کد خبر 68564

استقبال ارمنستان از رای تاریخی کنگره امریکا

نخست وزیر و وزیر امور خارجه ارمنستان، از رای تاریخی کنگره امریکا در به رسمیت شناختن نسل‌کشی ارامنه توسط عثمانی‌ها استقبال کردند و آن را گامی جسورانه در راستای خدمت به حقیقت و عدالت تاریخی دانستند.

به گزارش بااقتصاد، نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان و زگراب میناتساکانیان، وزیر امور خارجه این کشور از تصمیم مجلس نمایندگان کنگره ایالات متحده برای به رسمیت شناختن نسل کشی ارامنه در طول دوره امپراتوری عثمانی در سال 1915 استقبال کردند. 

گفتنی است؛ مجلس کنگره با اکثریت 405 آرا، یک تصمیم تاریخی اتخاذ کرد. این نخستین بار است که این موضوع با حمایت کنگره رو به رو می شود.

پاشینیان در توییتر خود نوشت: "من از رای تاریخی کنگره ایالات متحده مبنی بر به رسمیت شناختن نسل کشی ارمنستان استقبال می کنم. قطعنامه 296 گامی جسورانه در راستای خدمت به حقیقت و عدالت تاریخی است. این باعث آسایش میلیون ها نفر از فرزندان ارمنی که از نسل کشی جان سالم به در بردند، می شود."

نخست وزیر ارمنستان نیز ضمن تبریک به هموطنان ارمنی خود اعلام کرد که "فداکاری و پشتکار آنها نیروی محرکه و الهام بخش رای تاریخی امروز" بوده است.

گفتنی است؛ نسل کشی ارامنه، کشتار جمعی ارمنیان ساکن سرزمین‌های تحت کنترل امپراتوری عثمانی در خلال و پس از جنگ جهانی اول به دست دولت عثمانی است.

منبع: اسپوتنیک

 

ارسال نظر

تازه ها