کد خبر 33138

سفیر و نماینده دائم ایران نزد سازمان‌های بین‌المللی در وین، در شصت و یکمین نشست کمیسیون مواد مخدر سازمان ملل متحد، برای یک سال به عنوان معاون اول و همچنین رئیس کمیته عمومی این کمیسیون انتخاب شد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، کمیسیون مواد مخدر سازمان ملل که 53 عضو داشته و درسال 1964 تأسیس شده است، به عنوان نهاد اصلی بین‌المللی در سیاست‌گذاری‌های حوزه مواد مخدر به شمار می رود.

این کمیسیون با تجزیه ‌و تحلیل وضعیت مواد مخدر در جهان، توصیه‌های خود درباره تمامی مسائل مرتبط با معضل مواد مخدر، مواد روان‌گردان و نیز پیش سازهای این مواد را به شورای اقتصادی و اجتماعی ملل متحد (اکوسوک) ارائه می‌کند.

این کمیسیون همچنین اکوسوک را در اعمال نظارت عالیه بر اجرای کنوانسیون‌های سه‌گانه مواد مخدر و نیز تمامی قراردادهای بین‌المللی مرتبط با مواد مخدر یاری می‌ کند.

علاوه بر این، کمیسیون مواد مخدر بر مبنای توصیه‌های دریافتی از سازمان جهانی بهداشت، همه‌ ساله موادی را به‌عنوان مواد مخدر، روان‌گردان و یا پیش سازهای این مواد از جدول ضمیمه کنوانسیون‌های سه‌گانه مواد مخدر (کنوانسیون واحد مواد مخدر مصوب 1961، کنوانسیون مواد روان‌گردان مصوب 1971 و کنوانسیون منع ترانزیت غیرقانونی مواد مخدر و روان‌گردان مصوب 1988) حذف و یا به آن اضافه می‌ کند.

 

ارسال نظر

تازه ها