کد خبر 21654

گزیده ای از سخنان رئیس جمهور دولت تدبیر و امید؛

شب گذشته روحانی پس از مدت ها با حضور در رسانه ملی با مردم سخن گفت. رئیس جمهور در بخشی از سخنانش گفت: مردم ما متدین هستند و به نظام اعتقاد دارند ضمن اینکه در رابطه با مسئله مورد اختلاف ما می توانیم در شرایط مورد نیاز از اصل 59 (اصل رفراندوم) استفاده کنیم.

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، شب گذشته حسن روحانی بعد از یک وقفه طولانی که میان سخنانش با مردم افتاده بود، ضمن عذرخواهی بابت این موضوع به ذکر نکاتی پیرامون وضعیت فعلی کشور پرداخت. 

گزیده ای از سخنان رئیس جمهوری در ادامه آورده شده است:

حجت الاسلام حسن روحانی در گفتگوی تلویزیونی با مردم گفت:در سه ماهه اول امسال به یک توفیق بی نظیر رسیدیم یعنی 756000 نفر در بهار امسال نسبت به بهار پارسال شاغل شدند. یارانه نیازمندان را امسال بیشتر میکنیم. درست در روزی که ترامپ تحریم ها را اجرایی می کند، اروپا بیانیه داده و گفته کسی که ایران را تحریم می کند ما او را تحریم می کنیم. این اتفاقی بی سابقه است که نشانه موفقیت و ثبات نظام ما است و دست آورد بزرگی است.

روحانی در مورد اینکه نگران کاهش محبوبیت نیست، گفت: محبوبیت من زیاد مهم نیست مهم این است که بتوانیم به مردم خدمت کنیم. این که من با 96 فرق کرده ام، اینگونه نیست و هنوز معتقد به رابط سازنده با دنیا هستم اما بالاخره کسی از تعهدی خارج شده و نمی شود با او همان برخورد قبلی را داشت. نمی شود لباس زمستان را تابستان پوشید. خدا می گوید در برابر متجاور و متکبر بایستید. آمریکا آغازگر تغییررفتار است ما نیستیم. در سیاست داخلی هم نظرم تغییر نکرده است و نظر مردم برایم مهم است. حتی اعتراض مردم اگر چارچوب قانون باشد اشکال ندارد. تردید ندارم که آینده مردم در سایه اعتدال است. اگر ما متحد باشیم از مشکلات عبور خواهیم کرد.

وی سخنان خود را این گونه ادامه داد: هیچ نباید رحم بکنیم به کسی که از رانت ارزی سوء استفاده کرده است. در مهلت سه ماهه همه آنها که ارز دولتی برده اند باید ثابت کنند که کالا وارد کرده اند. رانت و فساد و تخلف حتما صورت گرفته است و این نگرانی من است اما هر چیز یارانه ای در کنارش فساد هست. اینجا جائی است که رانت میاید و فساد میاید. اما در این شرایط خاص که دشمن فشار می آورد باید یارانه بدهیم. دولت هیچ خط قرمزی در این زمینه ندارد و هر مقامی فساد کرده باید محاکمه شود و ما هم حمایت می کنیم.

درباره نامه نمایندگان مجلس که طرح سوال کرده اند از رئیس جمهور توضیح داد که هردوی مجلس و دولت طبق قانون عمل می کنند. اما لازم نیست در همه جا از راههای قانونی استفاده کنیم. خیلی از مسائل را می توان در وقت ناهار حل و فصل کرد. اگر برخوردهای قانونی به حداقل برسد بهتر است. اما شاید سوال مجلس هم مبارک باشد و من هم جواب یکسری از مسائل را صریح تر بدهم

رئیس جمهور در مورد تعهدات اروپائی ها به برجام گفت: اروپا امروز روبری آمریکا ایستاده و ما امروز در دنیا تنها نیستیم و اروپائی ها قانون مسدودساز را علیه آمریکا به کار گرفته اند. از نظر سیاسی اروپائی ها سنگ تمام گذاشته اند اما در عمل باید برنامه ریزی کنند که چگونه مقابله با تحریم ها را عملیاتی کنند.

وی در ادامه در مورد چین و روسیه نیز عنوان کرد:  چین در حال حاضر به عنوان بزرگ ترین شریک تجاری ما دارد به ما کمک می کند و به همین خاطر روابط بهتر و بیشتری با چین و روسیه داریم. آنها به صراحت می گویند که به تعهدات مان وفاداریم. ما روابط خوب با همه دنیا می خواهیم اما در شرایط فعلی کشورهای آسیایی با ما روابط بهتری دارند

حجت الاسلام حسن روحانی در مورد موضع دولت درباره مذاکره با آمریکا گفت: شعار ما از ابتدا میز مذاکره بوده است اما مذاکره مبانی ای دارد و باید به نتیجه مورد نظر طرفین برسد، کسی که امروز ادعای مذاکره میکند از همه تعهدات جهانی خارج شده است. آنها از پشت میز مذاکره خارج شده اند. همزمان با تحریم مذاکره چه معنایی دارد. نمی شود هم چاقو در دست گرفت و هم ادعای مذاکره داشت. آنها می خواهند در جنگ روانی مردم ایران را دچار تردید کنند و در انتخابات پیش روی کنگره برای خودشان بهره برداری کنند. کسی که به مذاکره پشت کرده، ترامپ است اما اگر صداقت باشد ایران همیشه از مذاکره استقبال کرده است. صداقت را ترامپ چگونه باید نشان بدهد؟ کسی که ملت را تحریم کرده و دیگران را هم ترغیب به ترک معامله با ایران میکند صداقتی ندارد. آمریکا بدهکار ملت ایران است. بدهکاری اش را پرداخت کند ما همیشه آماده مذاکره هستیم.

او در ارتباط با تلاش رسانه های خارجی برای ایجاد آشوب در ایران گفت: اگر مردم با صندوق آرا مسئولین خود را انتخاب می کنند، این نظام باثبات می ماند. اعتقادات مردم نسبت به دین و قیامت بسیار جدی است. مردم ما متدین هستند و درباره جمهوریت هم هرچه این جنبه را تعمیق ببخشیم به نفع نظام است. اگر بتوانیم با شفافیت با فساد مبارزه کنیم به نظام و ثبات آن کمک می کند. اگر مردم ببینند که در انتخابات فرد یا حزب خاصی را تحمیل بکنیم برای نظام ما ضرر دارد. از اصل 59 هم می توانیم در شرایط موردنیاز استفاده کنیم چه در زمینه سیاست داخلی باشد و چه سیاست خارجی. اصل 59 (اصل رفراندوم) نظام را تثبیت میکند.

 

ارسال نظر

تازه ها