کد خبر 76189

درپی آتش‌سوزی گسترده در جنگل‌های استرالیا، دود ناشی از آن مسافت بیش از ۱۱ هزار کیلومتری از اقیانوس آرام را پیمود و در آسمان شیلی نیز دیده شد و بزودی به آسمان آرژانتین هم می‌رسد.

به گزارش بااقتصاد، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، مقامات شیلی اعلام کردند که دود ناشی از این آتش ‌سوزی به ویژه در مرکز این کشور قابل مشاهده است.

« ایدیتا آمادور » که برای مرکز هواشناسی شیلی کار می کند، گفت: این دود ناشی از آتش‌سوزی در استرالیاست و به احتمال زیاد در روزهای آتی به سوی آرژانتین حرکت می‌کند.

دود این آتش‌سوزی استرالیا تاثیر جدی بر آب‌وهوای شیلی نگذاشته است.

آتش‌سوزی گسترده در استرالیا تاکنون سطح‌ بی‌سابقه‌ای از ویرانی و همچنین ۲۵ کشته برجا گذاشته است؛ به گفته مقامات، این آتش‌سوزی ماه‌ها ادامه خواهد داشت. ‌
تاکنون این آتش‌سوزی میلیون‌ها جریب (acre) از زمین‌ها را نیز سوزانده و دولت استرالیا پیشنهاد کمک‌های جدید به مردمی را داده که خانه‌های خود را از دست داده‌اند.
هر چند شرایط در ابتدای این هفته اندکی بهبود یافته اما سازمان‌های هواشناسی هشدار داده‌اند که اواخر هفته شرایط خطرناک با گرما و باد بازخواهد گشت.

دستکم ۱۹ مورد مرگ در « نیو ساوت ولز » گزارش شده و چند نفر دیگر نیز در ویکتوریا و استرالیای جنوبی(ساوت استرالیا) جان خود را از دست داده‌اند.
مقامات آتش‌نشانی در نیوساوت‌ولز روز دوشنبه(۱۶ دی) گفتند که آتش‌سوزی همچنان در ۶۹ منطقه مهار نشده و در مجموع در این ایالت ۱۳۶ آتش‌سوزی روی داده است.

به گفته مقامات، آتش‌سوزی تا چند ماه آینده ادامه خواهد داشت و خسارات محیط زیستی زیادی برجا خواهد گذاشت.
شمار احشام و دام‌های تلف شده هنوز در دست بررسی است اما انتظار می‌رود آمار بسیار بالا باشد و شمار تلفات در میان حیوانات وحشی بیشتر خواهد بود.
یک اکولوژیست در دانشگاه سیدنی برآورد کرده است که تقریبا نیمی از یک میلیارد حیوان در ایالت نیوساوت‌ولز تلف شده‌اند.

منبع: ایرنا

ارسال نظر

تازه ها