کد خبر 54694

منابعی از کاخ الیزه خبرر داده اند که امانوئل ماکرون با حسن روحانی در مورد کاهش تنش در منطقه غرب آسیا گفتگوی تلفنی کردند.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، کاخ الیزه فرانسه خبر داد که «امانوئل ماکرون» رئیس جمهور فرانسه تلفنی با «حسن روحانی» رئیس جمهور ایران گفت‌وگو کرد.

بر اساس اعلام الیزه، این گفت‌وگو تلفنی در راستای کاهش تنش‌ها در منطقه غرب آسیا بوده است.

این گفت‌وگو در حالی انجام می‌شود که وزیر امور خارجه فرانسه امروز در سخنانی اقدام ایران برای کاستن از تعهدات خود ذیل برجام را «نقض برجام» توصیف کرده و مدعی شده تهران در صورت انجام این کار مرتکب «اشتباهی جدی» خواهد شد.

جمهوری اسلامی ایران اعلام کرده که قصد این کشور برای کاستن از تعهداتش ذیل توافق هسته‌ای برجام و مستند به مفاد این توافق است. تهران برای کاستن از تعهداتش به بندهای ۳۶ و ۳۷ توافق هسته‌ای اشاره کرده است.

در بند ۳۶ برجام آمده است: «چنانچه ایران معتقد باشد که هر یک یا کلیه گروه ۱+۵ تعهدات خود را رعایت ننموده‌اند، ایران می تواند موضوع را به منظور حل و فصل به کمیسیون مشترک ارجاع نماید.».  در پایان همین بند نیز آمده که پس از طی فرایند حقوقی تعریف‌شده، «چنانچه موضوع کماکان به نحو مورد رضایت طرف شاکی فیصله نیافته باشد و چنانچه طرف شاکی معتقد باشد که موضوع، مصداق "عدم پایبندی اساسی" می‌باشد، آن‌گاه آن طرف می‌تواند موضوع فیصله نیافته را به عنوان مبنای توقف کلی و یا جزئی اجرای تعهداتش وفق برجام قلمداد کرده و/ یا به شورای امنیت سازمان ملل متحد ابلاغ نماید که معتقد است موضوع مصداق عدم پایبندی اساسی به شمار می‌آید.»

در بند ۳۷ برجام هم چنین آمده است:  «ایران بیان داشته است که چنانچه تحریم‌ها جزئاً یا کلاً مجدداً اعمال شوند، ایران این امر را به منزله زمینه‌ای برای توقف کلی یا جزئی تعهدات خود، وفق این برجام قلمداد خواهد نمود».


منبع: فارس

ارسال نظر

تازه ها