کد خبر 49706

رئیس سازمان انرژی انرژی اتمی آمریکا در سخنانی در واکنش به کاهش تعهدات برجامی ایران گفت که با صبر دست آمریکا را برای جهانیان رو کردیم.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، علی اکبر صالحی در پایان جلسه هیات دولت با اشاره به اقدام امروز ایران در کاهش سطح تعهدات در قالب برجام گفت: جمهوری اسلامی ایران توانست با سیاست هوشمندانه خود رفتار نفاق‌گونه دولت آمریکا را در سطح افکار عمومی جهان نشان دهد. پیش‌تر آمریکا ادعا می‌کرد که ایران اهل مذاکره نیست؛ ایران وارد مذاکره شد و برجام به دست آمد.  

وی ادامه داد: آنها بعد گفتند ایران ملتزم به تعداتش نخواهد بود؛ ۱۴ گزارش از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی منتشر شد که پایبندی ایران را تایید کرد.  بعدا صحبت‌های دیگری کردند مبنی بر اینکه ایران در کشورهای دیگر دخالت می‌کند که گفتیم ربطی به برجام ندارد. بعد مسائل موشکی را مطرح کردند که در قصطعنامه ۲۲۳۱ این موضوع تبیین شده بود. 

صالحی افزود: بخصوص بعد از اینکه آمریکا از برجام خارج شد آنها می‌خواستند ما را به دام خود بیندازند و مدیریت‌مان کنند که با اقدام ایران و صبر راهبردی رفتار منافقانه آنها بلا‌اثر ماند و ایران مظلومیت خود را در افکار عمومی جهان نشان داد و ظالمیت آنها را هم جا انداخت.  

وی خاطرنشان کرد: دولت آمریکا مدعی است که بنیانگذار سازمان ملل است و می‌گفت همه باید ملتزم به قطعنامه‌ها باشند اما خودش قطعنامه را بلا‌اثر می‌کند. همه این‌ها گویای این است که دولت آمریکا در تلاش برای تحریک جمهوری اسلامی ایران است اما ایران با درایت و هوشمندی و صبوری دست آمریکا را برای جهان رو کرد.  

رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان گفت: صحبتی که امروز دکتر روحانی مطرح کردند مبنی بر ماده ۲۶ برجام است که می‌گوید هرزمان ما تشخیص دهیم طرف مقابل به بخشی از تعهداتش عمل نکرده می‌توانیم بخشی از تعهدات خود را تعلیق کنیم. امروز ایشان فرمودند که براساس این بند و حق ایران، بایستی یک توازن بین تکلیف و حقوق باشد.

وی ادامه داد: آخرین اقدامی که آمریکا کرد نیز این بود که تلاش کرد بخشی از حقوق ما را هم درفروش اورانیوم غنی شده از ما بگیرد. براین اساس و سیر تحولات و عدم پرکردن خلا خروج آمریکا از برجام؛ جمهوری اسلامی ایران امروز این قدم را برداشت و عدم فروش آب سنگین را اعلام کرد و ما دیگر ملتزم به سطح ۱۳۰ تن برای آب سنگین نیستیم و در حقیقت پیام رئیس‌جمهور این بود.

وی افزود: همچنین این مساله برای ۶۰ روز است و اگر در این ۶۰ روز آنها توانستند نظرات ایران را تامین کنند، ایران شرایط را به حالت امروز برمی‌گرداند اما اگر کماکان بخواهند بر بدعهدی خود بمانند، ایران هم قدم‌های بعدی را خواهد برداشت. ما بحث خروج از برجام نداریم بلکه در چهارچوب برجام از حقوقی که برای ما مشخص شده استفاده خواهیم کرد.

منبع: ایلنا 

ارسال نظر

تازه ها