کد خبر 50077

فلاحت پیشه رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس در گفتگو با خبرنگاران در مجلس عنوان کرد که آمریکایی برای مذاکره باید از برخی سیاست هایش عقب نشینی کند و ما وارد مذاکره ای نمی شویم که برد و باخت باشد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، حشمت‌الله فلاحت‌پیشه رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در حاشیه جلسه علنی امروز (یکشنبه 22 اردیبهشت) پارلمان در جمع خبرنگاران، گفت: امروز جلسه غیرعلنی قوه‌مقننه با حضور فرمانده سپاه پاسداران برگزار و بحث‌های جدی مطرح شد.

وی اظهار داشت: واقعیتی وجود دارد مبنی بر اینکه 28 سال راهبرد جمهوری اسلامی ایران، خریدهای تسلیحاتی، مهندسی معکوس و تولیدات کاملا بومی و غیرقابل دسترسی و پیش‌بینی ایران در قالب راهبرد مقابله به مثل و دفاع در برابر آمریکا تعریف شده است، به عبارتی در طول این مدت دشمنی آمریکا را تشخیص دادیم و در قبال آن به آمادگی دفاعی رسیده‌ایم.

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس افزود: به همین دلیل است که اعتقاد داریم هیچگاه جنگ نخواهد شد، چون آمریکایی‌ها می‌دانند که امکان جنگ با ایران را ندارند؛ به هر حال ایران امکان اینکه از فاصله 2 هزار کیلومتری هدف‌های خود را در قالب سیاست دفاعی مورد هدف قرار دهد، دارد، ولی اگر ناوهای آمریکایی بخواهند اقدامی را صورت دهند، حداکثر فاصله‌ای که با ایران خواهند داشت، 500 کیلومتر است، لذا خودشان می‌دانند در هیچ جنگی تا این حد گرفتار فضای جنگی توأم با شکست نخواهند شد.

فلاحت‌پیشه ادامه داد: آمریکایی‌ها راهبردشان جنگ نیست، لذا اعتقاد داریم جنگ نخواهد شد؛ آمریکایی‌ها اکنون در صدد جنگ روانی هستند، لذا سعی می‌کنند این موضوع را با تحریم‌ها و فشارهای اقتصادی همراه کنند، از این رو دولت باید به وظایف خود در قبال موضوعاتی که شکل گرفته، عمل کند.

وی تصریح کرد: اعتقاد داریم که بخش اعظم مشکلات اقتصادی مردم ناشی از تحریم نیست، بلکه ناشی از ضعف‌های نظارتی و تلاش نامناسب دولت برای رفع مشکلات است، در زمینه دفاعی، آمادگی کامل وجود دارد، لذا پایان تحولات شکل گرفته جنگ نخواهد بود.

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس با بیان اینکه هیچ وقت فردی با ترامپ تماس نخواهد گرفت، اظهار داشت: در آینده آمریکایی‌ها مجبور خواهند شد که جدی‌تر موضوع مذاکره با ایرانیان را مطرح کنند، حتما خودشان خواهند دید موضوع ایران با هر کشوری مانند کره شمالی متفاوت خواهد بود.

وی با اشاره به جلسه کمیسیون متبوعش با وزیر امور خارجه، افزود: در تمام جلسات کمیسیون از ابتدای سال جاری بیش از نیمی از وقت را به مسائل مرتبط با شرایط اخیر، به‌خصوص مقابله به مثل در مقابل رفتارهای آمریکا اختصاص داده‌ایم، این موضوع در قالب طرح‌ها و سیاست‌ها بررسی شده، لذا بخشی از حضور وزیر امور خارجه در کمیسیون مربوط به بررسی موضوع مذکور و نیمی دیگر مربوط به پاسخ به سؤالات نمایندگان خواهد بود.

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: اعتقاد دارم ترامپ نیز در شرایط روانی شکل گرفته، خودش هم گرفتار شده است؛ واقعیت این است که آمریکایی‌ها آخرین برگ‌های خود را هزینه کرده‌اند، اما ایرانی‌ها هنوز برگ‌های خود را رو نکرده‌اند، به طوری که بخشی از برگ‌های تحریمی آمریکایی‌ها مثل تحریم‌های اخیر، تحریم‌های تکرار بود که بارها تکرار شده و صرفاً برای فشار بر ایران مطرح می‌شود.

فلاحت‌پیشه افزود: جمهوری اسلامی ایران بنایی بر تصاعد و گسترش بحران ندارد و اعتقاد داریم در آینده آمریکایی‌ها هستند که موضع‌شان تضعیف خواهد شد.

وی اظهار داشت: مذاکره با آمریکا شرایط خاصی دارد، ایران بعد از انقلاب اسلامی یک بار به‌طور جدی وارد مذاکره بر سر برجام شد و بر این اساس مقرر شد که نتیجه مذاکرات بُرد – بُرد باشد، اما این امر محقق نشد.

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس تصریح کرد: اعتقاد دارم ایرانی‌ها وارد مذاکره نمی‌شوند که نتیجه آن بُرد و باخت باشد؛ آمریکایی‌ها با مقدماتی که ایجاد کرده‌اند نشان می‌دهند سیاست‌شان فعلا مذاکره نیست و اگر شرایطی هم برای مذاکره ایجاد شود، آمریکایی‌ها باید از بخشی از سیاست‌های‌شان عقب‌نشینی کنند.

فلاحت‌پیشه گفت: سردار سلامی در نشست غیر علنی صبح امروز گفت که ایران آمادگی لازم برای جنگ را دارد تا حدی که بتواند پیروز این مهم باشد، لذا تحلیل راهبردی، نوع رفتار آمریکایی‌ها و مباحث میدانی نشان می‌دهد که بر همین اساس جنگ نخواهد شد و آنها به دنبال جنگ نیستند.

منبع: تسنیم 

ارسال نظر

تازه ها