کد خبر 83336

امروز در نشست سخنگوی قوه قضائیه اعلام شد در سال جدید نرخ دیه 330 میلیون تومان در ماه های غیر حرام تعیین شده است و به زندانیانی که خطر آفرین هستند برای جامعه و مردم اجازه هیچگونه مرخصی داده نشده است.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، بیست و دومین نشست خبری غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضائیه به صورت پخش تلویزیونی آغاز شد.

به دلیل پیشگیری از شیوع ویروس کرونا، این دومین جلسه خبری سخنگوی قوه قضائیه است که بدون حضور رسانه ها برگزار می شود.

سخنگوی قوه قضائیه گفت: تلاش شد اقدامات دستگاه قضایی کشور در سال 98 به گونه ای باشد که مردم طعم شیرین عدالت را بچشند.

وی ادامه داد: سال ۹۸ توام با فراز و نشیب فراوان بود البته ملت سرد و گرم چشیده ایران در همه میدانها سرافراز بود.

در قوه قضائیه و در سال ۹۸ با مدیریت جدید و برنامه تحول در قوه قضائیه آغاز کردیم و تلاش براین بود مردم طعم شیرین عدالت و خدمات قضایی را بچشند.

غلامحسین اسماعیلی با اشاره به اینکه قصد داشتم در این جلسه گزارش مفصلی از عملکرد دستگاه قضایی ارائه کنم گفت: اما ان‌شاءالله با عبور از وضعیت فعلی گزارش تفصیلی اقدامات را به سمع و نظر مردم میرسانیم.

سخنگوی قوه قضاییه افزود: بار دیگر از جامعه پزشکی و پرستاری در حمایت و کمک به مردم تشکر میکنم که به مردم خدمت رسانی می‌کنند و از رهبر معظم انقلاب تشکر میکنم که قرارگاه کرونا را ستاد ملی برای مقابله با این بیماری قرار دادند و همچنین مصوبات را لازم الاجرا دانستند.

وی تصریح کرد: از همکاران خودم که به پرونده های مسن و معوق پرداختن و در حوزه بهداشت و درمان و مقابله با کرونا تلاش کردند تشکر میکنم.

اسماعیلی افزود:‌ یکی از اقدامات ما این بود که مبارزه و مقابله با کهنه ویروس منفور و ناامیدکننده فساد را سرعت ببخشیم که با تلاش و قاطعیت میتوان ادعا کرد در مهار آن موفقیت‌های چشمگیری حاصل شده است.

سخنگوی قوه قضاییه ادامه داد: امروز مردم بیش از اینکه اخبار ناامیدکننده بروز فساد را بشنوند شاهد محاکمه افراد مفسد هستند و گزارشات استرداد و اموال به غارت رفته به بیت المال را می شنوند.

وی تصریح کرد: اخرین رای صادر شده از شعبه سوم دادگاه ویژه رسیدگی به مفاسد اقتصادی راجع به بخشی از پرونده بانک سرمایه و صندوق تعاونی فرهنگیان است.

اسماعیلی گفت: برخی از مدیران این مجموعه ها با تبانی با افرادسودجو و فرصت طلب ارقام قابل توجهی از فرهنگیان را به باد دادند و دستگاه قضا تلاش کرد این اموال را به فرهنگیان برگرداند.

سخنگوی قوه قضاییه افزود: رای اخیر ناظر به دو متهم یعنی محمدرضا جهابنانی فرزند علی که به اتهام اخلال در نظام اقتصادی و تحصیل مال  نا مشروع به مبلغ شش هزار میلیارد محکوم شد، این فرد از مجموعه بانک سرمایه به تنهایی و در قالب شرکت های مختلف بیش از صد فقره تسهیلات گرفته بود در غیر موضع خودش هزینه کرد.

وی گفت: این فرد به بیست سال حبس و ۷۴ ضربه شلاق در انظار عمومی و محرومیت دائم از مشاغل دولتی و استرداد ۵ هزار و سه میلیارد و ۵۰۰ هزار ریال در حق بانک سرمایه محکوم شد.

اسماعیلی ادامه داد: عمار صالحی هم به جرم معاونت در اخلال در نظام اقتصادی به تحمل ۱۰ سال حبس  محکوم شد.

سخنگوی قوه قضاییه تصریح کرد: همچنین یکی از بدهکاران بزرگ بانکی که به ده بانک کشور بدهی داشت با پیگیری های قضایی به عمل آمده و در فرایند رسیدگی بیش از ۵۰ درصد بدهی های معوقش را تا امروز تسویه کرد.

وی گفت: این فرد ۵۳۰ میلیارد تومان به بانک اقتصاد نوین، ۲۰۴ میلیارد به بانک توسعه صادرات، ۱۴۵ میلیارد به بانک سینا، ۱۱۰ میلیارد به بانک سرمایه، ۵۹ میلیون تومان به بانک گردشگری، ۲۳ میلیارد به بانک شهر را بازگردانده و تسویه حساب کرده است.

اسماعیلی خاطرنشان کرد: همچنین بابت این پیگیری ها اموالی از این فرد شناسایی و ۳۸۰ میلیارد تومان دیگر از سهام شرکت های دیگر که به نام این متهم بود هم شناسایی شد و ملکی در منطقه ۲۲ تهران و ملکی در منطقه آجودانیه از این متهم توقیف شد.

وی در رابطه با مرخصی زندانیان نیز گفت: به لحاظ درک درست دستگاه قضا از وضعیت موجود و برنامه سنواتی قوه قضائیه در نوروز بخشنامه اعطای مرخصی صادر و تا کنون ۸۵ هزار زندانی از این مرخصی بهره مند شدند که این مرخصی در تمامی استان ها اجرا شد.

سخنگوی قوه قضاییه در مورد مرخصی محکومین سیاسی نیز گفت: در این بخشنامه برای اعطای مرخصی به زندانیان امنیتی هم تمهیداتی اندیشیده شده و بیش از 50 درصد از زندانیان امنیتی هم از مرخصی استفاده کردند.

اسماعیلی در مورد تامین امنیت مردم با اعطای مرخصی به زندانیان افزود: امنیت شهروندان دغدغه اصلی ما است و با هیچ کس در این خصوص تعارف نداریم و تلاش ما نیز حفظ امنیت مردم است در بخشنامه اعطای مرخصی به زندانیانی که محکومیت سرقت مسلحانه دارند یا سارقینی با محکومیت بیش از ۵ سال و همین طور یک فقره سرقت، جرایم قاچاق اسلحه، آدم ربایی، اسیدپاشی یا کلاهبرداری با شکات متعدد داشته باشند از شمول اعطای مرخصی ممنوع هستند.

وی افزود: همچنین تمام کسانی که سابقه سرقت داشته باشند از مرخصی استفاده کنند لیست شروع و پایان مرخصی و آدرس آخرین محل سکونت آنها به مراجع انتظامی ابلاغ شده تا رصد شوند همچنین برای برخی از زندانیان پابند الکترونیک و سامانه الکترونیک نیز برای رصد بهتر آنها ایجاد می‌شود.

سخنگوی قوه قضاییه در مورد حجم بالای مراجعات که می‌تواند قضات و کارکنان دادگستری را با خطر مواجه کند و اینکه قوه قضائیه چه تمهیداتی را برای ورودی ها داشته است گفت: برای همکاران خودمان بخشنامه ای را صادر و اعلام کردیم که به جای مراجعه حضوری می توانند مطالب خود را در قالب لایحه ارسال کنند و اعلام کردیم پرونده هایی که بدون حضور اصحاب پرونده در اولویت پرونده قرار بگیرد و پرونده های دارای کثیرالشاکی تجدید وقت شود البته اجازه ندادیم کار تعطیل شود.

اسماعیلی افزود: در تمامی زندان های دارای جمعیت بسیار بالا اکیپ های طب اورژانس وجود دارد و توانستیم یک وضعیت کاملا آرام در واحد های قضائی در زندان ها و مراجع قضائی ایجاد کنیم./فارس

ادامه دارد..

 

ارسال نظر

تازه ها