کد خبر 60260

امروز در مجلس شورای اسلامی علی لاریجانی از سازمان برنامه و بودجه درخواست بودجه برای واردات قیر به کشور کرد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، در جلسه علنی روز یکشنبه مجلس شورای اسلامی بررسی گزارش کمیسیون عمران در خصوص نحوه تأمین و توزیع قیر رایگان موضوع بند (هـ) تبصره یک قانون بودجه سال ۹۸ در دستور کار قرار گرفت.

پس از قرائت گزارش، نماینده دولت پشت تریبون قرار گرفت و اعلام کرد که سهم دولت برای اختصاص قیر رایگان به حساب پالایشگاه ها ریخته شده است. این اظهارات نوری معاون سازمان برنامه و بودجه مورد انتقاد نمایندگان قرار گرفت و تعداد زیادی از نمایندگان در جایگاه هیئت رئیسه و مقابل تریبون ایستادند.

رئیس مجلس در واکنش به اظهارات وی گفت: فصل کارهای عمرانی در کشور رو به پایان است، اگر تعلل کنید، دیگر این بودجه خاصیتی ندارد. شما باید ظرف یکی  دو ماه آینده معوقات پالایشگاه ها را به حسابشان بریزید.

لاریجانی تصریح کرد: وزارت نفت اعلام کرده است که دو هزار میلیارد تومان سهم این وزارتخانه برای خرید قیر به حساب خزانه واریز شده است اما سازمان برنامه ۸۰۰ میلیارد تومان به پالایشگاه ها اختصاص داده است، مابقی اعتبار را سریعتر واریز کنید، استان های سردسیر دچار مشکل هستند، تا آخر شهریورماه این کار را انجام دهید.

در ادامه، غلامرضا تاجگردون رئیس کمیسیون برنامه و بودجه پشت تریبون قرار گرفت و گفت: در سال ۹۷ مشکلی در مورد قیر مصرف نشده، وجود داشت که با توافق بین وزارت نفت، وزارت اقتصاد و مجلس حل شد اما مشکل کوچکی در این خصوص وجود داشت که قیر سال ۹۷ تا پایان شهریور سال ۹۸ قابل تخصیص نیست که مقرر شد سازمان برنامه این مشکل را حل کند.

وی در خصوص گزارش مجلس پیرامون نحوه تأمین و توزیع قیر رایگان در سال ۹۸ اظهارداشت: بودجه ۶ هزار میلیاردی با قیر مصرفی تطابق ندارد، مجلس باید در قالب طرح این مشکل را حل کند.

تاجگردون با بیان اینکه دولت اعتبار ۶ هزار میلیاردی را برای خرید قیر اختصاص نداده است، گفت: پس از اینکه طبق مصوبه شورای هماهنگی سران قوا سهم بودجه عمرانی کاهش یافت، برخی از کارشناسان دولت معتقد بودند که اعتبارات ۶ هزار میلیارد تومانی قیر رایگان نیز باید کاهش یابد، این در حالی است که این ۶ هزار میلیارد به بودجه عمرانی ارتباطی ندارد، لذا دولت در عدم پرداخت این منابع تخلف کرده است.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه گفت: وزارت نفت ۲ هزار میلیارد تومان در سه ماهه ابتدای سال جاری به حساب خزانه واریز کرده اما سازمان برنامه این ۲ هزار میلیارد تومان را بین دستگاه های مربوطه توزیع نکرده است. گزارش این موضوع را به رئیس جمهور داده ایم، ایشان قبول کردند و به خزانه اعلام کردند که باید پرداخت شود.

تاجگردون تصریح کرد: این ۶ هزار میلیارد تومان در سقف بودجه نیست، ۲ هزار میلیارد تومان هم به حساب خزانه واریز شده و رئیس جمهور دستور داده است که بین دستگاه های اجرایی توزیع شود، مابقی اعتبارات تا ۶ هزار میلیارد تومان باید در برنامه زمانبندی به حساب پالایشگاه ها ریخته شود.

در ادامه علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی خطاب به نوری معاون سازمان برنامه و بودجه، گفت: سازمان برنامه ۲ هزار میلیارد تومان منابع مربوط به قیر رایگان را به حساب پالایشگاه ها واریز کند، چون رئیس جمهور داده است.

وی به کمیسیون برنامه و بودجه نیز مأموریت داد تا این موضوع را پیگیری نماید تا ظرف هفته آینده سازمان برنامه به وظیفه خود در قبال واریز این اعتبارات عمل نماید./مهر

 

ارسال نظر

تازه ها