کد خبر 66109

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی هشدار داد

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی، با اعلام هشدار نسبت به وضعیت هوای کلانشهر مشهد، گفت: با افزایش چشمگیر حجم آلاینده‌ها، هوای مشهد برای دومین روز پیاپی در وضعیت هشدار قرار دارد.

به گزارش بااقتصاد، تورج همتی، افزود: هم اکنون میانگین شاخص کیفیت هوای مشهد با ۱۲۳ ای. کیو. آی و بالاتر از حد مجاز، نشانگر وضعیت هشدار برای شهروندان است. کیفیت هوا در سه منطقه خیام جنوبی با ۱۶۴، سجاد با ۱۵۹ و چمن با ۱۵۸ ای.کیو.آی در شرایط آلوده برای تمامی افراد قرار دارد.

وی ادامه داد: مناطق شهید مفتح، شهید آوینی، خیام جنوبی، شهید کریمی، الهیه، وحدت، رسالت و نخریسی هم در شرایط آلوده برای گروه‌های حساس قرار دارند. در ۱۱ ایستگاه دیگر مستقر در سطح کلانشهر مشهد میانگین شاخص کیفیت هوا نشانگر وضعیت سالم است.

همتی افزود: شایسته است شهروندان مشهدی و زائران و مسافران در این کلانشهر با بهره‌گیری از ناوگان حمل و نقل عمومی و استفاده نکردن از خودروهای شخصی، نقش موثر خود را در کاهش حجم آلاینده‌ های هوای این کلانشهر ایفا کنند.

گفتنی است؛ قرار داشتن شاخص کلی کیفیت هوا تا ۵۰ ای. کیو. آی به معنای وضعیت پاک و بین ۵۱ تا ۱۰۰ ای. کیو. آی به معنای وضعیت سالم است. قرار داشتن شاخص کلی کیفیت هوا بین اعداد ۱۰۱ تا ۱۵۰ ای. کیو. آی به معنای آلودگی هوا برای افراد حساس و کودکان و بین اعداد ۱۵۱ تا ۲۰۰ ای. کیو. آی نیز به معنای آلوده برای همه سنین محسوب می شود.
همچنین قرار داشتن شاخص کلی کیفیت هوا بین اعداد ۲۰۱ تا ۳۰۰ ای. کیو. آی حالت اضطرار و بالاتر از عدد ۳۰۰ نیز حالت بحرانی را نشان می دهد.

مردم مشهد طی سال گذشته ۴۵ روز هوای پاک، ۲۷۵ روز هوای سالم و ۴۵ روز هوای ناسالم تنفس کردند.

منبع: تابناک

 

ارسال نظر

تازه ها