کد خبر 24555

از سال گذشته تاکنون تعداد زیادی به دلیل سرقت خودروهایشان در پلیس اگاهی خراسان تشکیل پرونده داده اند حال معلوم شده که خودروهای انها به سرقت نرفته بلکه توسط شهرداری مشهد بدون اینکه به سیستم فرماندهی پلیس اعلام کنند به پارکینگ منتقل شده اند.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، ردیابی برخی پرونده‌های متشکله سرقت خودرو در پلیس آگاهی خراسان رضوی، کارآگاهان را به یک پارکینگ متعلق به شهرداری مشهد کشاند و مشخص شد بعضی از خودروهایی که مالکان آن‌ها اعلام سرقت کرده‌اند در این پارکینگ خودنمایی می‌کنند. در حالی که شماره پلاک این خودروهای توقیفی در سیستم پلیس ثبت نشده است.

دادستان مرکز خراسان رضوی با تایید این مطلب گفت: شهرداری براساس قوانین و مقررات موجود وظیفه دارد به جمع آوری خودروهای فرسوده و آلاینده یا خودروهایی که موجب سد معبر در شهر شده‌اند اقدام کند. به همین خاطر نیز از سال‌های گذشته تعداد زیادی خودرو به دلیل همین تخلفات توقیف و به یکی از پارکینگ‌های متعلق به شهرداری در انتهای کوی مجیدیه مشهد منتقل شده‌اند.

قاضی غلامعلی صادقی افزود: اما متاسفانه در این‌باره تخلفات و سهل انگاری‌هایی توسط دستگاه‌های مربوط صورت گرفته است و آن‌ها شماره پلاک و مشخصات خودرویی را که به پارکینگ منتقل کرده‌اند به سیستم فرماندهی پلیس گزارش نداده‌اند.

مقام ارشد قضایی مشهد خاطرنشان کرد: مالکان خودروها نیز با تصور این که خودروی آنان سرقت شده است با تشکیل پرونده در مراکز انتظامی و دستگاه قضایی، خواستار رسیدگی و کشف خودرو شده‌اند.

قاضی صادقی تاکید کرد: پیگیری‌های قضایی و رصدهای اطلاعاتی پرونده‌های سرقت خودرو، نشان داد برخی خودروهایی که سرقت آن‌ها در سیستم پلیس ثبت شده، در پارکینگ انتهای کوی مجیدیه مشهد به عنوان خودروهای توقیفی نگهداری می‌شوند.

وی تصریح کرد: با گزارش اسناد و مدارک موجود، مشخص شد این موضوع موجب تضییع حقوق مردم و تشکیل صدها پرونده در مراکز قضایی و انتظامی شده است بنابراین دادستان به عنوان مدعی العموم به ماجرای خودروهای توقیفی در پارکینگ شهرداری ورود کرد.

دادستان عمومی و انقلاب مشهد اضافه کرد: به همین منظور نماینده دادسرا به همراه کارآگاهان پلیس آگاهی با حضور در پارکینگ مذکور به بررسی موضوع پرداختند که مشخص شد به دلیل تخلف دستگاه‌های ذی ربط، تعداد زیادی از خودروهایی که اعلام سرقت شده است در این پارکینگ وجود دارد.

قاضی صادقی با اشاره به این که با توجه به اهمیت ماجرا و حفظ حقوق مردم، شعبه ویژه‌ای در دادسرا رسیدگی به پرونده مذکور را بر عهده دارد، خاطرنشان کرد: بررسی‌های دقیق در این‌باره بیانگر آن است که حدود 1500 خودروی بلاتکلیف در این پارکینگ رسمی متعلق به شهرداری وجود دارد که مالکیت آن‌ها مشخص نیست.

دادستان مرکز استان خراسان رضوی با تایید این که برخی از خودروها چندین سال است که به پارکینگ یاد شده، منتقل شده‌اند و مالکان در پی یافتن آنها هستند، تصریح کرد: دادستانی برای دفاع از حقوق عمومی و احقاق حق مردم به این موضوع ورود کرده است و به زودی بقیه پارکینگ‌های شهر نیز مورد بازدید نمایندگان دادسرا قرار می‌گیرد و با متخلفان نیز برخورد قانونی خواهد شد.

بازپرس شعبه 217 دادسرای عمومی و انقلاب مشهد نیز که رسیدگی به پرونده خودروهای توقیفی در پارکینگ شهرداری را به عهده دارد درباره چگونگی مراجعه مردم برای شناسایی خودروهای توقیفی به خبرنگار خراسان گفت: افرادی که طی سال‌های گذشته خودروهای آنان مفقود شده است می‌توانند برای بررسی و مشاهده فهرست خودروهای توقیفی در پارکینگ شهرداری به اداره مبارزه با سرقت پلیس آگاهی خراسان رضوی واقع در منطقه رضاشهر مشهد مراجعه کنند و در صورتی که خودروی آنان جزو فهرست خودروهای مذکور باشد روند قانونی و تحویل خودرو به مالک بلافاصله در شعبه 217 دادسرای عمومی و انقلاب طی می شود.

بازپرس کمال زاده اضافه کرد: مالکان خودروها همچنین در صورتی که شکایتی در این باره داشته باشند نیز می‌توانند شکایت خود را در شعبه 217 مطرح کنند و مطمئن باشند که با دقت و سرعت به شکایت آنان رسیدگی خواهد شد.

وی افزود: هم اکنون نظارت دقیق دادسرای عمومی و انقلاب مشهد درباره خودروهای توقیفی در پارکینگ‌ها آغاز شده است.

بازپرس کمال زاده خاطرنشان کرد: ثبت نشدن مشخصات خودروهای توقیفی در مراکز انتظامی، عامل اصلی بروز این مشکل برای مردم بوده است که امیدواریم دیگر شاهد چنین تخلفاتی نباشیم چرا که این گونه سهل انگاری‌ها موجب تضییع حقوق عامه می‌شود.

منبع: جماران 

ارسال نظر

 • متخصص

  0 0

  چه روش سرقتی!!!! عالیه. ماشین را به پارکینگ انتقال میدن، اگر در حین انتقال کسی معترض شد و ادعا کرد، که پلیس اونجاست و میگه داره میبریم پارکینگ، اگر دیدن داره گندش داره در میاد و کسانی که اونجا بودن به مالک خودرو گفتن که پلیس برده و مالک خودرو دنبال خودروش رفت که قبض پارکینگ میکنن و بعد از سیر مراحل قانونی و جریمه و عوار، هزینه انتقال و هزینه پارکینگ و ... تحویل مالک خودرو میدون و اگر کسی اونجا نبود که به مالک خودرو بگه پلیس برده که مالک خودرو فکر میکنه سرقت شده و بعد از مدتی یا ماشین را سند نمره میکن یا اوراق میکنن و صدا از کسی هم بلند نمیشه. خوبی این روش اینه که استرس سرقت را ندارن، یعنی چند وقت پیش خودرو برهایی رزا دستگیر کردن که میرفتن خودروهارو حمل میکردن ولی برای سرقت ولی در این مورد دیگه استرس گیر افتادن هم وجود نداشته

 • ناشناس

  0 0

  امروز ماشینم رو از کنار خیابان به پار کینگ انتقال دادند پس از کلی جستجو در پارکینگ های سطح شهر آن را پیدا کردم و فردا دوندگی وصرف وقت وهزینه برای ترخیص ماشین

 • رضا

  0 0

  من سال ۹۶ پلیس جلوی ماشینم گرفت وبه من اعلام کردن که خلافی خودروبالای۱میلیون است ویک ماه فرصت دارم تا خلافی خودرو پرداخت کنم من هم درآذرماه وقتی اعلام کردن جریمه ها بخشیده شده پرداخت کردم ولی چندروز پیش بعدازیکسال ماشین من بعلت بدهی توقیف شدبه دلیل اینکه شکایت توقیف ازسیستم هوشمند حذف نشده اینم ازهوشمندبودن ودولت ااکترونیک یک طرفه

تازه ها