کد خبر 65749

سردار جلالی رئیس راهبر پدافند غیر عامل از تغییر قوانین و مدرن شدن عملکرد و راهبر د پدافند غیر عامل خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، سردار جلالی در همایش ملی مصون‌سازی زیرساخت‌ها و صیانت از مردم که با حضور شهردار تهران و معاون عمرانی وزیر کشور برگزار شد، اظهار کرد: در شرایط کنونی کشور، در لایه‌ها و حوزه‌های مختلفی با دشمن درگیر هستیم و ضرورت دارد در این جنگ سینه به سینه، لایه‌ها را بشناسیم؛ چرا که جنگ، جنگ است. با تدبیر رهبر معظم انقلاب اکنون دست برتر را داریم و این سبب شده که دشمن برای مذاکره التماس کند، چون اکنون به قدرت ایران واقف است.

وی با بیان اینکه آمادگی در لایه های دفاعی سبب شکل‌گیری قدرت بازدارندگی دفاعی کشور شده است، تصریح کرد: واحد آتش به اختیار ما پهپاد آمریکایی را با شجاعت ساقط می‌‎کند و این کار معادلات سیاسی جهان را تغییر می‌دهد و به همگان می‌فهماند که اراده نظامی ایران دست برتر و غالب را دارد. همین سبب می‌شود گزینه‌های آمریکا که تا دیروز روی میز بود امروز به زیر میز برود.

وی تصریح کرد: کشورهایی که پیش از این مشوق آمریکا به جنگ با ایران بودند امروز پی برده‌اند که هیزم این آتش خواهند بود؛ از همین رو رفتار خود را تغییر داده اند. همچنین ثبات اقتصادی کشور نیز مانند یک لایه دفاعی، فرصت‌های دوران تحریم  را نمایان می‌کند.

سردار جلالی با بیان اینکه شاهد ظهور مدل جدیدی از جنگ مردم محور هستیم که در سال 96 و 97 دشمن تلاش داشت این مدل جنگ را در ایران اجرایی کند، گفت: جنگ‌ها و تهدیدات اکنون مردم محور شده است و دشمن تمام پتانسیل خود را به کار برده تا زندگی و معیشت را برای مردم سخت و دشوار کند و از این طریق آنان را برای اعتراض و اغتشاش تحریک کند.

به گفته وی امروز اربعین به نماد اقتدار دنیای اسلام تبدیل شده است، همین امر سبب شده تا دشمن با جنگ مردم محور تلاش کند این حادثه بزرگ را تحت تاثیر قرار دهد.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با تاکید بر اینکه رسانه‌های اجتماعی با منشاء خارجی اساس جنگ‌های مردم محور است، ادامه داد: در عراق شاهد سوء‌استفاده دشمن از اعتراضات مردم و تلاش برای انحراف اعتراض به اغتشاش بودیم که البته با پاسخگویی دولت و هوشیاری مردم عراق تیر دشمنان به سنگ خورده است.

وی در ادامه گفت:  نیازمند قانونی مدرن برای پدافند غیر عامل با رویکرد مردم محور هستیم.

سردار جلالی با بیان اینکه حدود 72 درصد مردم در شهرها و ۲۸ درصد در روستاها سکونت دارند، گفت که همین اهمیت پدافند غیرعامل مردم محور در شهر را نشان می دهد و از تهیه و تدوین سند راهبردی پدافند غیرعامل شهری با همکاری و هم اندیشی نخبگان خبر داد.

سردار جلالی اهداف مهم این سند راهبردی را ارتقای تاب‌آوری شهری در شرایط بحران، تشکیل مرکز فرماندهی و کنترل واحد در شرایط بحران، ساماندهی مراکز پرخطر در شهرها و ساماندهی مراکز ذخیره حیاتی دانست و  گفت: این سند پس از بحث و بررسی در جلسه کمیته دائمی پدافند غیرعامل به تصویب رسیده و هفته آینده ابلاغ می‌شود.

جلالی در پایان با تاکید بر اینکه سند راهبردی پدافند غیرعامل شهری دارایی‌های شهری را احصا و راهبرد صیانت از آنها را ارائه می کند، گفت این سند حفاظت و صیانت از مردم و زیرساخت‌ها را در دستور کار دارد و نشان می دهد که چگونه باید از مردم و نیازهای اساسی آنان در مقابل تهدیدات نوین CBRN حفاظت شود./ایسنا

 

ارسال نظر

تازه ها