کد خبر 40287

وزیر امور خارجه کشورمان گفت که در صورت مشروط‌شدن تعهدات اتحادیه اروپا در قبال برجام ایران گزینه‌های متعددی دارد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، محمد جواد ظریف در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی روسیا الیوم در پاسخ به سؤالی درباره لوایح چهارگانه مالی (FATF) گفت: کل موضوع خارج کردن ایران از لیست سیاه گروه اقدام مالی است.

ظریف درپاسخ به این سؤال خبرنگار روسیا الیوم "درخصوص تأثیر پیوستن ایران به کنوانسیون مقابله با تأمین مالی تروریسم بر سپاه پاسداران و نیز حمایت ایران از حزب‌الله و جنبش حماس که غربیها آنها را سازمان‌های تروریستی می‌خوانند" تأکید کرد: معیار آمریکا و اروپا و رژیم صهیونیستی نیست. تهران توجهی به نظر رژیم صهیونیستی نمی‌کند زیرا این رژیم پلیدترین حامیان تروریسم است و تروریسم دولتی در منطقه و جهان انجام می‌دهد، این تنها شورای امنیت است که در این باره نظر می‌دهد.

ظریف اظهار داشت که اگر اروپایی‌ها تغییر در برنامه موشکی ایران و تصویب قوانینی مانند "اف‌ای‌تی‌اف" را پیش‌شرط انجام تعهدات خود در قبال برجام را قرار دهند ما گزینه‌های مختلفی داریم  که یکی از آن‌ها خروج از برجام است.

وی در بخش دیگری از این گفت‌وگو اظهار داشت که تشکیل دولت در لبنان دستاورد ملت این کشور است و هیچ مذاکراتی بین ایران و عربستان در این زمینه صورت نگرفته است.

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به برخی اختلاف نظرهای جزئی بین ایران و روسیه در سوریه تأکید کرد: هیچ اختلافی بین ما درباره روند سیاسی در سوریه نیست.

وی گفت: تنها راه برقراری امنیت مرزهای مشترک ترکیه و سوریه استقرار ارتش سوریه در مرزها است.

وزیر امور خارجه کشورمان تأکید کرد: رابطه بین ترکیه و سوریه به‌نفع منطقه است و ما آماده میانجیگری بین ترکیه و سوریه هستیم.

ظریف گفت: اختلافات زیادی با ترکیه نداریم و ما به نقاط مشترکی رسیدیم و دستاوردهای زیادی را در سوریه محقق کرده‌ایم.

وی تأکید کرد که زمینه گفت‌وگو با کشورهای عربی مهیا است و همسایگان عرب ایران باید رفتارشان را تغییر دهند.

ظریف گفت که تصمیم بازگشت سوریه به اتحادیه عرب مسئله داخلی این کشور است و ایران به‌دنبال نفوذ و توسعه‌طلبی نیست.

وزیر امور خارجه ایران اظهار داشت که عملیات‌های اسرائیل در سوریه ماجراجویانه است و تهران دائماً در این زمینه با روسیه در حال مشورت است.

 

منبع: تسنیم

ارسال نظر

تازه ها