کد خبر 40165

سفیر روسیه در ایران درباره مقابله ایران با تحریم های آمریکا می گوید: ایران به اندازه کافی قدرتمند هست که توان مقابله با تحریم‌ها را داشته باشد و مانع از بی‌ثباتی در این کشور شود

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد به نقل از ایسنا، لوان جاگاریان سفیر روسیه در تهران در گفت‌وگو اختصاصی با خبرگزاری تاس با اشاره به بازگشت تحریم‌های آمریکا علیه کشورمان پس از خروج واشنگتن از برجام گفت: به‌طور قطع وضعیت اقتصادی در ایران از زمان اعمال این تحریم‌ها کمی بدتر شده است. رسانه‌های ایران با ناراحتی این موضوع را بیان می‌کنند و مقامات این کشور نیز به‌طور کلی این سختی‌ها را قبول دارند اما ایران در عین حال، کشوری قدرتمند با پتانسیل اقتصادی قدرتمند است.

وی ادامه داد: این اولین باری نیست که آنها هدف تحریم‌های آمریکا قرار گرفته‌اند. من معتقدم که رهبری و ملت ایران به اندازه‌ای قدرتمند هست که مانع از بی‌ثبات شدن اوضاع در کشور شوند.

سفیر روسیه گفت: مسکو خواهان وضعیت پایدار و ثبات در ایران است و سیاست تحریمی غیرقانونی آمریکا را محکوم می‌کند. ما از کشورهای غربی دیگر نیز می‌خواهیم که همین کار را انجام دهند.

جاگاریان همچنین اظهار داشت: با توجه به خروج آمریکا از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، در حالی‌که ایران به‌طور کامل به تعهداتش در این توافق عمل می‌کند، اروپایی‌ها باید اراده سیاسی واقعی از خود نشان دهند و تضمین کنند که تهران از منافع اقتصادی توافق بهره‌مند می‌شود. آنها به‌علاوه باید اجرای کامل سازوکار ویژه مالی خود با ایران را که به تازگی ایجاد شده است، تضمین کنند.

وی خاطر نشان کرد: موضع اتحادیه اروپا در خصوص صادرات نفت ایران نشان خواهد داد که بروکسل چگونه ظرفیت دنبال کردن یک سیاست خارجی مستقل از آمریکا را دارد. برای ایران، نفت مهم‌ترین چیز است. اینکه اروپا بتواند اجازه صادرات مقادیری از نفت ایران را بدهد که برای تأمین بودجه‌اش کافی باشد، مسئله بسیار مهمی است.

این دیپلمات روس افزود: اگر اروپایی‌ها موفق شوند، مرحبا بر آنها. آنها ثابت خواهند کرد که اراده و اشتیاق کافی برای ایستادن در برابر فشارهای واشنگتن را دارند.

 

ارسال نظر

تازه ها