کد خبر 69797

علی اکبر صالح

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: بتن‌ریزی واحد دوم نیروگاه اتمی بوشهر فردا آغاز می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، علی اکبر صالحی در بدو ورود به بوشهر بیان کرد: روز بعد از برجام توانستیم قراردادی با روس‌ها در ارتباط با دو نیروگاه جدید که واحد ۲ و ۳ خواهد بود ببندیم که قدرت هر کدام ۱۰۵۰ مگاوات است.

او تصریح کرد:فردا عملیات بتن ریزی به صورت نمادین انجام می‌شود، چون قبلا کار آغاز شده بود و به دلیل ارتحال برادر عزیزم دکتر احمدیان مراسم به تاخیر افتاد، اما کار ادامه یافت و هیچگاه کار را به زمین نگذاشتند.

رئیس سازمان انرژی اتمی عنوان کرد:واحد نیروگاهی یادشده در بازه زمانی ۱۰ ساله و در چارچوب مقررات نظام ایمنی هسته‌ای ساخت و تجهیز می‌شود که اینک پس از مراحل خاک‌برداری و تحکیم زمین، عملیات بتن‌ریزی راکتور آغاز می‌شود.

صالحی افزود: ۱۳۹۵ از همان دو سال پیش که قرارداد را بسته و قسط اول را پرداخت کردیم، کار کارگاهی شروع شد. قریب به ۳ میلیون متر مکعب فقط خاک برداری شده و با بسیج امکانات وسیعی در این دو سال اقدامات عمده‌ای صورت گرفت.

او تاکید کرد:در ازای پذیرش یک سری محدودیت‌ها قرار بوده تحریم رفع شود، آن‌ها تحریم را رفع نکردند و ما نیز دیگر محدودیتی نداریم. الان ۶ قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل از طریق برجام کنار گذاشته شده و امیدواریم تا اکتبر آینده تحریم‌های تسلیحاتی نیز برداشته شود.

رئیس سازمان انرژی اتمی ضمن تشکر از پیمانکاران ایرانی و پیمانکار روس گفت: امیدواریم که فردا با بتن ریزی شاهد عملیات بالا رفتن ساختمان اصلی راکتور ۲ باشیم و پس از آن در مرحله دیگری وارد عملیات انجام کار‌های ساختمانی راکتور ۳ باشیم.

صالحی یادآور شد: امیدواریم طبق برنامه سال ۱۴۰۴ آغاز بهره برداری از راکتور‌ها باشد و سال ۱۴۰۶ نیز بهره برداری راکتور ۳ انجام شود.

او ادامه داد: تا الان طبق برنامه پیش رفته ایم و از برنامه عقب نیستیم. همکاران ما همت عالی انجام داده اند و علت عمده مسافرت من تشکر از عزیزان برای پیشبرد کار در این سایت است که کار را به نحو احسن پیش برده اند.

رئیس سازمان انرژی اتمی تصریح کرد: در طول کار از حمایت‌های استاندار محترم بهره‌مند بوده ایم که جای تشکر دارد. چنین کار عظیمی که بزرگ‌ترین پروژه صنعتی کشور با رقم حدود ۱۰ میلیارد دلار است و به خوبی پیش می‌رود.

صالحی گفت: این چالش بسیار بزرگی بود که در یک فاصله کوتاه قریب به ۳ هزار و ۵۰۰ سو به ظرفیت غنی سازی کشور اضافه شود که این رقم بسیار بالایی است و عمده سو‌های ایجاد شده توسط سانترفیوژ نسل جدید بوده است.

او تاکید کرد: در حال حاضر ۱۵ نوع سانتریفوژ جدید در نطنز مشغول به کار هستند. این یک حالت تحیر و غیر قابل باور برای آن‌ها است، چون فکر می‌کردند ما چنین ظرفیت و توانی را نداریم. این توانمندی سازمان انرژی اتمی و همت و علاقمندی بالای پرسنل به فعالیت‌های صلح آمیز هسته‌ای را نشان می‌دهد.

رئیس سازمان انرژی اتمی افزود: در ازای پذیرش یک سری محدودیت‌ها قرار بوده تحریم رفع شود، آن‌ها تحریم را رفع نکردند و ما نیز دیگر محدودیتی نداریم و الان ۶ قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل از طریق برجام کنار گذاشته شده و امیدواریم تا اکتبر آینده تحریم‌های تسلیحاتی نیز برداشته شود.

وی عنوان کرد: ما شروع کننده عدم تعهد نبوده ایم، آن‌ها به تعهدات خود ملتزم نبوده اند و جمهوری اسلامی نیز نمی‌تواند بپذیرد که برجام به عنوان جاده یک طرفه تلقی شود.

رئیس سازمان انرژی اتمی تاکید کرد:الان نیز ما خارج از چارچوب برجام عمل نمی‌کنیم، بند ۲۶ و ۳۶ برجام اقدامات امروز ما را در نظر گرفته است که اگر آن‌ها به تعهدات خود عمل نکردند ما نیز می‌توانیم متناسب با رفتار آن‌ها می‌توانیم از تعهدات خود بکاهیم تا توازنی در برجام ایجاد شود. به نظرم الان این توازن برقرار شده است.

صالحی گفت: ما تنها در چارچوب حاکمیت و منافع ملی خود عمل می‌کنیم و امیدواریم که آن‌ها سر عقل آمده و برگردند و به تعهدات خود عمل کنند./ باشگاه خبرنگاران جوان

 

 

 

ارسال نظر

تازه ها