کد خبر 61785

یکی از نمایندگگان مجلس شورای اسلامی درباره موضوع مبارزه با فساد گفت: تنها فساد در تهران نیست بلکه در استان های دیگر هم هست و باید با فساد در استنان های دیگر هم مبارزه کرد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، علی ساری در پاسخ به اینکه افشاگری ها در زمینه فساد چه تاثیری در افکار عمومی دارد؟ گفت: افشاگری ها با وجود اینکه ممکن است اثرات منفی محدودی داشته باشد ولی اثرات مثبت زیادی را نیز به دنبال دارد، این موضوع مانند یک عمل جراحی می ماند، اثرات منفی یک عمل جراحی غیر قابل انکار است ولی اگر این عمل انجام نشود ممکن است یک غده سرطانی در بدن به مرگ فرد منتهی شود.

وی افزود: در گذشته و شاید به دلیل مصلحت، مبارزه با فساد، کمرنگ بوده است که اکنون شاهدیم این موضوع در جای جای کشور گریبان ما را گرفته است، این غده سرطانی یا همان فساد در کشور می تواند کل جامعه را از بین ببرد پس در کل روند مبارزه با فساد لازم بوده و می تواند تاثیرات مثبت بسیاری داشته باشد.

این عضو کمیسیون اجتماعی مجلس تصریح کرد: در جلسه ای که با آقای رییسی داشتیم تاکید کردیم که این فعالیت شما بیشتر در پایتخت کشور بوده و در استان ها کمتر احساس می شود، تلاش ها در این زمینه باید در کل کشور به چشم بخورد تا طعم شیرین مبارزه با فساد را همه مردم جامعه بچشند، نگاه سطحی در این حوزه به شهرهای دیگر موجب می شود که برخی افراد فکر کنند که هنوز فضای امن دارند.

ساری با تاکید بر اینکه مبارزه با فساد در تمامی وجوه اعم از اخلاقی و اقتصادی امری لازم بوده، درباره عوامل تعلل در پیگیری و برخورد با مصادیق فساد گفت: این تعلل ها علل و عواملی دارد، یکسری از دلایل آن سیاسی است، ساختار قدرت و انحصارات خاص و عدم وجود اراده سیاسی برای مبارزه با فساد می تواند در این حوزه مورد توجه باشد، یکسری رقابت های سیاسی نیز باعث این موضوع می شود، اگرچه اکنون این اراده به خوبی دیده می شود و می تواند جلوی اینگونه مسائل را بگیرد.

نماینده اهواز در مجلس خاطرنشان کرد: عوامل غیر مستقیم متعددی در کاهش و افزایش فساد می تواند تاثیرگذار باشد، کارآمدی و ناکارآمدی دولت، عدم وجود رقابت های سیاسی سالم و نبود فرصت های یکسان در این خصوص، فقدان امنیت شغلی، تعدد قوانین و مقررات در حوزه حقوقی، عدم شفافیت مقررات، وضعیت اجرای قوانین و تبعیض در این خصوص، تحت تاثیر قرار گرفتن سیستم اقتصاد کلان از حوزه سیاست خارجی، وجود انحصارات و دولتی بودن اقتصاد، نظام قیمت گذاری، سیاست های اقتصادی مرتبط با مسائل بانکی و ارز در ایجاد رانت، اتکای دولت به نفت و منابع طبیعی و مسائل فرهنگی مانند هجوم بردن برای خرید ارز هنگام گران شدن، تمامی این ها عواملی است که به صورت کاملا غیر مستقیم باعث ایجاد یکسری مشکلات اقتصادی و به دنبال آن موجب ایجاد فساد می شود./ایسنا

 

ارسال نظر

تازه ها