کد خبر 24892

برخلاف نظر روزنامه کیهان، جواب ترامپ «ابله» خاموشی نیست و باید با بیانی شیوا در مقر سازمان ملل به سخنان او پاسخ داد. حضور در مقر سازمان ملل از نان شب واجب تر است

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، به نقل از عصر ایران؛ مصطفی داننده نوشت: کیهان  به قلم حسین شریعتمداری به رییس جمهور روحانی توصیه کرده بود در مجمع عمومی سازمان ملل شرکت نکند و با این کار دست به تحقیر ترامپ بزند و از این طریق به اهانت‌ها او علیه ملت ایران پاسخ دهد.

شاید حسین شریعتمداری تصور می‌کند نرفتن روحانی به سازمان ملل به مثابه همان حکایت معروف « جواب ابلهان خاموشی است» است.

در اینجا باید گفت اتفاقا جواب این « ابله» خاموشی نیست و باید با بیانی شیوا در مقر سازمان ملل به سخنان او پاسخ داد. حضور در مقر سازمان ملل، جایی که بسیاری از سران کشورهای جهان در آن حضور دارند از نان شب واجب تر است. به ویژه اینکه ترامپ به عنوان رییس جمهور آمریکا تلاش خواهد کرد کشورهای بیشتری را علیه ایران بشوراند.

حسن روحانی می‌تواند با یک سخنرانی هوشمندانه در مجمع عمومی سازمان ملل از حق تضییع شده ایران در برجام به خاطر تصمیم آمریکا بگوید.

آقای روحانی؛ جواب این ابله خاموشی نیست

 

نشست عمومی سازمان ملل برای ایران زمین کشاورزی است که می‌تواند با یک استراتژی درست برداشت‌های خوبی از آن داشته باشد.

نشست عمومی سازمان ملل، بهترین فرصت برای دیپلماسی ایران است تا با کشورها مختلف در مورد روابط سیاسی و اقتصادی خود گفت‌وگو کند و راه زنده ماندن برجام را با آن‌ها مرور کند.

روحانی می‌تواند با کشورهای دخیل در برجام و دیگر کشورهای تاثیر گذار در جهان، رو در رو سخن بگوید و شرایط ایران و برجام را برای آنها ترسیم کند. فرصتی که شاید در حالت عادی در اختیار روحانی و دیپلماسی ایران قرار نگیرد.

در حاشیه نشست سازمان ملل، روسای کشورها می‌توانند راه‌کارهای مشخصی را برای تداوم برجام ارائه دهند.

کشورهای دخیل در برجام با پیشنهاد ایران می‌توانند جلسه‌ای را با حضور روسای جمهور و نخست‌وزیران برگزار کنند و در آن مسیرهای باز برجام و آینده را مشخص کنند و برای اجرایی شدن آن تلاش کنند.

دیدارهای روحانی در حاشیه نشست سازمان ملل و استقبال جهان از تداوم برجام می‌تواند از دل خاک آمریکا یک پیام مهم برای رییس جمهور ایالات متحده مخابره کند. آنهم اینکه جهان حامی برجام است.

به نظر می‌رسد ترامپ این روزها در داخل آمریکا و خارج از آن یک رییس جمهور تنهاست. به جز اسرائیل و چند کشور عربی، تقریبا کشور دیگری حداقل در ظاهر حاضر نیست به ساز ترامپ برقصد.

ترامپ  تقریبا بسیاری از متحدهای خود را از دست داده است. کمتر کسی دوست دارد، دوست ترامپ خطاب شود. پس چه زمانی بهتر از این برای پیش برد اهداف دیپلماسی دولت دوازدهم در سازمان ملل.

حضور روحانی در سازمان ملل می‌تواند پاتک بزرگی به مثلث « آمریکا، اسرائیل و عربستان» باشد. مثلثی که می‌خواهد ایران را تبدیل به تنهاترین کشور دنیا کند.

منبع: عصر ایران

 

ارسال نظر

 • محمدرضا کیانفر

  0 0

  کمال دهقانی نایب رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت:
  رییس جمهور در سازمان ملل نسبت به زیادی‌خواهی‌های آمریکا هشدار دهد،

  دوست گرامی آقای دهقانی،
  از شما انتظار می رود عاقلانه توصیه بفرمایید، این فرمایش شما بنزین ریختن به روی آتش است،
  عزیز محترم،
  آقای رئیس جمهور وظیفه دارد به هشدار آقای ترامپ که از حدود دو سال پیش به ما داده پاسخ دهد و مانع اجرای تحریمهای کمرشکن که در 13 آبان فرا می رسد گردد نه اینکه هشدار دهد،
  سرور ارجمند،
  ما 13 آبان 58 بدون هشدار به سفارت آمریکا حمله و گروگانگیری کردیم و چنان ضربه مهلکی به آن کشور زدیم که در طول تاریخ نخورده بود، اکنون وظیفه داریم برای جبران آن اشتباهمان هر چه زودتر:
  1- برای رفع تهدیدات خارجی با آقای ترامپ مذاکره کنیم،
  2- جهت حل مشکلات داخلی حق آزادی بیان مصوب قانون اساسی را به رسمیت شناسیم،
  باتشکر از توجه شما،

تازه ها