کد خبر 65856

نیویورک تایمز

روزنامه نیویورک تایمز نوشت: محمد بن سلمان ولیعهد سعودی از رهبران عراق و پاکستان خواسته است که برای تنش زدایی میان تهران و ریاض میانجی گری کنند.

به گزارش بااقتصاد، به نقل از الجزیره، روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی که روز شنبه منتشر کرد، به گام های مثبت ایران و عربستان سعودی در مسیر گفت وگوهای غیر مستقیم برای تنش زدایی در خاورمیانه اشاره کرد و اطلاع داد که مقامات ریاض از همتایان خود در پاکستان و عراق خواسته اند تا با رهبری ایران در مورد تنش زدایی گفت وگو کنند.
نیویورک تایمز در گزارش خود نوشت که «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان از رهبران عراق و پاکستان درخواست کرده است تا در بحران برآمده از حمله پهپادی به تأسیسات نفتی شرکت آرامکو عربستان در روز چهاردهم سپتامبر، واسطه گری کنند.
به نظر می رسد که هم مقامات عربستان و هم امریکا ایران را مسئول این حمله ویرانگر خوانده اند؛ اتهامی که ایران آن را به شدت رد می کند.
نیویورک تایمز در گزارش خود تاکید کرد که خودداری رییس جمهوری امریکا از انجام هرگونه مقابله به مثل نظامی با ایران، «بحث تعهد آمریکا به تأمین امنیت عربستان سعودی را به زیر سئوال برد.» در واقع، عدم اقدام آمریکا «عربستان سعودی را بر آن داشت که خود در پی حل این مناقشه برآید.»
در عین حال دولت عربستان سعودی می گوید که میانجی گری نه به درخواست محمد بن سلمان، بلکه به پیشنهاد بغداد و اسلام آباد بوده است.
علی لاریجانی رییس مجلس نیز هفته گذشته در مصاحبه ای با این شبکه قطری با بیان اینکه درهای ایران به روی عربستان باز است، بیان داشت: «از حل اختلافات با ریاض از طریق گفت و گو حمایت می کنیم چون این گفت وگو بسیاری از مشکلات امنیتی و سیاسی منطقه را حل خواهد کرد.»
در واقع روزنامه نیویورک تایمز به نقل از مقامات پاکستانی که خواستند نامشان فاش نشود، اعلام کرد که محمد بن سلمان ماه گذشته در دیدار خود با «عمران خان» نخست وزیر پاکستان در جده، از او خواست تا واسطه شود.
یک مقام عالی پاکستانی به روزنامه نیویورک تایمز خبر داد که ولیعهد سعودی به عمران خان گفته بود: «من می خواهم از جنگ دوری کنم.» پس از آن، عمران خان در حاشیه هفتاد و چهارمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل با «حسن روحانی» رییس جمهوری ایران  دیدار و گفت وگو داشت.
یک مقام بلندپایه عراقی نیز به روزنامه نیویورک تایمز اطلاع داد  که در هنگام سفر «عادل عبدالمهدی» نخست وزیر عراق به جده در روز ۲۵اُم سپتامبر، محمد بن سلمان درخواست مشابهی از وی داشته است.
این مقام عراقی در ادامه افزود که عراق شهر «بغداد» پایتخت خود را به عنوان محل نشست احتمالی مقامات ایران و عربستان پیشنهاد داده است.

 

ارسال نظر

تازه ها