کد خبر 75952

نیویورک تایمز خبر داد

نیویورک تایمز، موشک های بالستیک ایران را به عنوان "قلب ارتش ایران" نامید و اعلام کرد: واحدهای موشک های بالستیک در سراسر ایران به حالت ارتقای آماده باش درآمده اند.

به گزارش بااقتصاد، نیویورک تایمز به نقل از یک مقام امریکایی، همزمان با تشدید تنش بین ایران و ایالات متحده پس از ترور ژنرال قاسم سلیمانی، نوشت: سازمان های جاسوسی امریکا متوجه  شده اند که ایران شدت آماده باش واحدهای موشکی بالستیک خود را افزایش داده است. 

نیویورک تایمز به نام این مقام امریکایی اشاره نکرده اما از قول سایر مقامات امریکایی نیز، اعلام کرد که مشخص نیست ایران در حال پراکنده کردن واحدهای موشکی بالستیک خود است تا مانع حمله امریکا شود یا این که در حال بسیج واحدها برای یک حمله گسترده علیه اهداف امریکا و یا متحدانش در منطقه؟

نیویورک تایمز از موشک های بالستیک ایران به عنوان "قلب ارتش ایران" یاد کرد و نوشت: توییت های دونالد ترامپ در خصوص آنچه که آمادگی واشنگتن برای حمله به 52  هدف در ایران خوانده، به دنبال گزارش این سازمان های جاسوسی نوشته شده است. 

نیویورک تایمز در بخشی دیگر از این گزارش افزود: در حالی که مقامات ارشد امریکایی می گویند حملات پهپادی علیه ژنرال قاسم سلیمانی، قطعا مانع از حملات بیشتر ایران شده است، برخی مقامات دولتی نسبت به منطق این حملات ابراز  بدبینی کرده اند. 

نیویورک تایمز نوشت: مقامات نظامی امریکا گزینه ترور ژنرال قاسم سلیمانی را در فهرستی در اختیار ترامپ قرار داده بودند و در کمال ناباوری متوجه شدند وی این طرح را تایید کرده است. آنها تصور نمی کردند که او این گزینه را قبول کند. در تمام جنگ هایی که از حملات 11 سپتامبر 2001 تاکنون رخ داده، مقامات پنتاگون اغلب گزینه های غیرمحتمل را در اختیار روسای جمهوری قرار داده اند تا سایر گزینه ها، پذیرفتنی تر به نظر برسند.

به گفته مقامات وزارت دفاع امریکا "بعد از مخالفت ابتدایی با گزینه ترور سلیمانی در 28 دسامبر و موافقت با حمله به گروه های شیعه تحت الحمایه ایران، چند روز بعد ترامپ با دیدن گزارشات تلویزیونی در خصوص حملات این گروه ها به سفارت امریکا در بغداد، بسیار عصبانی شد.

این منابع افزودند: با وجود اختلاف بین مقامات دولتی درباره حمله به منافع امریکا از جمله سفارتخانه ها، کنسولگری ها و نیروهای نظامی امریکایی در سوریه، عراق و لبنان، ترامپ چنین تصمیمی گرفت. 

به نوشته نیویورک تایمز، برخی مقامات درباره منطق حمله به ژنرال سلیمانی ابراز بدبینی کرده اند، در حالی که مایک پامپئو، وزیر خارجه و "مایکل پنس" معاون ترامپ بیشتر از هر کسی دیدگاه های تندروانه برای پاسخ به ایران داشته اند. به گونه ای که دفتر پنس بر نشست ها و جلسات منتهی به حمله نظارت داشت. در صورتی که "مارک اسپر" وزیر دفاع و ژنرال "مارک میلی" فرمانده ستاد مشترک ارتش، از اظهار نظر درباره این مقاله خودداری کرده اند. سخنگوی ژنرال میلی البته بدون اشاره به جزییات گفت برخی توضیحات که سایر منابع می دهند اشتباه است و این که او درباره مکالمات صورت گرفته بین ژنرال میلی و رییس جمهوری، توضیح نخواهد داد. 

 

ارسال نظر

تازه ها