کد خبر 528

به گزارش نیویورک تایمز:

محمد مهدی عاکف رهبر پیشین اخوان‌المسلمین مصر در اثر ابتلا به سرطان در سن 89 سالگی در زندان درگذشت.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد به نقل از نیویورک تایمز، محمد مهدی عاکف رهبر پیشین اخوان المسلمین مصر که از سال 2013 در زندان به سر می‌برد در سن 89 سالگی بر اثر ابتلا به سرطان درگذشت.

طلعت فهمی سخنگوی اخوان المسلمین گفت که خانواده عاکف از دولت درخواست کرده بودند که عاکف را به خاطر اینکه از بیماری رنج می‌برد از زندان آزاد کند اما دادگاه مصر با این درخواست مخالفت کرد.

عاکف که در سال‌های بین 2004 تا 2010 رهبر اخوان المسلمین مصر بود یکی از صدها نفری بود که در جریان کودتای نظامی سال 2013 علیه محمد مرسی بازداشت شد.

عاکف ابتدا در داگاه به جرم خشونت و بر هم زدن امنیت عمومی به حبس ابد محکوم شد اما دادگاه تجدیدنظر مصر این حکم را باطل کرد و او را محاکمه مجدد کرد.

اخوان المسلمین در جریان انتخاباتی که بعد از فروپاشی دولت حسنی مبارک در مصر در سال 2011 برگزار شد به قدرت رسید اما بعد از خیزش‌های خیابانی  علیه اخوان المسلمین، کودتای نظامی در این کشور در گرفت و عبدالفتاح السیسی قدرت را به دست گرفت.

عاکف که یک معلم ورزش بود، در سال 1928 متولد شد و در سال 1940 به اخوان المسلمین پیوست. بعد از آن به عضویت در شاخه نظامی اخوان المسلمسن با نام شبکه ویژه درآمد، که در آن زمان حملاتی را علیه نیروهای بریتانیا که مصر را به اشغال خود درآورده بودند، انجام می‌داد.

همچنین این گروه کودتای نافرجامی را علیه جمال عبدالناصر انجام داد که منجر به بایکوت کردن کامل این حزب شد. آقای عاکف از سال 1954 تا 1974 در آن زمان در زندان به سر برد. 

 

ارسال نظر

تازه ها