کد خبر 34571

دن کوتس طی یک ادعای بی اساس ایران را متهم به دست داشتن در انتخابات میان دوره ای آمریکا کرد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد به نقل از خبرگزاری رویترز، دن کوتس رئیس اطلاعات ملی آمریکا گفت که برخی قدرت‌های خارجی شامل روسیه، ایران و چین تلاش کرده‌اند در انتخابات میان دوره‌ای 2018 روی رای‌دهندگان تاثیر بگذارند اما هیچ شواهدی دال بر رخنه آن‌ها در سیستم‌های رای‌گیری آمریکا وجود ندارد.

وی در گزارش خود به رئیس‌جمهور آمریکا درباره انتخابات اخیر این کشور افزود که جامعه اطلاعاتی آمریکا تاثیر تلاش‌های خارجی برای دخالت در انتخابات را برآورد نکرده است.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در ماه سپتامبر از رئیس اطلاعات ملی خواسته بود تا گزارشی درباره انتخابات میان دوره‌ای این کشور که به تازگی برگزار شد به او و آژانس‌های اطلاعاتی ارائه دهد.

کوتس همچنین در گزارش خود تصریح کرد: جامعه اطلاعاتی آمریکا در حال حاضر اطلاعاتی دال بر لطمه به زیرساخت‌های انتخاباتی آمریکا، به گونه‌ای که مانع رأی‌دهی، تغییر در تعداد آرا یا اخلال در شمارش آنها شده باشد، به دست نیاورده است.

وی در ادامه ادعاهای خود آورده است: فعالیتی که ما شاهد آن بودیم، مطابق با آن چیزی است که در هفته‌های پیش از انتخابات آن را مطرح کردیم؛ اینکه روسیه و دیگر قدرت‌های خارجی ازجمله چین و ایران به منظور پیشبرد منافع راهبردی خودشان اقدام به راه‌اندازی فعالیت‌های نفوذی و کمپین‌هایی کردند که آمریکا را هدف قرار می‌داد.

به گزارش رویترز، رئیس اطلاعات ملی آمریکا جزئیاتی درباره عملیات‌هایی برای نفوذ خارجی ارائه نداد و گفت که جامعه اطلاعاتی تاثیر آن بر شرکت‌کنندگان در انتخابات ماه پیش را ارزیابی نکرده است.   

آمریکا پیش از این نیز مدعی دخالت کشورهای خارجی در انتخابات ریاست جمهوری این کشور در سال 2016 توسط روسیه شده بود.

ایسنا

ارسال نظر

تازه ها