصمیمی درست در این زمینه نیست.


محمدرضا کارگر – مدیر اداره کل موزه‌های وزارتخانه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی – در گفت‌وگو با ایسنا، در حال حاضر هر نوع تعطیلی یا کم شدن فعالیت موزه‌ها را باز هم منوط به اعلام ستاد کرونا و نامه کتبی به وزیر میراث فرهنگی می‌داند.


او تاکید می‌کند: آن چیزی که برای وزارتخانه میراث فرهنگی ملاک عمل است، دستور کتبی یا نظر کتبی ستاد ملی کرونا به وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی است تا نخست آن را ابلاغ و سپس در نامه‌ای به وزیر تعطیلی موزه‌ها را اعلام کند.


او با بیان این که تا امروز ابلاغیه‌ جدیدی از ستاد کرونا در رابطه با تعطیلی موزه‌ها مطرح نشده است، ادامه می‌دهد: در صورتی که هر اعلامی انجام شود، اداره کل موزه‌ها نیز طبق همان دستور وظیفه خود را انجام می‌دهد.


کارگر اما درباره‌ احتمال کاهش ساعت کاری موزه‌ها در این شرایط و تا زمانِ دستور احتمالی ستاد مقابله با کرونا می‌گوید: در حال حاضر، فعالیت موزه‌ها روال عادی خود را طی می‌کند، تغییر ساعت موزه‌ها بر عهده اداره کل موزه‌ها نیست، بلکه دستور آن باید از معاونت توسعه مدیریت صادر شود، چون ساعت کارها و برنامه‌ها بر اساس نظر آن‌ها تامین می‌شود.


او همچنین درباره‌ آمار ابتلای موزه‌داران به ویروس کرونا، می‌گوید: به صورت رسمی در حوزه تهران هیچ آماری دریافت نکرده‌ایم، اطلاعی از موزه‌های شهرستان‌ها نیز ندارم، گاهی اوقات خبرهایی از تهران درباره برخی همکاران مطرح می‌شد که مشکوک هستند، اما خوشبختانه بعد از چند روز استراحت همه آن‌ها به سرکار خود برگشته‌اند. در واقع اگر هم آماری وجود دارد، هنوز از سوی موزه‌ها چیزی به اداره کل موزه‌ها ابلاغ نشده است./ایسنا

 

ارسال نظر

تازه ها