کد خبر 21596

با اعلام عبدالناصر همتی قرار است که از فردا صرافی ها فعالیت خود را آغاز کنند حال این سؤال پیش می آید که آیا صرافی ها به روزهای گذشته خود باز می گردند؟

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، عبدالناصر همتی در برنامه گفتگوی خبری ساعت 22 دیشب سیاست جدید ارزی دولت برای شرایط فعلی کشور را اعلام کرد که یکی از موارد آن باز شدن کرکره صرافی ها و اغاز به کار آنها بعد از ماهها تعطیلی و کسادی است. 

آغاز فعالیت صرافی ها در واقع همزمان است با ایجاد نرخ شناور ارز که برای اولین بار بعد از انقلاب دیشب رسما اعلام شد. صرافی ها از نیمه دوم سال گذشته تاکنون تقریبا فعالیت چندانی نداشته اند و در این دوره متحمل خسارت ها و زیان هایی نیز شده اند و انها امیدوارند که با از سرگیری فعالیت هایشان دوباره بتوانند به روزهای خوب گذشته باز گردند. 

بر اساس مصوبه دولت، تمامی صرافی‌های مجاز می‌توانند در چارچوب انجام معاملات خرد نسبت به خرید ارز به صورت اسکناس با رعایت مقررات ارزی، به ویژه مقررات مبارزه با پولشویی اقدام نمایند. بر این اساس، فروش ارز توسط صرافی‌های مجاز صرفاً بابت مصارف خدماتی و مسافرتی مطابق مقررات ارزی بانک مرکزی با ثبت مدارک و مستندات لازم امکان پذیر خواهد بود.

رئیس کل بانک مرکزی همچنین دیشب اعلام کرد که ورود ارز به کشور با رعایت مقررات بانک مرکزی آزاد است و هم اشخاص حقیقی و هم حقوقی می توانند بدون محدودیت نسبت به ورود ارز به کشور اقدام کنند. همچنین در ادامه همین سیاست ورود طلا آزاد است و بدون هیچ گونه حقوق و عوارض گمرکی و مالیات بر ارزش افزوده می توان طلا را وارد کشور کرد. 

همتی در برنامه گفتگوی ویژه خبری در مورد صرافی ها همچنین عنوان کرد که آنها فعالیت آزادانه خواهند داشت و نیازهای خرد مردم را بر عهده خواهند گرفت و ارز را برای مصارفی از قبیل پزشکی و مسافرتی و سایر خدمات تأمین خواهند کرد. صرافی ها در خرید ارز هیچ محدودیتی نخواهند داشت اما در فروش ارز احتمالا دارای محدودیت هایی خواهند بود. 

او همچنین از صرافی ها خواسته است که در راستای شفاف سازی بازار ارز به دولت کمک کنند و بر اساس نرخ ارزی که در بازار ثانویه شکل می گیرد ارز را برای مردم تأمین کنند. 

صرافی ها از روز سه شنبه بعد از ماهها تعطیلی دوباره فعالیت خود را از سر خواهند گرفت و باید دید که آیا آنها می توانند دوباره به روزهای گذشته خود باز گردند. در صورتی که خرید و فروش ارز در کوچه و پستوها و یا به تعبیری به صورت غیررسمی رونق بگیرد احتمالا به موازات آن کارکرد صرافی ها نیز از بین خواهند رفت چرا که انها تنها با قوانین دولتی می توانند فعالیت کنند و در صورت تخطی احتمال پلمپ صرافی به دلیل فعالیت غیرقانونی وجود خواهد داشت. 

برخی نیز بر این عقیده هستند که با از بین بردن محدودیت برای ورود ارز به کشور رسما فعالیت های قاچاق رونق می گیرد چرا که هیچ گونه نظارتی بر این ارز وجود ندارد و احتمالا منشا ان هم مشخص نخواهد شد. از این رو بسیاری از فعالیت های قاچاق و بدون هیچ گونه نظارت قانونی می تواند از خلال این مورد صورت بگیرد و اگر نرخ غیررسمی نیز در کشور وجود داشته باشد تبعهات آن به مراتب بدتر خواهد بود. 

البته در خلال نابسامانی های ارزی صرافی های بسیاری نیز در بالارفتن نرخ ارز و اخلال گری در اقتصاد نقش داشتند که قوه قضائیه و نهادهای نظارتی دیگر اقدام به دستگیری بسیاری و نیز پلمپ کردن برخی از صرافی ها کرد. در همین آشفتگی های نماشی از بالا رفتن بی رویه نرخ ارز برخی از صرافان نیز سعی در استفاده از رانت داشتند و البته استفاده های خود را نیز کردند چرا که با دریافت کارت ملی افراد مختلف اقدام به دریافت ارز دولتی می کردند و آن را با نرخ آزاد به فروش می رساندند. 

حال باید دید که از خلال سیاست های جدید ارزی آیا صرافی ها می توانند هم رونق گذشته خود را دوباره بازیابی کنند و البته اعتبار خود را نیز به دست آورند؟ این سؤالی است که روزها و ماههای آینده می توانیم پاسخی نسبی به ان بدهیم. 

ارسال نظر

تازه ها