کد خبر 64037

در پاسخ حملات اخیر به عربستان

آمریکا به عنوان پاسخ به "تجاوز ایران به عربستان سعودی" نیروهای مسلح بیشتری را به خاورمیانه اعزام می کند.

به گزارش بااقتصاد، مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا ضمن بیان این مطلب خاطرنشان کرد: دونالد ترامپ، رییس جمهوری ایالات متحده استقرار این نیروها در منطقه را مورد تایید قرار داده است. اسپر افزود: "این فقط گام اول ما برای پاسخ حملات اخیر به عربستان است."

ژنرال جوزف دانفورد، رییس ستاد مشترک ارتش امریکا در توضیح گفت تعداد افراد گروه نظامی ایالات متحده خیلی زیاد و هزاران نفر نخواهد بود.

اسپر خاطر نشان ساخت: امریکا خواهان جنگ با ایران نیست اما از تعداد زیادی از گزینه های نظامی برای عمل برخوردار است.

به گفته وی هدف از اعزام گروه نظامی دادن علامت روشن حاکی از آن است که آمریکا از شرکای خود در منطقه حمایت کرده و "نظم جهانی مبتنی بر قواعد خود را" حفظ می کند.

وزیر دفاع آمریکا افزود: اکنون توجه ایالات متحده معطوف کمک به عربستان در تقویت تاسیسات دفاعی خود است و "این کار برای تلاش جهت قانع کردن ایرانیان برای بازگشت به راه دیپلماتیک انجام می شود".

به گفته وی، آمریکا بدون شمار بیشتر نظامیان نیز دارای "حضور قوی" در منطقه است و به خاطر مواضع خود احساس اطمینان کامل می کند.

رئیس پنتاگون علاوه بر این اعلام کرد آمریکا به ارسال تجهیزات نظامی بیشتر برای عربستان و امارات عربی متحده سرعت می بخشد تا توانمندی های دفاعی انها  را تقویت کند.

در تاریخ 14 سپتامبر 2019، تاسیسات نفتی شرکت آرامکو سعودی در شرق عربستان با چندین هواپیمای بدون سرنشین مورد حمله قرار گرفتند. مسئولیت این حمله را حوثیان یمنی برعهده گرفتند. اما "ائتلاف عربی" در حال جنگ در یمن به رهبری عربستان سعودی ، ایران را مسئول حمله به تأسیسات نفتی عربستان می داند.

وزیر امور خارجه آمریکا ، مایک پومپئو نیز ایران را مقصر دانسته و در این راستا به عربستان سفر نمود. وزیر دفاع ایران و دیگر مقامات جمهوری اسلامی این موضوع را اکیدا رد کرد ه اند.

براساس اعلام آژانس بین المللی انرژی، این حادثه در عربستان سعودی در حال حاضر به جدی ترین وقفه در تأمین نفت در طول تاریخ منجر شده است، برخی از ناظران خسارات حمله به آرامکو را  بیش از خسارات ناشی از انقلاب اسلامی در ایران در سالهای 1978-1979 و تحریم نفت پس از جنگ اعراب و اسرائیل در سال های 1973-1974 ارزیابی می کنند.

دونالد ترامپ با وجود ثابت نشدن دخالت ایران در حملات دستور تشدید تحریم ها علیه جمهوری اسلامی را صادر کرده است. وی اخیراً گفته این واقعیت که او برای حمله به ایران عجله‌ای ندارد حاکی از قدرت این کشور است و نه نشانه ضعف.

منبع: اسپوتنیک

 

ارسال نظر

تازه ها