کد خبر 71356

تاکید مشاور رییس جمهوری بر ایجاد نهاد حقوق بشر

مشاور رییس جمهوری از ایجاد یک نهاد حقوق بشر و شهروندی مستقل جدید خبر داد و گفت: تشکیل «نهاد ملی حقوق بشر و شهروندی» حلقه مکمل حقوق شهروندی است.

به گزارش بااقتصاد، حسام‌الدین آشنا در نشست مشترک شورای هماهنگی امور حقوقی و دستیاران حقوق شهروندی به تشکیل یک نهاد مستقل جدید در حوزه حقوق شهروندی و حقوق بشر اشاره کرد و اظهار کرد: بدون این نهاد ملی منشور حقوق بشر  ناقض است و نمی توان از کسانی که حقوق شهروندی را نقض می کنند، انتظار داشت گزارش دهنده نقض حقوق مردم باشند.

آشنا افزود: پس باید یک نهاد به صورت قانونی  تشکیل شده باشد؛ اما تحت نظارت ضابطین و نهادهای دولتی و قوه قضاییه نباشد تا هم به شکایات رسیدگی کند و هم  شفاف گزارش‌ها را اعلام کنند.

وی تاکید کرد: گزارشات هم از نظر ملی و هم از لحاظ بین المللی باید قابل استناد باشد. در سطح ملی نهادی باید باشد که به دولت و قوه قضاییه بگوید که چه مواردی را در این حوزه نقض کرده است.

وی خاطرنشان کرد: از همه مهم‌تر  این است که این نهاد بتواند نتایج بررسی هایش را صریحا بیان کند. چنین نهاد ناظری می تواند منشور حقوق شهروندی را از یک متن صامت به یک متن پویا تبدیل کند .

آشنا گفت: رایزنی های سنگینی انجام شده که منشور حقوق شهروندی اجرایی شود. برای رفع سوء برداشت هایی که از حقوق شهروندی باید شود، معاون حقوقی تلاش های متنوعی از جمله رایزنی با دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی و قوه قضاییه انجام داده است.

وی اظهار امیدواری کرد که در سال جاری این دستاورد به دستاوردهای حقوق شهروندی دولت و جامعه افزوده شود و با افتخار نهاد مستقل ملی  حقوق بشر و شهروندی آغاز به کار کند.

منبع: ایسنا

ارسال نظر

تازه ها