کد خبر 87916

امروز در جلسه اختتامیه مجلس لاریجانی درباره قوانین تصویب شده و اجرایی شدن آن ها گفت در 4 سال گذشته 200 قانون تصویب شد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، علی لاریجانی در آخرین نطق خود در مجلس دهم شورای اسلامی گفت: به آخرین جلسه علنی مجلس دهم رسیده‌ایم به پایان آمد این دفتر اما حکایت همچنان باقی است. ۴ سال پیش در چنین روزهای مجلس دهم تشکیل شد آن روزها بسیاری از نمایندگان با افکار همدیگر آشنا نبودند. در گذر این ۴ سال در کنار هم مسائل مختلف اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و امنیتی را به بحث  نشستیم.  گاهی نتایج این بحث‌ها منجر به قانون شد و گاهی به یک تحلیل دقیق رسیدیم و بعضی اوقات به قوای مختلف مطلبی را گفتیم و گاهی هم منجر به اعلام بیانیه شد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان این که « مجلس دهم به یک مفاهمه و همکاری خوب دست پیدا کرد» گفت: در این مدت دوستی و مودتی بین ما شکل گرفت که باید قدر آن را بدانیم. از این رهگذر باید بگویم که قوانین مهمی در مجلس شورای اسلامی تصویب شد. تقریبا ۲۰۰ قانون در مجلس دهم تصویب شد که دو سوم آن لوایح بود.

لاریجانی افزود: قانون احکام دائمی برنامه توسعه، قانون برنامه ششم توسعه، قانون حفاظت و احیای و مدیریت تالاب‌های کشور، قوانینی مهمی بود که  این مورد آخر برای جلوگیری از مشکلاتی مثل دریاچه ارومیه تصویب شدو قانون هوای پاک، قانون حفاظت از خاک، قانون بهره برداری از منابع ژنتیکی کشور، قوانین مهم و ضروری بود که در مجلس دهم به تصویب رسید.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه ذکر قوانینی که در مجلس دهم تصویب شد گفت: قانون حمایت از مرمت  و احیای بافت‌های تاریخی و فرهنگی کشور با کمک بخش خصوصی تصویب شد. این قانون خود می‌تواند حرکت وسیعی را به وجود آورد. قانون نحوه فعالیت احزاب و گروه‌های سیاسی، قانون کاهش ساعات کاری بانوان شاغل اداری نیز در مجلس دهم به تصویب رسید. مجلس دهم در زمینه تنقیح قوانین ۷ بخش را تصویب کرد که چند مورد آن در همین چند روز اخیر در زمینه معدن، بهداشت و شوراها و شهرداری‌ها تصویب شد.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: قانون مجازات استفاده کنندگان غیر مجاز آب، برق، تلفن، گاز و فاضلاب در مجلس دهم تصویب شد. اهمیت این قانون از این نظر بود که برای حاشیه نشینان امکاناتی جدید را فراهم می‌کرد که البته در فاصله‌ای سه ساله به دست آنها می‌رسد. قانون هیات منصفه برای دادگاه‌های سیاسی، قانون پیشگیری از تقلب در آثار علمی، دایمی کردن قانون مجازات اسلامی و قانون دادرسی کیفری نیز در مجلس دهم به ثمر رسید.

وی با اشاره به تصویب قانون ممنوعیت تبلیغات معرفی محصولات غیر مجاز و آسیب رسان به سلامت در رسانه‌های جمعی و همچنین قانون اصلاح مبارزه با تروریسم از موافقت نامه‌های  که در مجلس دهم به تصویب رسیده  خبر داد و گفت: یکی از این موافقت‌نامه‌ها موافقت نامه اتحادیه اوراسیا بود که می‌دانیم مسئله تجارت در شرایط فعلی تحریمی روزنه مهم به اسم اوراسیا دارد.  مجلس دهم در زمینه سرمایه گذاری های متقابل با کشورهای مختلف قانون تصویب کرد.

لاریجانی همچنین با اشاره به مخاطرات طبیعی زیادی که در ایران اتفاق می‌افتد گفت: مجلس دهم قانون مدیریت بحران تصویب کرد همچنین قانون حمایت از حقوق کودکان، قانون تشدید مجازات اسیدپاشی و حمایت از بزه دیدگان، قانون دایمی شدن شورای حل اختلاف و قانون حمایت از حقوق معلولان و دایمی شدن قانون مدیریت خدمات کشوری توسط مجلس دهم تصویب شد.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: قانون تعیین تکلیف فرزندان حاصل ازدواج زنان ایرانی و مردان خارجی مسئله‌ای بود که نمایندگان مجلس دهم آن را مطرح کردند و آن را به یک سامان رساندند. قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدمات کشوری حمایت از کالاهای ایرانی در گذشته تصویب شده بود اما براساس پیشنهاد کمیسیون ویژه اصلاح شد. همچنین قانون حمایت از توسعه صنایع پایین دستی نفت خام و معیانات گازی و سرمایه گذاری مردمی تصویب شد این مورد اخیر اجازه می‌دهد پالایشگاه‌های کوچک در کشور به وجود آید.

وی ادامه داد: قانون تاسیس و اداره مدارس مراکز آموزش و پرورشی غیر دولتی، قانونی بود که این مجلس جرئت تصویب آن را پیدا کرد. مجلس دهم جرئت تصویب قانون تجارت را داشت برخی در رسانه‌ها مجلس دهم را بی عرضه نام گذاری می‌کنند که این ظلمی به مجلس است. همین قانون تجارت از زمان آقای خاتمی که رئیس جمهور بود تا همین امروز در مجلس مانده بود. این مجلس بود که جرات تصویب چنین قانونی را پیدا کرد./ایسنا

 

ارسال نظر

تازه ها