کد خبر 36604

وزیر خارجه آمریکا قبل از ترک واشنگتن گفت: ترامپ قول حمایت از کردها را از اردوغان گرفته است.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، مایک پامپئو، وزیر خارجه آمریکا اظهار کرد، این تضمین را دونالد ترامپ،‌ رئیس‌جمهوری آمریکا شخصا از رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه گرفته است.

براساس گزارش خبرگزاری فرانسه، پامپئو این اظهارات را با علم به اینکه اردوغان بارها به نابودی گروه‌های کرد مورد حمایت واشنگتن در شمال سوریه تهدید کرده و آنها را در کنار پ.ک.ک گروه‌های تروریستی می‌داند، مطرح کرد.

پامپئو اظهار کرد،‌ تعهد کشورش در نابودی داعش در تمام نقاط جهان نهفته است.

اردوغان پیشتر چند ساعت قبل از اعلام ترامپ درباره تصمیمش برای خروج از سوریه با او تلفنی صحبت کرده بود.

پامپئو همچنین قبل از ترک واشنگتن در گفت‌وگو با شبکه "سی‌ان‌بی سی" آمریکا هدف اصلی سفرش به خاورمیانه را ادامه تلاش برای تشکیل ائتلافی با حضور کشورهای عرب حوزه خلیج فارس، کشورهای دیگر و اسرائیل برای تقابل با ایران اعلام کرد.

رئیس دستگاه دیپلماسی آمریکا افزود: این ائتلاف باید علیه ایران باشد تا فعالیت‌های این کشور را در منطقه متوقف کند.

وی همچنین به قتل جمال خاشقجی، روزنامه نگار منتقد سعودی اشاره کرد و آن را اقدامی شنیع و غیرقابل قبول خواند.

وزیر خارجه آمریکا به سی‌ان‌بی‌سی تاکید کرد: قتل خاشقجی اصلا مناسب با شیوه‌ای که کشورهای جهان دنبال می‌کنند، نیست و ما این موضوع  را به سعودی‌ها گفته‌ایم.

این وزیر دولت ترامپ اشاره کرد، واشنگتن شهروندان سعودی مرتبط با قتل خاشقجی را مجازات کرد و به محض روشن شدن واقعیت‌های جدید در این خصوص به همین روال ادامه خواهد داد.

اما او در عین حال بر روابط "عمیق و مستمر" با عربستان تاکید کرد و گفت: دولت ترامپ به مسیری ادامه خواهد داد که به نفع منافع ملت آمریکا باشد.

تصور می‌شود پرونده قتل خاشقجی،‌ تصمیم خروج آمریکا از سوریه بخش عمده این دور از سفر پامپئو به منطقه باشد؛ سفری که از امروز (سه‌شنبه) شروع شده و یک هفته ادامه خواهد داشت.

پامپئو سفر خود را از اردن شروع و سپس به قاهره،‌ منامه، ابوظبی، دوحه و ریاض و سپس به مسقط و در نهایت به کویت خواهد رفت.

سفر پامپئو به منطقه چند روز بعد از اولین جلسه محاکمه صوری متهمان قتل خاشقجی در عربستان در سایه اعمال‌ فشارهای جهانی بر ریاض جهت افشای واقعیت این جنایت انجام می‌گیرد.

شبکه الجزیره گزارش داد، پامپئو در ریاض به بررسی روال تحقیقات مربوط به قتل خاشقجی و راه‌های پایان جنگ یمن خواهد پرداخت.

وزیر خارجه آمریکا درباره خروج از سوریه نیز گفت، کشورش حدود ۲۰۰۰ سرباز خود را از سوریه بیرون خواهد کشید اما اهداف آمریکا و ماموریتش در منطقه هیچ تغییری نکرده است.

وی درباره تغییر در سیاست کشورش در قبال ایران تصریح کرد: هیچ تغییری در سیاست آمریکا در تقابل با ایران به وجود نیامده تنها یک تغییر تاکتیکی صورت گرفته و واشنگتن خواهان افزایش حمایت جهانی برای تقابل با ایران است.

ایسنا

ارسال نظر

تازه ها