کد خبر 89967

طبق اعلام معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت سالن های سینما و تئاتر از فردا با رعایت پروتکل‌های بهداشتی بازگشایی خواهند شد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، مهندس محسن فرهادی در نشست ویدئوکنفرانسی با خبرنگاران ضمن تبریک روز ملی اصناف (اول تیر ماه) و تقدیر از حرکت خودجوش اصناف در همکاری جهت کنترل اپیدمی کرونا در ابتدای شروع پاندمی در کشور، گفت: اکنون در آستانه بازگشایی تالارهای پذریرایی در شهرها و شهرستان‌های سفید و زرد کرونا هستیم. به طوری که شروع فعالیت‌های سینماها، تئاتر و مراکز فرهنگی از روز اول تیر ماه البته با رعایت پروتکل‌های بهداشتی را شاهد خواهیم بود.

وی افزود: به نظر من ستاد ملی کرونا به صنوف و گردانندگان  تالارهای پذیرایی، سینماها و تئاترها اعتماد برجسته‌ای کرده است؛ چرا که سینماها و تئاتر و تالارهای پذیرایی، طبیعت‌شان تجمع افراد است و به همین دلیل رعایت پروتکل‌های بهداشتی در آنها از اهمیت بیشتری نسبت به سایر صنوف برخوردار است.

فرهادی تاکید کرد: رعایت فاصله‌گذاری‌های اجتماعی یک تا دو متری در افراد خصوصا در تالارها ارزش وافری دارد. رعایت بهداشت فردی مثل ضدعفونی کردن دست‌ها، گندزدایی و ضدعفونی سطوح مشترک در اولویت است. لازم است در این اماکن اجرای پروتکل‌ها را جدی بگیرند و این فرصت را به سمت آزادی‌های بیشتر برای کنترل و مبارزه با کرونا مغتنم شمارند. در مجموع خواهان همکاری مستمر اصناف با همکاران و بازرسان در سطح دانشگاه‌های علوم پزشکی هستم.

پروتکل جدید ضد کرونایی برای زندان‌ها

وی همچنین در پاسخ به سوال ایسنا درباره پروتکل جدید وزارت بهداشت درباره رعایت موازین بهداشتی و مقابله با کرونا در زندان‌ها، گفت: پروتکلی امروز در جلسه ستاد ملی مبارزه با کرونا ارایه شد تحت عنوان پروتکل بهداشتی زندان‌ها که با همکاری خوب سازمان زندان ها تهیه شده است. عمده‌ترین نکات آن همین فاصله‌گذاری‌هاست و توصیه‌ ما به سازمان زندان‌ها آن است که تا حد امکان و جایی که قانون اجازه می‌دهد، زندانی‌هایی که به مرخصی رفته‌اند، همچنان از مرخصی استفاده کنند و در صورت مراجعه به زندان نیز فاصله گذاری‌ها رعایت شود؛ به طوری که فضای مدیریت شده مترمربع نسبت به زندانی‌ها افزایش یابد و نزدیک به دو تا سه برابر شود.

فرهادی افزود: با توجه به شرایط خاص زندان‌ها، رعایت بهداشت فردی و مواد غذایی و رعایت پروتکل‌ها بسیار اهمیت دارد و لازم است جدی گرفته شود. همچنین اگر شرایط بیماری برای زندانی بروز کرد، نسبت به اقدامات درمانی و قرنطینه کردن آنها اقدام شود.

وی گفت: از آنجا که این پروتکل با همکاری سازمان زندان‌ها تهیه شده، امیدواریم مو به مو اجرا شود و شرایط امن و ایمنی را در زندان‌ها داشته باشیم.

کاهش رعایت پروتکل‌های بهداشتی در جامعه

وی همچنین در پاسخ به سوال دیگری درباره میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی در سطح جامعه، گفت: متاسفانه همچنان پروتکل‌ها کمتر رعایت می‌شوند. در همین زمینه جلسه‌ای با وزارت صمت و اتاق اصناف داشتیم و خوشبختانه وزارت صمت و اتاق اصناف اعلام کردند که آماده‌اند به بازرسان بهداشت محیط و حرفه‌ای وزارت بهداشت در سراسر کشور کمک کنند.

فرهادی گفت: هرچند سیاست‌مان پلمب و تعطیل کردن نیست، اما مجبوریم در مواقعی که پروتکل‌ها خوب رعایت نمی‌شوند، اقدام به تعطیلی واحد متخلف کنیم. نیروی انتظامی نیز قول به همکاری داده است. وزارت ارشاد نیز قول دادند از نظر رسانه‌ای کار فرهنگی انجام دهند تا هم خدمت گیرنده و هم خدمت دهنده را راغب کنند داوطلبانه پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند. ازسیستم شهرداری بویژه شهرداری تهران و همچنین وزارت راه برای رعایت پروتکل‌ها درخواست شد.

وی تاکید کرد: رعایت‌ پروتکل‌های بهداشتی باید همکاری برون بخشی و در نهایت همکاری کل صنوف و مردم را داشته باشد، در غیر این صورت بتدریج مشکل بدتر خواهد شد.

تالارهای پذیرایی در مناطق قرمز، همچنان تعطیل

فرهادی همچنین در پاسخ به سوالی درباره احتمال بازگشت محدودیت‌ها در فعالیت اصناف در مناطق قرمز کرونایی، گفت: قطعا یکی از علل مهم که یک شهر وارد وضعیت قرمز می‌شود، عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی و وجود تماس‌های بیشتر است که مصداق آن می‌تواند حضور در بازارها و ... باشد. بازگرداندن محدودیت‌ها در این مناطق به این صورت است که بازگشایی‌های جدید به این مناطق نخواهد رسید. به عنوان مثال در زمینه تالارهای پذیرایی در نقاط سفید و زرد بازگشایی می‌شوند، اما کماکان تالارهای پذیرایی در مناطق قرمز بسته است. بنابراین محدودیت‌ها به دو صورت است؛ یا اجازه بازگشایی‌های جدید داده نمی‌شود و یا به تعطیلی می‌رویم. روز پنجشنبه در جلسات روسای کمیته‌های ستاد ملی کرونا این موضوع مورد بحث قرار گرفت و امروز هم حتما مورد بحث قرار گرفته و تصمیماتی در این زمینه اتخاذ شده است.

فعالیت قهوه‌خانه‌ها بدون عرضه مواد دخانی

پلمب 4600 واحد صنفی متخلف طی دو هفته گذشته

وی در پاسخ به سوالی درباره وضعیت پروتکل‌های بهداشتی در سفره‌خانه و قهوه‌خانه‌ها، گفت: در پروتکل‌ها دقیقا به رستوران‌ها و قهوه‌خانه‌ها اشاره شده و در مصوبات  ستاد ملی کرونا هم بر این موضوع تاکید شده است که این در محل‌ها باید ضدعفونی دست، رعایت بهداشت فردی و بهداشت مواد غذایی را داشته باشند و بدون عرضه مواد دخانی باشند. صرف نظر از مضرات مواد دخانی در شرایط غیر کرونایی، در شرایط کرونا و از آنجایی که کرونا یک بیماری تنفسی است، عرضه مواد دخانی خصوصا قلیان می‌تواند ضربه زیادی وارد کند. خصوصا می‌تواند ایمنی بدن را ضعیف کند. همچنین شلنگ قلیان می‌تواند به راحتی امکان انتقال کرونا را فراهم کند. بر همین اساس تعداد زیادی از پلمب‌های اخیر ما به واحدهای قهوه‌خانه‌ای اختصاص یافته که قلیان و مواد دخانی عرضه می‌کردند؛ به طوری که طی دو هفته گذشته بیش از 4600 پلمب و تعطیلی واحدهای صنفی را داشتیم که بخش عمده آن به قهوه‌خانه‌های عرضه کننده قلیان اختصاص داشته است.

فعالیت مدارس از 27 اردیبهشت ماه

فرهادی در پاسخ به سوالی درباره برگزاری کلاس‌های تابستانی در مدارس، گفت: فعالیت مدارس از 27 اردیبهشت ماه مجاز تلقی شد و برای برگزاری امتحانات نهایی نهم و دوازدهم هم مجاز شد، اما در زمینه پایگاه‌های تابستانی، مدارسی که امکان برگزاری چنین پایگاه‌هایی را دارند، فعالیت‌شان را شروع می‌کنند که هنوز هم آغاز نشده و از اواسط یا اواخر تیر ماه اگر شرایط رعایت پروتکل‌های بهداشتی مربوطه را داشته باشند، می‌توانند این اقدام را انجام دهند، اما پیش از آن هماهنگی‌هایی را با وزارت آموزش و پرورش خواهیم داشت.

وی درباره بروزرسانی پروتکل‌های بهداشتی، گفت: بروزرسانی پروتکل‌های بهداشتی روز و تاریخ ندارد و هرکجا که فکر کنیم بروزرسانی لازم است، وارد عمل می‌شویم. قبل از اینکه بازگشایی سینماها و تئاتر در دستور کار ستاد قرار گیرد، با تعدادی از هنرمندان و همکاران صدا وسیما پروتکل‌های مربوطه آن را بروز رسانی کردیم. طبیعتا اگر لازم باشد، می‌توانیم پروتکل‌هایمان را بروز رسانی کنیم. هیچ محدودیتی در این زمینه نداریم.

پروتکل دفن متوفیان کرونا

قبرستان مجزا، ضرورتی ندارد

فرهادی درباره تطهیر فوت‌شدگان کرونایی و تحویل جنازه‌ها و جداسازی قبرستان‌های متوفیان کرونا، گفت: برای بحث دفن کرونایی‌ها، پروتکل‌های آن را بارگذاری کردیم که سه ورژن مختلف بروز شد. بر اساس آخرین ورژن که با همکاری وزارت کشور و آرامستان‌ها انجام شد، از آنجایی که سیستم کفن و دفن ما مبتنی بر غسل و کفن است، ‌در آن پروتکل نکات لازم نوشته شده است. از جمله اینکه فردی که به عنوان غسال هستند و تمام کسانی که در مسیر حمل و نقل جسد متوفی دخیل هستند، باید محافظت کامل داشته باشند. البته از نظر ما حتی در شرایطی که با فوتی‌های معمولی مواجهیم هم این حفاظت باید رعایت شود.

وی افزود: در عین حال دفع بهداشتی فاضلاب مورد تاکید ما بوده است؛ چون باید این فاضلاب  مدیریت شود. میزان مواد و مشتقات کلره نیز در پروتکل درج شده است. بعد از این اقدامات، انتقال متوفی از یک شهر به شهر دیگر، از یک استان به استان دیگر و حتی به خارج از کشور با رعایت پروتکل‌ها هیچ منعی ندارد. در زمان دفن فقط لازم است در زمانی که عمق آب زیرزمینی اجازه می‌دهد، تا دو متر حفر شده، زیر متوفی آهک‌پاشی شده و بعد از عملیات دفن، روی متوفی هم آهک‌پاشی شده و دفن انجام شود.  تحت هیچ شرایطی اختصاص قبرستان مجزا و محل غسل مجزا ضرورتی ندارد و با رعایت این پروتکل هیچ منعی در دفن اجساد وجود ندارد.

وی درباره برخی ویدئوهای منتشر شده در فضای مجازی مبنی بر دریافت پول از خانواده کرونایی‌ها و تحویل جسد به آنها، گفت: در خرمشهر هم از همکاران علوم پزشکی آبادان خواستیم تا موضوع را بررسی کنند و قطعا اگر چنین شرایطی باشد، برخورد مقتضی انجام می‌شود. در حال حاضر نمی‌توان گفت که این خبر درست بوده یا غلط.

فرهادی در پاسخ به سوالی برگزاری حضوری برخی آزمون‌ها، گفت: امروز قرار بود این موضوع در ستاد ملی کرونا مورد بحث قرار گیرد. در حال حاضر مناطق ما از نظر کرونا به سبز، سفید، زرد، نارنجی و قرمز تقسیم می‌شود که قرار شد هر محدودیتی ذیل این تقسیم‌بندی باشد و ابلاغ شود. پیشنهاد شده که برگزاری آزمون‌های حضوری در مناطق قرمز ممنوع شود. البته در سایر مناطق هم برگزاری هر جلسه‌ای یا آزمونی اگر امکانش باشد، توصیه به برگزاری غیرحضوری و الکترونیک داریم و درصورتیکه مجبور شویم به سمت برگزاری حضوری رویم

منبع: ایسنا 

ارسال نظر

تازه ها