کد خبر 19153

باززداشت و اعتراف گیری از مائده هژبری کسی که کلیپ های رقص خود را در اینستاگرام منتشر می کرد بسیار در فضای رسانه ای جنجال ساز شده است به طوری که اکنون کمپین «بیا برقصیم» در اینستاگرام به راه افتاده است و افراد با گذاشتن کلیپ های رقص خود اعتراض خود را نسبت به اعتراف گیری از مائده ابراز کردند.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، فیلم اعتراف گیری از سه دختر جوان که کلیپ های رقص خود را در اینستاگرام به اشتراک می گذاشتند سر و صدای زیادی در رسانه ها ایجاد کرد به طوری که حتی رسانه های معتبر بین المللی از جمله گاردین و ایندپندنت نیز به بررسی این واقعه پرداختند. 

واکنش ها نسبت به اعتراف گیری از مائده در داخل و حتی در بین مقامات و اشخاص مهم جریان های سیاسی نیز بازتاب زیادی داشت به طوری که برخی از آنها این حرکت صدا و سیما را به شدت مورد انتقاد قرار دادند. 

برخی از فعالان اینستاگرام که از این حرکت بسیار ناراحت بودند اقدام به تشکیل کمپین «بیا برقصیم» در اینستاگرام کردن و انها نیز در اعتراض به این حرکت کلیپ های رقص خود را در فضای مجازی منتشر کردند. 

از جمله کسانی که به این واقعه واکنش نشان داد آذر منصوری فعال سیاسی اصلاح طلب و عضو حزب اتحاد ملت ایران بود. او نوشت: مدیران و سیاست گذاران رسانه ملی اگر قائل به پاسخگویی هستند به این سوال پاسخ دهند برنامه هایی مانند اعتراف گیری از دختری که اتهامش نمایش رقص خود در اینستاگرام است، با تکیه بر کدامیک از مبانی اخلاقی و انسانی و دینی ما تولید و از فراگیرترین رسانه رسمی کشور پخش می شود؟فاین تذهبون؟

همچنین محمدرضا زائری از روحانیون مخالف حجاب اجباری در اینستاگرامش به اعتراف گیری از مائده واکنش نشان داد و گفت:  آنچه دین و ایمان را متلاشی و نظام را نابود می کند لرزش کمر دختران نوجوان نیست لغزش قلم قاضی کهنسال است.

حسام الدین آشنا، عضو شورای نظارت بر صداوسیما، در واکنش به پخش اعترافات «مائده هژبری» دختر جوانی که به اتهام پخش فیلم‌هایی از رقص خود در صفحه‌ی اینستاگرامش بازداشت شده بود، بیان کرد: شورای نظارت بر صداوسیما این امکان را فراهم می‌کند تا به هر شکایتی از طرف افراد در مورد عدم رضایت‌شان نسبت به پخش تصاویر آنان در تلویزیون رسیدگی کند.

او همچنین ادامه داد در موارد پخش تصاویر مربوط به افراد در حالات غیرعادی، از جمله در بیمارستان، کلانتری یا بازداشتگاه، نیاز به هماهنگی میان قوه‌ قضاییه، سازمان صداوسیما و رضایت فردی است که از او تصویربرداری می‌شود.

مشاور رئیس جمهور در ادامه سخنانش گفت: شورای نظارت بر صداوسیما این امکان را فراهم می‌کند تا به هر شکایتی از طرف افراد در مورد عدم رضایت‌شان نسبت به پخش تصاویر آنان در تلویزیون رسیدگی کند.

مصطفی تاجزاده چهره اصلاح طلب هم به این اعتراف گیری واکنش نشان داد. او در توئیتر خود نوشت: اعترافات تلویزیونی دیروز چنددختر نوجوان همچنان که انتظار می‌رفت بامحکومیت قاطع افکار عمومی مواجه شد.اگر صداوسیما به کسی غیراز رهبر جوابگو بود، هرگز نمی‌توانست این روش غیرقانونی و غیرانسانی را ادامه دهدکه چندش‌آور است، قاطبه ایرانیان را می‌رنجاند و موجب وهن نظام می‌شود.

عباس عبدی از فعالان اصلاح طلب و تحلیل گر سیاسی نیز در مصاحبه با ایرنا نوشت: شبکه‌های اجتماعی مثل هر پدیده دیگر آثار مثبت و منفی، آموزنده و آسیب‌زننده دارند. نه تنها شبکه‌های اجتماعی بلکه رسانه‌های دیگر مثل تلویزیون هم همین‌طورند، برای نمونه از واکنش‌های مردم می‌فهمیم همین برنامه‌ای که تلویزیون تولید و پخش کرده چه آسیب‌هایی زیانباری که پدید نیاورده است.
 وی با بیان این که وجود آسیب‌ مختص شبکه‌های اجتماعی نیست و هر پدیده دیگری هم منافع و هم آسیب دارد، اضافه کرد: مسئله اصلی این است که چگونه ما می‌توانیم این آسیب‌ها را کم کنیم؟ انگیزه ما برای کم کردن این آسیب ها به خودی خود دلیل نمی‌شود که ما هر کاری را به نام مبارزه با آسیب‌های اجتماعی انجام دهیم و توجیه کنیم.

سید حسن آقامیری خوانساری که یک روحانی است نیز به بازداشت مائده و اعتراف گیری از او واکنش نشان داد و گفت : 

 انگار یه عده عمد دارند روح و روان مردم را به هم بریزند... انگار پرونده ی شکست های مردم ایران بسته شدنی نیست... اینکه یه دختر نوجوان رو بیازی جلوی دوربین تلویزیون و ازش بازجویی کنی چه حس مثبتی میتونه تو جامعه ایجاد کنه؟ غیر از سرشکستگی ، احساس نا امنی و... امروز خیانتی بالاتر از ناامید کردن مردم وجود نداره. 

ما نیاز به پیروزی داریم ، نیاز به قوانینی که هوای دل مردم رو داشته باشه، ما نیاز به احترام داریم ، نیاز به احساس پشتوانه داشتن ما باید بتونیم سرمون رو بالا نگه داریم و بگیم ایرانی هستیم. احساس شکست از خود شکست بدتره...

 

 

 

 

 

 

ارسال نظر

تازه ها